Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 29. 5. 2020 meniny má Vilma

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
6
Dušan Šutarík
3. november 2018, 15:56
Čas čítania: 6:49
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Páčil sa ti Bohemian Rhapsody? Potom si nesmieš nechať ujsť týchto 10 strhujúcich filmov o hudobných legendách

10 geniálnych biografických filmov o slávnych hudobníkoch.

Dušan Šutarík
3. november 2018, 15:56
Čas čítania: 6:49
Páčil sa ti Bohemian Rhapsody? Potom si nesmieš nechať ujsť týchto 10 strhujúcich filmov o hudobných legendách
Zdroj: Weinstein Company
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V našich kinách si momentálne môžete vychutnať kvalitnú hudobnú drámu Bohemian Rhapsody (našu recenziu nájdete tu), ktorá rozpráva životný príbeh legendárneho Freddieho Mercuryho z nemenej legendárnej skupiny Queen.

 

Pokiaľ by ste však mali chuť na ďalšie podobne ladený snímky, pripravili sme pre vás zoznam hudobných filmov o rôznych skupinách či spevákoch. Zameriavali sme sa na biografické drámy skutočných kapiel a interpretov a hrané filmy (s jednou bonusovou výnimkou).

 

Pokiaľ teda dáte šancu ktorémukoľvek z nižšie menovaných diel, garantujeme vám, že nebudete ľutovať. Úvod by sme mali za sebou, poďme teda rovno na to. 

 

Control (réžia: Anton Corbijn, 2007)

 

Silný príbeh o spevákovi Ianovi Curtisovi a jeho kapele Joy Division. Snímku natočil Anton Corbijn, okrem iného tvorca viacerých hudobných videoklipov a hudobných dokumentov. Jeho film je štýlovo natočený a Sam Riley v hlavnej úlohe bez debaty predvádza famózny herecký koncert.

 

Jeho muzikant je postava plná vnútorných psychických problémov, potýka sa s epileptickými záchvatmi a svoje temné myšlienky pretavuje vo fascinujúce texty a piesne. Tragický príbeh dokáže strhnúť a chytiť za srdce, a to aj bez citového vydierania a prvoplánového pátosu.

 

Osloví pritom aj tých, ktorí Joy Division, resp. Iana Curtisa príliš nepoznajú. Iste, niekomu môže trochu prekážať, že sa Corbijn zameriava takmer výhradne na Curtisa (a nie kapelu ako takú), ale práve ponor do mysle tohto hudobníka je to, čo tento film robí takým unikátnym. Okrem Rileyho podali skvelé výkony aj Samantha Morton, Alexandra Maria Lara či Toby Kebbell.

 


The Doors (réžia: Oliver Stone, 1991)

 

Oliver Stone rád provokuje a na prelome 80.a 90. rokov minulého storočia bol na vrchole síl. Životopis Jima Morrisona bol teda predurčený k mimoriadnemu úspechu. Životný štýl plný sexu, drog a rock and rollu je zachytený s profesionalitou, na akú sme boli od vietnamského veterána zvyknutí. Rozprávanie však trpelo prílišnou nekonzistentnosťou.

 

V skratke povedané, ide o podobný prípad ako aktuálny Bohemian Rhapsody. Pokiaľ ho kritici zatracovali, diváci a fanúšikovia kapely boli nadšení. Tí si ho však našli až na domácich nosičoch a film v kinách dosť nepekne prepadol. Kultom sa stal až postupom času.


Samostatnou kapitolou je úžasný výkon Vala Kilmera. Nielen, že sa do kontroverznej hudobnej modly prevtelil, ale aj odspieval náročné hudobné čísla. A takmer nikto si nevšimol rozdiel. Táto úloha bude asi navždy jeho životnou. Ak ste fanúšikom tejto rovnomennej kapely, tak tento kúsok určite dobre poznáte. A ak nie, je na čase to napraviť.

 


Walk the Line (réžia: James Mangold, 2005)

 

James Mangold nám v skvelej hudobnej dráma Walk the Line vyrozprával životný príbeh legendárneho country speváka Johnnyho Casha. Jeho piesne sa nezmazateľne zapísali do hudobnej histórie a veľkej popularite sa tešia dodnes. Cashov život však rozhodne nebol pohodový a nechýbali v ňom problémy s alkoholom či drogami.

 

Titulnú rolu stvárnil geniálny Joaquin Phoenix, ktorý si za ňu právom odniesol nomináciu na Oscara. Nesmieme však zabudnúť ani na Reese Whiterspoon v úlohe speváčky a Cashovej priateľky June Carter (tej sa zlatú sošku premeniť podarilo).

 

Obom hercom sa navyše podarilo predviesť nielen brilantný herecký, ale aj spevácky výkon (trénovali naň 5 mesiacov). Mangold pristúpil k téme poctivo a doručil po všetkých stránkach profesionálne natočený životopisný film.

 

 

Ray (réžia: Taylor Hackford, 2004)

 

Dráma o živote geniálneho nevidiaceho speváka a hudobníka Raya Charlesa v podaní Jamieho Foxxa, ktorý vo svete hudby priniesol nečakané postupy (napríklad skĺbenie gospelu, jazzu, country či blues) a stal sa jedným z najúspešnejších muzikantov všetkých čias.

 

Jeho súkromný život však nebol žiadna prechádzka ružovou záhradou a režisérovi Taylorovi Hackfordovi patrí vďaka za to, že sa nesnažil Raya prehnane adorovať, ale nevyhol sa ani temnejším stránkam jeho povahy.

 

Sprevádzali ho tiež problémové vzťahy, drogy a milenky. Jeho život bol bohatý a veľmi rôznorodý, vďaka čomu je táto snímka mierne fragmentárna, ale inak to asi poňať nešlo (už tak má film solídne 2 a pol hodiny).

 

Ide však o nesmierne silný príbeh s vynikajúcim Foxxom v hlavnej úlohe. Ten mal neľahkú úlohu, pretože špecifický Charlesov hlasový prejav a gestikulácia sa mohla veľmi ľahko zvrhnúť na karikatúru. Foxxovi sa však podarilo svojrázneho muzikanta zahrať s veľkým prehľadom, za čo si aj právom odniesol Oscara aj Zlatý glóbus.

 

 

Backbeat (réžia: Iain Softley, 1994)

 

V diváckom povedomí smutne zabudnutý, no veľmi vydarený titul o začiatkoch The Beatles. Málokto vie, že legendárne zoskupenie začalo v pätici (a bez Ringa za bicími). Toto je príbeh piateho „chrobáka“ menom Stuart Sutcliffe (výborný Stephen Dorff).


Popri jeho krátkej životnej ceste spoznávame začiatok slávy nezabudnuteľnej kapely. Zásadné turné v Hamburgu je zachytené ľahkou rukou a vzhľadom na to, že táto kapitola z histórie nie je všeobecne známa, dokáže zaujať aj inými vecami než hudbou.


Z hranej filmovej tvorby kvarteta sme vybrali práve tento kúsok, pretože vynikajúci Ťažký deň ani šialený The Help nie sú biografiami. Ak však máte záujem o doplnenie udalostí z ešte skoršieho obdobia z pohľadu Johna Lennona, odporúčame takisto divácky menej prístupný počin Nowhere Boy, ktorý tiež v tomto zozname nájdete.


V prípade Backbeat nejde síce o žiadny stratený poklad, kvôli ktorému by ste prehodnocovali svoj postoj ku kinematografii, no pozornosť a divácku rehabilitáciu si rozhodne zaslúži.

 


Amadeus (réžia: Miloš Forman, 1984)

 

Právom kultová hudobná dráma Amadeus od Miloša Formana sa zaoberá životom jedného z najväčších skladateľov histórie, a síce Wolfganga Amadea Mozarta. Je pravdou, že film nemôžeme označiť za biografický v tradičnom slova zmysle, pretože obsahuje mnoho fiktívnych či špekulatívnych prvkov a scén.

