Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 11. 2019 meniny má Klement

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
20
Dominik Vetrák
1. september 2017, 9:36

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave

Kde bolo tam bolo, boli raz poctiví scenáristi, ktorí však s príchodom drakov do Westerosu radšej zutekali preč.

Dominik Vetrák
1. september 2017, 9:36
10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave
Zdroj: HBO
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nebojte, raz s tými GoT článkami skončíme, no máme v talóne ešte pár článkov, ktoré vám chceme ukázať. Včera to bola recenzia, dnes sa zase bližšie pozrieme na jednotlivé aspekty a scény 7. série, ktoré nám nedali spať, respektíve sme pri nich facepalmovali viac než statočne. Samozrejme, vynecháme mnohé drobnosti a momenty, kedy sme "len" gúľali očami. Zameriame sa skôr na vážne scenáristické neduhy či doslova otrasné scény. 

 

1. Bran

Najdementnejšou a najzbytočnejšou postavou sa zrejme stal Bran. Ťažko povedať, či je jeho predstaviteľ Isaac Hempstead-Wright taký zlý herec alebo sa len naplno vžil do svojej postavy. Z Brana sa stala trojoká vrana, ktorá vidí všetko, čo sa stalo a čo sa deje. Zároveň však nevidí nič, keďže mu tie najdôležitejšie dialógy a udalosti buď uchádzajú, alebo mu o nich musí povedať niekto iný. Postava sa objavovala len sporadicky a skutočne nechápeme, čo celé tie mesiace na Winterfelli robila, ale podľa všetkého to zahŕňalo hlavne prechádzky. Absurdnosť jeho postavy, dialógov a neužitočnosti ale najviac vystihnú obrázky nižšie. Scenáristu Maxa Landisa snáď poznáte.

 

Najviac WTF scéna: You looked beautiful that night (when you were raped).

 

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave

 

Sansa: okej, tuším, že mi to stačí. 

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave
2. Theon

Kedysi bol zaujímavý, ale scenáristi to s ním už preháňajú. Jeho redemption arc mal skončiť už dávno a jeho posledná scéna je doslova absurdná. Nikto ho neberie vážne, každý ním pohŕda a robí si z neho srandu, ale akonáhle porazí kapitána jednej z ich lodí doslova idiotským spôsobom a jednou ranou, všetci ho začnú rešpektovať a pôjdu s ním na smrť. To nám fakt showrunneri ukázali, že Theon nemá vtáka len kvôli tomu, aby bol imúnny voči kopancom do gulí? Alebo snáď máme uveriť, že ten debilný Theonov úsmev pri úderoch značil niečo iné? A skutočne by zopár úderov kolenom do hocijakej časti tela (obzvlášť tejto) ani len trochu nebolelo? Nám pri tejto scéne prišlo doslova zle. Toto v žiadnom prípade nemalo čo v Game of Thrones robiť a s čistým srdcom to nemôže povedať ani divák s extrémnym nevkusom/milovník seriálu od kosti.  

 

3. Varys a Littlefinger

Na Varysa ťažké srdce nemáme, keďže mal dokopy asi tak dva (!!!) dialógy a aj to si na ne nepamätáme. Odsunul sa stranou, nepomohol na taktickej, strategickej ani akejkoľvek inej úrovni, akoby mu už na osude Westerosu nezáležalo. S tým sa musíme len zmieriť a nechápavo krútiť hlavou. Za to Littlefinger je kapitola sama o sebe. Najväčší hráč na šachovnici, ktorý rozpútal revolúciu a zapríčinil sa o veľké zmeny v kráľovstve, ako aj na jeho tróne, sa v 7. sérii naivne hrá s dievčatkom, ktoré strieda pózu nedotknuteľnej vrahyne a naivnou teenkou. Littlefinger sa stal otravným a absolútne irelevantným. Nedokážeme len pochopiť, prečo sa to muselo natiahnuť na celú sériu, počas ktorej stihla postava úplne zdementnieť a stratiť svoju tvár. Tvorcovia len potrebovali striedať dejové linky, a tak sa to vlieklo nereálne dlho. Arya jednoducho musela strážiť Sansu na Winterfelli, inak by to mala Cersei spočítané. Záverečná scéna len Baelishovo celé trápenie podčiarkuje, keď ho vidíme na kolenách prosíkať o život a zmilovanie. Toho Baelisha, ktorý by sa z tejto situácie hravo dostal slovíčkarením, dokonca čo i len spomenutím tých najjednoduchších argumentov. Logika sa však v tomto prípade úplne vytratila. 

