Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 12. 8. 2020 meniny má Darina

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
2
Dušan Šutarík
5. august 2018, 9:28
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších a najmrazivejších hororov, ktoré nám zatiaľ rok 2018 priniesol

Rok 2018 je bohatý na kvalitné horory. Vybrali sme 10 najlepších.

Dušan Šutarík
5. august 2018, 9:28
10 najlepších a najmrazivejších hororov, ktoré nám zatiaľ rok 2018 priniesol
Zdroj: Paramount Pictures
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že žáner hororu zažíva v posledných rokoch svoju veľkú renesanciu. Ani dnešný rok nie je výnimkou.

 

Hoci sme ešte len kúsok za jeho polovicou, už našimi kinami či streamovacími službami stihlo presvišťať viacero pozoruhodných diel. V tomto článku sa pozrieme na 10 najlepších z nich. 

 

10. Cargo (réžia: Ben Howling, Yolanda Ramke)

 

Zombie horory už trpia istým nedostatkom nápaditosti, avšak stále sa nájde niekoľko tvorcov, ktorí dokážu prísť s originálnym konceptom. Do tejto kategórie spadá aj Cargo. Ide vlastne skôr o hororovú drámu s takmer až baladickou atmosférou.

 

Ocitáme sa v budúcnosti, kde prepukla nákaza meniaca ľudí na zombies. Andy je infikovaný, čo znamená, že má pred sebou presne 48 hodín, než sa premení na zombíka. Musí teda svoju malú dcérku za každú cenu dopraviť do bezpečia.

 

 

Duo Howling a Ramke vychádzalo z vlastného krátkeho filmu a rozhodne doručilo zaujímavý príspevok. Pokojné tempo, niekoľko naozaj napínavých scén a silných emócií. Pokiaľ máte zombíkov radi, rozhodne neváhajte.

 

9. Unsane (réžia: Steven Soderbergh)

 

Steven Soderbergh vzal iPhone a za 10 dní naň natočil jeden z najzaujímavejších hororov roku. No áno, aj takéto veci prináša dnešná doba. Príbeh je o psychicky nevyrovnanej Sawyer (Claire Foy). Tá je presvedčená, že ju sleduje záhadný stalker.

 

Proti svojej vôli sa ocitne zavretá v psychiatrickej liečebni, ale jej prenasledovateľa to nezastaví. Je však táto obava skutočná? Soderbergh bezozvyšku dokázal z minima vytĺcť maximum a potvrdil, že aj za málo peňazí sa dá rozohrať solídna hororová jazda.

 

 

Celej snímke dominuje atmosféra paranoje a neistoty, ktorá je korunovaná perfektným hereckým výkonom Claire Foy. Keď film vyloží svoje karty, začne síce trochu strácať na pôsobivosti, ale nuda našťastie nehrozí.

 

8. Ghostland (réžia: Pascal Laugier)

 

Vo filme sa pozrieme do mysle mladej Beth, ktorá sa túži stať spisovateľkou. Podobne ako jej veľký vzor, H. P. Lovecraft, si však bude musieť prejsť mnohými útrapami. Ghostland by vás síce svojím názvom mohol mierne zmiasť, ale vedzte, že nejde o žiadnu "ducharinu".


Novinka od francúzskeho režiséra Pascala Laugiera (úspešný horor Martyrs z roku 2008) nám odprezentuje desivý príbeh, ktorý už po krátkej chvíli staví na poriadnu dávku adrenalínu a napätia.

 


Dravý začiatok filmu vystrieda pomalé prelínanie realít a vyústi do prekvapivého odhalenia. Uveriteľnosť celej zápletky sa síce celý čas nachádza na veľmi tenkom lade, no originalita snímky spoločne s kvalitnou atmosférou prebíjajú všetky menšie nedostatky.

