Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. novembra 2018, 13:46
Čas čítania 0:00
Dušan Šutarík

Výborná nová séria Narcos ti ukáže brutálny začiatok drogovej vojny v Mexiku (Recenzia)

FILMY A SERIÁLY NARCOS
Uložiť Uložené

Ako sa zrodil jeden z prvých najmocnejších drogových kartelov, ktorý držal v šachu celé Mexiko?

Seriál Narcos, ktorý Netflix prvýkrát uviedol v roku 2015, sa stal veľkým hitom a pre streamovacieho giganta išlo o ďalší veľký úspech. Celkovo sme sa zatiaľ dočkali troch sérií. Kým prvé dve sa tešili obrovskému nadšeniu divákov aj kritikov, tá tretia bola prijatá trochu chladnejšie.

Bolo to spôsobené najmä tým, že v nej chýbal brilantný Wagner Moura alias Pablo Escobar. Projekt Narcos: Mexico bol pôvodne zamýšľaný ako regulérna štvrtá séria, ale tvorcovia sa napokon rozhodli pre lišiacky krok a dodali nám de facto samostatný spin-off.

Tým si získali pozornosť starých fanúšikov Narcos (ktorú by však mali tak či tak) a zároveň dali možnosť naskočiť na rozbehnutý vlak aj novým divákom.

Výborná nová séria Narcos ti ukáže brutálny začiatok drogovej vojny v Mexiku (Recenzia)
Zdroj: Netflix

Narcos: Mexico totiž rozpráva svoj vlastný príbeh a užiť si ho bez problémov môžeš aj za predpokladu, že predchádzajúce série nepoznáš. Tentokrát sa prenesieme do Mexika 80. rokov, na samotný počiatok drogových vojen.

Drogové kartely boli vtedy ešte v plienkach a predaj drog bol chaotický a neorganizovaný. To sa však začne meniť v momente, kedy sa na scénu dostane ambiciózny Félix Gallardo (Diego Luna), ktorý má sen vybudovať obrovské drogové impérium. Bude však musieť uzmieriť súperiace klany, čo teda vôbec nebude jednoduché. Po krku mu navyše pôjde agent DEA Kiki Camarena (Michael Peña).

Odporúčané
Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom 8. júna 2019, 8:44

Narcos: Mexico je solídnym seriálovým počinom a jeho tvorcovia sa rozhodne nemajú za čo hanbiť. Vzhľadom na to, že ide o samostatný príbeh, by asi nebolo úplne správne porovnávať ho s minulými sériami Narcos (hoci je mi jasné, že sa tomu diváci asi aj tak nevyhnú). Seriál je pôsobivo natočený a nechýba mu viacero poriadne napínavých scén. Michael Peña v úlohe zaťatého agenta navyše podáva výborný výkon (čo ale platí pre všetkých hercov).

Výborná nová séria Narcos ti ukáže brutálny začiatok drogovej vojny v Mexiku (Recenzia)
Zdroj: Netflix

Čo sa týka Diega Lunu, som trochu v rozpakoch. Predviedol síce dobrý výkon, ale nemal som pri ňom pocit, že sa dívam na chladnokrvného drogového bossa. Iste, to mohol byť čiastočne zámer. Tvorcovia zrejme chceli ukázať jeho premenu z počiatočného neskúseného mladíka na nekompromisného vládcu svojho impéria.

Problémom však je, že tá premena pre mňa nebola postačujúca, resp. som jej neveril. Aj v samotnom závere som si hovoril, že takýto nevýrazný a rozklepaný chlapík by nikdy smrtiaci kartel nevybudoval a neovládal.

Z Diega Lunu proste nesála dostatočná charizma, ani tvrdosť, takže len premýšľaš, prečo by sa všetci naokolo mali tohto týpka vôbec báť. Oveľa lepšie na tom bol jeho kolega Tenoch Huerta ako nevypočítateľný feťácky psychopat Rafael.

Scenár je pôsobivo temný a bezútešný a niekoľkokrát ťa iste (ne)príjemne prekvapí svojou surovosťou a cynizmom. Obávam sa, že mnoho ľudí môže dokonca nadobudnúť pocit, že v Mexiku by fakt žiť nechceli (a radšej sa na dovolenku vyberú niekde inde), keďže nikdy nevieš, či na ulici náhodou nenarazíš na zdrogovaného bossa, ktorý nemá problém ťa na počkanie odstreliť.

Výborná nová séria Narcos ti ukáže brutálny začiatok drogovej vojny v Mexiku (Recenzia)
Zdroj: Netflix

Výsledkom je však veľmi pôsobivá ťaživá atmosféra, ktorá k podobným príbehom jednoducho patrí. Seriál má dobrý spád, je slušne zrežírovaný a miesto pre nudu tu takmer nie je. Problémom môže byť, že postáv je snáď až príliš mnoho.

To by samo o sebe nevadilo, ale zďaleka nie všetky sú také výrazné/dobre prekreslené ako hlavní hrdinovia. Vo výsledku tak vyčnieva najmä Félix a asi traja jeho poskoci, no a samozrejme Kiki a rovnako zhruba traja jeho kolegovia (plus manželka).

Okolo týchto ľudí sa ale pohybuje ďalšie pomerne veľké množstvo postáv a občas je problém vyznať sa v tom, kto je kto a v akom vzťahu je k hlavným protagonistom. Tvorcom však patrí plus, že aj napriek tomu dokázali svoj príbeh vyrozprávať viac-menej prehľadne a zrozumiteľne.

Výborná nová séria Narcos ti ukáže brutálny začiatok drogovej vojny v Mexiku (Recenzia)
Zdroj: Netflix

Záver si otvára dvere pre prípadné pokračovanie a úprimne povedané, ani by som sa mu nebránil. Aby som to nejako zhrnul: Narcos: Mexico je vysoký nadpriemer a osobne by som mu udelil slušných osem bodov z desiatich.

Pre fanúšikov pôvodného Narcos ide o povinnú jazdu a myslím, že sklamaní rozhodne nebudú. Hlavný antagonista síce mohol byť lepší, ale zaujímavý príbeh, atmosféra a réžia všetko dôkladne vynahradzujú.

A pokiaľ si zatiaľ tento seriál z nejakého dôvodu obchádzal, pokojne môžeš dať Narcos: Mexico šancu. Chytíš sa bez problémov a možno to v tebe dokonca vzbudí zvedavosť na predchádzajúce série.

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia