Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. novembra 2017, 15:33
Čas čítania 0:00
Radka T.

Kúsok od Slovenska sa nachádza unikátna atrakcia. Môžeš sa prechádzať v skoro 4-metrovej hĺbke priamo pod jazerom

ZAUJÍMAVOSTI RYBY
Uložiť Uložené

Podvodný tunel je tak trochu klaustrofobickým miestom, no aj tak z neho každý odíde so zážitkom.

Obrovské akváriá či priestory, kde len kúsok od ľudí plavajú žraloky či raje, sa dajú nájsť vo svete, no vstup do nich stojí nemalé peniaze. Nepochybne je návšteva takýchto miest obrovským zážitkom, ale nie každý si to môže dovoliť. Pritom aj v našich končinách existuje miesto, kde si len pár centimetrov od tvojej hlavy nerušene plávajú ryby. Je to vďaka jedinečnému podvodnému a zároveň sladkovodnému tunelu.

Kúsok od Slovenska, konkrétne na Morave, sa nachádza pozoruhodné miesto. Zamerané je na spoznávanie života nemých obyvateľov miestneho jazera, a to priamo pod jeho hladinou. Je to vďaka areálu Živá voda v českej obci Modrá na Morave, čo je len na skok od slovenských hraníc. Nachádza sa tam sladkovodná expozícia a ešte niečo navyše - unikátny podvodný tunel.

V tomto tuneli sa dá prejsť hlboko pod jazerom, a to bez toho, aby sa ktokoľvek čo i len namočil alebo mu hrozilo nebezpečenstvo. Je to, ako keby sa niekto dostal do stredu jazera a pod jeho hladinou obdivoval kráľovstvo živočíchov, ktoré v ňom žijú. Tak dlho, ako len chce. Akurát s tým rozdielom, že tu sa nikto nemusí nikam ponárať, hoci toto miesto je tak trochu predsa len klaustrofobické. 

Podvodný tunel je ojedinelým experimentom, a to nielen v rámci Česka či okolitých krajín, ale v celej Európe. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod hladinou. Jeho dĺžka je osem metrov a široký je dva metre. Kým po jeho pravej stane sa nachádzajú hlavne väčšie ryby, po strane ľavej sú skôr tie z chladných vôd, horských potokov či riek. A hoci sa medzi typických obyvateľov jazera zaraďuje najmä kapor, nájsť sa tu dajú aj o čosi netradičnejšie živočíchy. 

 

Příspěvek sdílený havaj177 (@havaj177),

Medzi raritu sa tu zaraďujú napríklad jesetery. Tie predtým podľa informácií webu Živá voda do rieky Morava najprv migrovali z Čierneho mora. Medzi jesetermi však aj tak dominuje najmä vyza veľká, najväčšia sladkovodná ryba na svete. Táto ryba vyvoláva rešpekt nielen medzi samotnými návštevníkmi tunela, ale aj potápačmi. V jazere sa však nachádzajú aj druhy rýb, aké sa voľnej prírode nájsť už nedajú. Okrem toho areál poskytuje aj pohľad do absolútnych hlbín jazera, čo predstavuje hĺbku šesť metrov. 

Zaujímavosťou je, že projekt sladkovodnej a botanickej expozície Živá voda si vymyslel samotný starosta malej obce Modrá Miroslav Kovařík. Vraj ho kvôli tomu mnohí považovali za blázna. Dnes už všetci vedia, že nedôvera nebola opodstatnená. Do obce kvôli tejto expozícii a najmä podvodnému tunelu miera davy turistov nielen z našich končín. Mimochodom, celý projekt pritom vznikol vďaka spolupráci Česka so Slovenskom. 

Domov
Zdieľať
Diskusia