 

7. The Endless (réžia: Justin Benson, Aaron Moorhead)

 

Kto niekedy videl nejaký film od režisérskeho dua Justin Benson a Aaron Moorhead, tak vie, že títo tvorcovia rozhodne nenatáčajú klasické horory, ale idú svojou vlastnou a pomerne originálnou cestou.

 

The Endless mnohým divákom nesadne, ale ide o zaujímavý sci-fi horor, ktorý stavia na náladotvornej atmosfére a pocite všadeprítomnej záhadnosti.

 

 

Príbeh rozpráva o dvoch bratoch (v podaní samotných režisérov). Tí sa rozhodnú vrátiť do kempu, kde sídli bizarná komunita, z ktorej kedysi utiekli. Po príchode sa však stávajú svedkami zvláštnych udalostí a náznakov, že s týmto spolkom nie je všetko v poriadku.

 

6. The Ritual (réžia: David Bruckner)

 

The Ritual patrí k tým menej nápadnejším kúskom, ale svoje miesto si v našom rebríčku rozhodne zaslúži. Štyria priatelia vyrazia z domovskej Veľkej Británie do nádhernej prírody Švédska. Rozhodnú sa podniknúť skratku cez veľký les, ale čoskoro natrafia na desivé náznaky, že tam nie sú sami.

 

Snímka je veľmi atmosférickým a napínavým zážitkom. Postavy sú síce len jednoducho načrtnuté, ale herci hrajú dobre a pri niektorých scénach vás možno nefalšovane zamrazí.

 

 

V závere sa potom snímka vydá cestou, ktorá iste nemálo divákov prekvapí. Vyústenie vám možno až tak nesadne, ale ako celok rozhodne stojí snímka Davida Brucknera za pozornosť.

 

5. Mom and Dad (réžia: Brian Taylor)

 

Nášmu rebríčku dominujú vážne strihnuté snímky, ale v tomto prípade urobíme výnimku a dáme vám do pozornosti solídnu hororovú čiernu komédiu Mom and Dad. O čom je? Rodičia jedného dňa začnú z neznámych dôvodov útočiť na svoje deti, pričom výnimkou nie sú ani krvavé vraždy.

 

Manželia Brent (Nicolas Cage) a Kendall (Selma Blair) tiež podľahnú tomuto "vírusu" a už si na svoje deti chystajú nože a pílu na drevo. Dcéra Carly (Anne Winters) a syn Josh (Zackary Arthur) tak musia dať hlavy dohromady a pokúsiť sa vražedné besnenie svojich rodičov prežiť.

 

 

Brian Taylor postavil svoju snímku na kvalitnom šialenom námete, ktorý mu slúži na rozohranie jednak napínavého hororu, ale aj ako prostriedok na ironickú satiru o "idylickom" malomeštiackom živote, stereotype a frustrácii.

 

Film má navyše slušné tempo a kvalitne použitý soundtrack. Na mnohých miestach sa nepochybne budete cynicky uškŕňať.

 

4. Ghost Stories (réžia: Jeremy Dyson, Andy Nyman)

 

Britská žánrovka Ghost Stories je pozoruhodným dielom, avšak tak trochu klame telom. Láka nás totiž na príbeh skeptického vyšetrovateľa, ktorý sa snaží prísť na kĺb trom záhadným prípadom, kde mohli hrať úlohu nadprirodzené sily.

 

Snímka však nie je antológiou troch poviedok v tradičnom slova zmysle, hoci jednotlivé príbehy sú zrežírované zručne a pomerne mrazivo.

 

 

Veľký dôraz je však kladený na samotný rámcový príbeh onoho vyšetrovateľa a v závere sa film zmení na celkom solídny mindfuck, ktorému však nechýba ani porcia svojsky suchého čierneho zmyslu pre humor. Konečná pointa síce nenadchne, ale všetko pred ňou je rozhodne hodné vašej pozornosti.

