Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. októbra 2017, 12:44
Čas čítania 0:00
Richard Balog

Rekonštrukcia plná moderných detailov, ktorá necháva vyniknúť aj pôvodné krásy bytu

KULTÚRA
Uložiť Uložené

Byt z 19. storočia s minimom stavebných úprav vytvára nevšednú kulisu každodenného života.

"Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem. Tato vrstva činžáků z 19. století je stále opomíjená, a to zvláště na českém a moravském maloměstě. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné velkoměstské bydlení. Ve Znojmě jde o oblast celého vídeňského předměstí. Ošuntělé historicující činžáky, které čekají na své objevení, nebo destrukci," hovoria architekti z ateliéru ORA o pozadí projektu.

Byt má typickú dobovú dispozíciu s priechodnými izbami radenými za sebou. Stavebné otvory sú situované uprostred zdieľaných múrov. Pre súčasný spôsob života nie je dispozícia úplne praktická, ale vďaka enfiláde ponúka silný priestorový zážitok.

Architekti do dispozície preto prakticky nezasahovali. Nechceli sme silu priestoru potlačiť vysvetľujú. Nové priečky (jedna z pôvodných stien bola posunutá, ďaľšia pribudla) sú vystavané suchým spôsobom. Drevená konštrukcia obložená preglejkou sa dá ľahko odlíšiť od pôvodných stien bytu.

Práca architektov bola v tomto prípade takmer pamiatkarska. Odhalili pôvodné výmaľby, zrekonštruovali drevené rámy okien a dverí, podlahy. Vznikol tak základný rámec, do ktorého sú vložené nové vstavby kuchyne a kúpeľní. Zaujímavá je trojuholníková predsieň, kde sa kríži prevádzka. Na podlahe je použitý silný ornamentálny motív zo šesťuholníkovej cementovej dlažby.

“Mnoho lidí opouští město, aby se stěhovali do hub, které vyrašily na poli za městem, nebo hledají byty v novostavbách. Ty ale nikdy nemohou nabídnout tolik prostoru jako staré činžáky. Tu trochu navíc, která není nutná, ale vytváří krásnou kulisu každodenního života,” dodávajú autori na záver.

“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”

Autori: MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora & Ing. arch. Jan Veisser

Návrh & realizácia: 2015 / 2016-2017

“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”

V prípade, že viete aj o iných architektonických alebo dizajnérskych štúdiách z našich končín stojacích za pozornosť širšieho publika, tak neváhajte a pošlite nám tip na e-mailovú adresu uvedenú v profile vyššie. Ďakujeme za podporu a spoluprácu!

 
Domov
Zdieľať
Diskusia