Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. júla 2018, 14:31
Čas čítania 4:23
Jakub Paulík

Hviezdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta by ste na Hollywoodskom chodníku slávy hľadali márne. Za miesto na výslní nestačí len zaplatiť

FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Slávny chodník v Los Angeles zahŕňa celé herecké rody, Simpsonovcov či Neila Armstronga a jeho tím kozmonautov.

Hollywoodsky chodník slávy si ako taký netreba špeciálne predstavovať, pretože aj v našich končinách ide o veľmi známu veličinu. Čo mnoho Slovákov a Čechov ale pravdepodobne nepozná, je história spájaná s touto populárnou turistickou lokáciou.

Zrejme vás však prekvapí aj viacero zaujímavostí týkajúcich sa bájneho losangelského chodníka, ku ktorým sa spoločne dostaneme na záver článku.

Hollywoodsky chodník slávy nie je jediným na svete. Podobný spôsob oceňovania umelcov by ste mohli nájsť napríklad v Kanade, v Číne, vo francúzskom Cannes, u našich bratov z Česka, no taktiež aj na Slovensku.

Náš chodník slávy sa nachádza pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave a aktuálne sa pýši deviatimi menami slovenských osobností. Poslednou laureátkou sa tohto roku stala Božidara Turzonovová.

Hviezdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta by ste na Hollywoodskom chodníku slávy hľadali márne. Za miesto na výslní nestačí len zaplatiť
Zdroj: FOTO TASR/AP, Chris Pizzello/Invision/AP

Oproti hollywoodskej sieni, fungujúcej od roku 1958, ide pochopiteľne o skromné číslo. Hollywoodsky chodník k dnešnému dňu počíta s približne 2600 päťramennými hviezdami (značiacich päť sfér), vrátane celebrít z radov ľudí, fiktívnych postavičiek (Minnie a Mickey Mouse), firiem (Disneyland), televíznych staníc (KTLA-TV), zvierat (Lassie) a ďalších.

Hollywoodska pamiatka by sa v rámci jednotlivých hviezd dala podľa značenia zaradiť do piatich kategórií. Filmový priemysel (znak filmovej kamery), hudobný priemysel (gramofónová platňa), divadelná sféra (usmiata a smútiaca maska), televízna zábava (televízor) a rozhlasová zábava (rozhlasový mikrofón).

Takmer nadpolovičná väčšina ocenených spadá pod filmovú kategóriu. Druhé miesto zaberá televízna zábava, následne sa v poradí nachádza hudobný a rozhlasový priemysel a menej ako 2% patria divadelnému umeniu.

Hviezdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta by ste na Hollywoodskom chodníku slávy hľadali márne. Za miesto na výslní nestačí len zaplatiť
Zdroj: Diliff, wikipedia.org

Niektoré špeciálne hviezdy sa však vymykajú spod piatich bežných symbolov a vyznačujú sa svojimi vlastnými. Za príklad si uveďme napríklad baseballový tím Los Angeles Dodgers (kriketová loptička s nápisom Dodgers) či značku amerického spodného prádla Victoria's Secret (symbol značky V prekrížene cez S).

Domov
Zdieľať
Diskusia