 

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave


4. Draci vs Night King

Daenerys stihla zachrániť Suicide Squad, avšak prišla pritom o draka. Taktiež ukázala nesprávny úsudok, keďže jej draci len poletovali dookola namiesto toho, aby sa do White Walkers pustili naplno hneď zo začiatku. Night Kinga bolo vidieť z diaľky a aj keď Daenerys nevedela, o koho ide, bolo jasné, kde sa nachádza veliteľská skupina. Ešte absurdnejšie však bude, keď sa vo 8. sérii nedočkáme samovražedných útokov na Night Kinga a hlavných White Walkers. Už totiž vedia, že zabitím Walkera zničia aj Wights, ktoré daný Walker premenil. Čo bude teda brániť Drogonovi a spol. zaútočiť na veliteľov a ukončiť tak obrovskú vojnu behom pár minút? No predsa dementný scenár. Postavy buď zabudnú na to, že so smrťou Walkerov umierajú aj jeho premenený, respektíve na fakt, že to už postavy vedia, zabudnú samotní scenáristi. V neposlednom rade tu máme tretiu možnosť, a to takú, že sa o samovražedné útoky skutočne pokúsia, no kvôli nejakým nedomysleným okolnostiam vždy zlyhajú.


5. Sansa-Arya-Baelish

O absurdnosti Baelishovej postavy a jeho správania sme sa už bavili, no "kredit" mu musíme pripísať aj za dejovú linku Sansy a Arye. Ich "konflikt" nebol na mieste a postaral sa o to aj Lord Baelish. Dialógy pritiahnuté za vlasy, zmeny charakterov a znaivnenie oboch sestier, ignorovanie predošlých dialógov, zistení a postojov. V neposlednom rade tu máme ich vzájomný konflikt vytiahnutý z päty a stupňovanie napätia hlavne v scéne, kedy sa Arya vyhrážala Sanse. Miesto rozumného rozhovoru sa obe znížili k prachsprostému špehovaniu a smrteľným vyhrážkam. Nehovoriac o tom, že nakoniec bola tá scéna úplne zbytočná a tvorcovia nám potvrdili, že to bolo vrcholne samoúčelné, len aby diváci medzi sestrami cítili narastujúce napätie a hrozbu smrti. Správanie a charakter Arye sa úplne zmenili ignorujúc takmer všetko, čo po ceste z King’s Landing, cez Bravos, až po Winterfell pochytila. Sansa pre "zmenu" znova ukázala svoju detskú tvár a zmýšlanie. Opäť je tak neuveriteľne otravná a my už v tejto chvíli fakt nevládzeme.


Nemôžem mať deti, pretože mi to povedala čarodejnica, ktorú som nechala upáliť po tom, čo mi zabila dieťa a manžela. Nuž, toto asi ďalej rozpisovať nemusíme. 

 

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave

 

6. Dorne prestal existovať
Zabitím lordov a hláv rodov sa očividne zbavíte celého ich vojska a vazalov. Zabitím Sand Snakes a Ellarie Martel Dorne prestal existovať, spojenci rodu Tyrellovcov sa stiahli a ich zdroje sa očividne rozobrali tajnejšie ako slovenská štátna pokladnica. Zabudnúť nemôžeme ani na Greyojovcov a ich flotilu, z ktorej ostala jedna loď a nejakých 20 námorníkov. Aj keď je to nezmyselné, musí nám to stačiť. S týmto súvisia aj vojenské taktiky, ktoré mi pripomenuli amatérsky hrané strategické hry. Odsunieme náhodné a scenáristmi vynútené stretnutie flotily Eurona s tou Yarinou a zamerať sa môžeme na chabú obranu High Garden. Absolútne vôbec nikto na Dragonstone nerozmýšľal, že nepriateľ sa môže zachovať inak, než ako to očakáva Tyrion Lannister, súrodenec najväčších nepriateľov Daenerys? 