 

3. Annihilation (réžia: Alex Garland)

 

Adaptácia románu Jeffa VanderMeera síce divákov dosť polarizovala, avšak podľa nášho názoru ide o veľmi vydarený sci-fi horor s nádherne znepokojivými momentmi. Do neznámeho ekosystému The Shimmer sa vydáva skupina vedkýň na čele s Lenou (Natalie Portman).

 

Veľmi rýchlo si však uvedomia, že v tejto oblasti neplatia prírodné zákony tak, ako ich poznáme. Garlandovi sa podarilo snímke vtlačiť fascinujúco hypnotickú až mierne snovú atmosféru podfarbenú skvelou hudbou.

 

 

Plusom sú výborné herecké výkony, ako aj príbeh, ktorý rozhodne neodhalí všetky tromfy len tak. Pokiaľ máte slabosť pre trochu netradičnejšie žánrovky, kde musíte aj trochu ponamáhať mozog, rozhodne Annihilation nevynechajte.

 

2. Tiché miesto (réžia: John Krasinski)

 

John Krasinksi po dvoch nie príliš vydarených celovečerákoch zabrúsil do hororových vôd a dopadlo to na jednotku. Prednosťou Tichého miesta je najmä nápad. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa po Zemi pohybujú záhadné obludy, ktoré sú mimoriadne citlivé na zvuk.

 

Aj preto rodina Abbotovcov musí celý čas žiť v absolútnej tichosti. Samotný nápad by však nebol ničím bez výbornej realizácie. Tvorcovia sa vyhrali najmä s ústredným motívom ticha a vďaka tomu vzniklo hneď niekoľko ukážkovo napínavých scén.

 

 

Prirátajte si k tomu skvelé herecké výkony na čele so samotným Krasinskim a Emily Blunt a dostanete žánrovku právom patriacu medzi najlepšie horory tohto roku.

 

1. Prekliate dedičstvo (réžia: Ari Aster)

 

Famózny režisérsky debut Ariho Astera si nás dokonale podmanil. Koniec-koncov, môžeme vás odkázať na našu spokojnú recenziu, prípadne na krátky sumár, prečo by ste si film v kinách nemali nechať ujsť.

 

Ide o znepokojivý a temný príbeh o problematickej rodine na čele s Annie Graham (Toni Collette). Tá sa po smrti matky Ellen dozvedá, že stará pani skrývala nejedno temné tajomstvo.

 

 

Asterov film oplýva neuveriteľne pochmúrnou a depresívnou atmosférou, pomalým tempom, dôrazom na psychológiu postáv a vynikajúce herecké výkony.

 

Okrem toho treba spomenúť fantastickú kameru a hudbu, resp. prácu so zvukmi. Prekliate dedičstvo však rozhodne nie je pre radového mainstreamového diváka.

 

Nenájdete tu žiadne ľakačky ani lacné hororové triky. Pokiaľ sa vám páčili horory, ako Babadook, Čarodejnica, It Comes at Night, prípadne Osvietenie, Rosemaryino dieťa alebo Prichádza Satan, tak si prídete na svoje a dostanete poriadne intenzívny zážitok.

 

 

Ako sme napísali na úvod, rok sa ešte nekončí. Nepochybne sa nájde viacero snímok, ktoré ešte budú chcieť zamiešať kartami.

 

Veľké nádeje sú vkladané napríklad do návratu Michaela Myersa v novom Halloweene a prekvapiť môže aj Overlord z dielne J. J. Abramsa. Ktorý s menovaných hororov sa najviac páčil vám? Určite nezabudnite zahlasovať v ankete.

Ktorý z menovaných hororov vás zaujal najviac?
Cargo
50 hlasov
Unsane
49 hlasov
Ghostland
58 hlasov
The Endless
5 hlasov
The Ritual
103 hlasov
Mom and Dad
39 hlasov
Ghost Stories
52 hlasov
Annihilation
87 hlasov
Tiché miesto
419 hlasov
Prekliate dedičstvo
384 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: top 10
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.