 

Napriek tomu však ide o nádhernú oslavu majestátnej a dokonalej hudby a nemenej strhujúci životný príbeh (hoci do istej miery zromantizovaný). Príbeh súperenia Mozarta (špičkový Tom Hulce) a jeho rivala Salieriho (F. Murray Abraham) je atmosférický, pohlcujúci a režijne a herecky brilantný.

 

Naozaj, Amadeus patrí k tým filmom, na ktorých sa ťažko hľadajú nejaké chyby. Zub času sa na filme vôbec nepodpísal a dodnes ostáva geniálnym dielom, ktoré jednoducho treba vidieť. A to aj keď klasickej a opernej hudbe dvakrát neholdujete. Práve Amadeus váš názor možno zmení.

 

 

I'm Not There (réžia: Todd Haynes, 2007)

 

Kultová postava svetovej hudobnej scény – Bob Dylan, sa dočkala vlastnej biografie v podobe snímky I'm Not There, po našom Partička B. D. Postavu legendárneho muzikanta si zahralo rovno šesť hercov. Menovite Christian Bale, Marcus Carl Franklin, Ben Whishaw, Heath Ledger, Richard Gere a dokonca aj Cate Blanchett.

 

Každý zo šestice hercov stvárnil odlišnú stránku osobnosti Boba Dylana v prestrojení za rôznych fiktívnych hercov, športovcov či básnikov. Zaujímavo uchopený námet režíroval Todd Haynes, autor filmov Ďaleko od neba (2002) či Carol (2015).

 

Úžasné herecké obsadenie v kombinácii so zaujímavým námetom vytvorili podnetné kinematografické a umelecké dielo, ktoré ponúka pozoruhodný náhľad na život jednej hudobnej legendy.

 

Filmu nechýba poetickosť a odvaha experimentovať, čím sa výrazne vymyká tradičnejším a akademickejšie poňatým životopisným filmom. Pre fanúšikom Boba Dylana ide o povinnú jazdu.

 


Édith Piaf (réžia: Olivier Dahan, 2007)

 

Édith Piaf sa narodila v parížskej štvrti Belleville, kde ju vychovávala babka v nevestinci. V siedmych rokoch sa pridala k otcovi cirkusantovi a privyrábala si vystupovaním na ulici. Jedného dňa ju objavil majiteľ kabaretného klubu Louis Leplée, ktorý jej vymyslel prezývku „Vrabček“ (la môme piaf).

 

V biografickej snímke sa okrem jej vzostupu na hudobnú scénu dozvieš viac o jej tragickom ľúbostnom živote, zdravotných ťažkostiach a problémoch s alkoholom. Vstúpiš do nešťastného života jednej vášnivej a krehkej speváčky, ktorá túžila po obdive publika a hľadala osudovú lásku.

 

V hlavnej úlohe sa predstavila francúzska herečka Marion Cotillard, ktorá stvárnila legendárnu šansoniérku od mladosti až po smrť v roku 1963 (47-ročná). Na túto rolu sa poctivo pripravovala čítaním kníh a sledovaním záznamov z koncertov a filmov.

 

Portrét francúzskej ikony Édith Piaf ťa pohltí melancholickou atmosférou parížskych ulíc, pôvabnými šansónmi o strate a láske a excelentným výkonom Marion Cotillard, ktorá získala za stvárnenie Édith Piaf sošku Oscara aj Zlatý glóbus.

 


Straight Outta Compton (réžia: F. Gary Gray, 2015)

 

Kvalitných biografií o rapových skupinách či raperoch samotných nie je až tak veľa, ako by si človek sprvu predstavoval. Problémom často je, že niekdajší americkí raperi sú pre fanúšikov tohto žánru bohmi, a tak filmy o nich nedokážu vnímať kriticky.

 

Iste, pár skvelých či nadpriemerných sa nájde, no my sme sa rozhodli, že ich žáner bude v tomto článku reprezentovať Straight Outta Compton. Hit z roku 2016 okrem zábavného, smutného a hlavne autentického pohľadu na zrod legendárnej skupiny NWA predstavil aj nádejných mladých afroamerických hercov vrátane Coeyho Hawkinsa, Jasona Mitchella či O'Shea Jacksona Jr.

 

Okrem skvelej hudby (teda pokiaľ rapom neopovrhuješ) sa dočkáš aj sympatických postáv a kvalitne zrežírovaného filmu zameriavajúceho sa na viac než len zrod a pád legiend. A vlastne je jedno, či niečo o NWA viete alebo či máte radi rap. Straight Outta Compton sa dá v prvom rade užiť ako skvelý film.

 

 

Nowhere Boy (réžia: Sam Taylor-Johnson, 2009)

 

Mladý John Lennon ťa vtiahne do svojho príbehu o zrode hudobnej kariéry, ktorý sa začal písať v roku 1956 v Liverpoole. Spoločne s kamarátmi zo školy založil skupinu The Quarrymen a pokúsil sa preraziť na anglickej klubovej scéne.

 

Biografická dráma sa zameriava na Lennonove tínedžerské roky, najmä na jeho vzťah s tetou Mimi, ktorá ho vychovala ako vlastného syna a s matkou Juliou. Tá ho naučila hrať na banjo a kúpila mu prvú gitaru.

 

Režisérka Sam Taylor-Johnson obsadila do hlavnej úlohy Lennona 18-ročného Aarona-Taylora Johnsona, ktorý je v súčasnosti jej manželom. Scenár konzultovala so skutočným Paulom McCartneym. McCartney sa do skupiny pridal v roku 1957 a 14-ročný George Harrison vstúpil do partie o rok neskôr.

 

Snímka ťa unesie rokenrolovou jazdou v sprievode chytľavých piesní, akými sú „Hello Little Girl“ či „In Spite of All the Danger“. Tieto skladby ťa nielen roztancujú, ale budeš si ich zaručene pospevovať aj po skončení filmu.

 

 

BONUS: Amy (réžia: Asif Kapadia, 2015)

 

Aj keď režisér Asif Kapadia nie je po mene taký známy, ako by si možno zaslúžil, kvality jeho dokumentárnej tvorby poznajú fanúšikovia široko-ďaleko. Vynikajúci, oceňovaný a v predĺženej verzii takmer trojhodinový dokument s názvom Senna, ktorý je zároveň dychberúcou poctou tomuto slávnemu brazílskemu pretekárovi, je toho jasným dôkazom.

 

Kapadia sa však nezastavil a o päť rokov neskôr doručil ďalší úžasný dokument, tentokrát zameraný na život speváčky Amy Winehouse. A opäť raz išlo o fantastický počin. Teda poctivo spracovaný, obsahovo bohatý, autentický a v neposlednom rade emotívny portrét jednej mimoriadnej osobnosti, ktorý zaručene docenia aj neznalci samotnej speváčky.

 

Navyše, pri záverečnej sekvencii podfarbenej krásnym hudobným motívom sa možno neubránite ani nejakej tej slzičke. Skvelá záležitosť a držiteľ Oscara v kategórii celovečerný dokument.

 


 Do zoznamu sa nedostali napríklad diela, ako 
This Is Spinal Tap, The Runaways, I Saw the Light, Jersey Boys, A Hard Day's Night, Stoned či Dig!

Ktorý z uvedených filmov sa ti páčil najviac?
Control
18 hlasov
The Doors
36 hlasov
Walk the Line
54 hlasov
Ray
22 hlasov
Backbeat
1 hlas
Amadeus
33 hlasov
I'm Not There
2 hlasy
Édith Piaf
13 hlasov
Straight Outta Compton
97 hlasov
Nowhere Boy
11 hlasov
Amy
14 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: top 10
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.