7. Terminátor Euron, ale len na jednu epizódu

Euron prišiel povraždil koho mal a znova sa stiahol. Na obrazovke sa ohrial len na pár minút, hoci šlo o najlepšiu novú postavu za posledné dve série. Mohol z neho byť gamechanger, on sa ale stiahol medzi nohy Cersei a scenáristi ho navyše využili len ako z ničoho nič upgradnutý stroj na papierové vyrovnanie síl medzi obomi kráľovnami. Postava mala veľký potenciál, bohužiaľ... 

Najhoršia scéna: „Odchádzam domov, mŕtvi ma desia, ešte že nevedia plávať“ (tak ale asi vedia, keď vytiahli draka z dna jazera...). Všetci mu bez váhania uverili, vrátane Theona, ktorý by ho mal poznať najlepšie. Nikoho nenapadlo sledovať ho a ani len overiť si pravosť jeho tvrdenia. Človek s najsilnejšou námornou flotilou, ktorý na mori totálne zdevastoval ako Daenerys, tak Greyjovcov, si jednoducho odkráča preč a nikoho nenapadne, že klamal...

PS: Ignorovanie zajatých či zabitých ľudí je už asi také bežné, že sa aj samotný Theon zabudol spýtať na svoju sestru. Vzhľadom na uzavretie mieru mala byť Yara ako vojenský zajatec prepustená, ale na takéto detaily scenáristom neostal čas. Rovnako ako na to, že Rickon Stark bol zabitý, čo evidentne nezaujímalo ani jeho súrodencov. A nikoho nezaujímal ani osud spojencov z Dorne. Jednoducho bordel.

 

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave


8. V 7. sérii bude najepickejšia bitka v seriáli
Nuž, niečo podobné sme tvrdili aj my. Verili sme správam z natáčania zhodujúcimi sa s leaknutými obrázkami a taktiež vyjadreniami HBO. Avšak, v 4. epizóde sme sa dočkali chabej náhrady za Battle of the Bastards. Osobné súboje, napínavé momenty a emocionálne súboje či rany päsťou, ako i geniálnu taktiku Ramseyho, vystriedal prostý prelet draka, ktorý to tam behom pár minút celé rozprášil. Áno, bolo to cool, ale nedosahovalo to ani tretiny kvalít Battle of the Bastards, či už sa bavíme o réžii, kamere, wow momentoch, súbojoch či emóciách. Väčšie vždy neznamená lepšie, no a na nejaký takýto záber sme čakali márne. Ja osobne mám pri tejto scéne zimomriavky doteraz. 

 

10 dôvodov a nehorázne zlých scén, ktoré sa postarali o to, že sme sa pri 7. sérii Game of Thrones bili po hlave


9. Posledná epizóda a dialógová vata

Tri štvrtiny veľkolepého finále plné kecania o spojenectve, ktoré sa nakoniec aj tak nestane, keďže Cersei všetkých klamala a plánuje Jona s Daenerys zradiť. Stále jej akosi nedoplo, že ak nebude bojovať, tak zomrú všetci. Cersei je jednoducho inde. V každom prípade, od finále série, ktorá sa celých 6 epizód hnala do finále a ignorovala dôležité postavy a dialógy, sa očakávalo niečo úplne iné. A čo mal pre boha znamenať ten teasing Cleganbowlu, a teda súboja bratov Cleganovcov? Ale veď Max Landis to povedal za nás. Budeme sa biť, ale až budúcu sériu!

 

10. Teleportovanie
Tomuto problému sme sa už venovali. Postavy jednoducho cestujú z kraja sveta na druhý kraj v priebehu pár minút v epizóde. Vtedy si nie sme istí, či sa dej práve posunul o dlhé týždne, alebo len tvorcovia kašlú na zákony času a miesta. Úvodne intro zobrazujúce gigantickosť sveta je tak razom irelevantné. Každý sa dostane všade kedykoľvek, kedy sa mu zachce a všetci sa v jednej chvíli nachádzajú na jednom mieste, lebo si to žiada scenár. Tvorcovia sami pripustili, že v epizóde Eastwatch to už prehnali. Keď si už oni sami sypú popol na hlavu, viete, že ide o seriózny problém.

 

Teleport využilo hneď niekoľko ďalších postáv vrátane Benjena, ktorý sa akosi dozvedel o výprave Jona, dozvedel sa aj o presnom mieste, kde sa stretli s armádou Night Kinga a akosi sa k mrznúcemu Jonovi dostal presne v hodine dvanástej, aby ho zachránil. Veľká škoda, že ho tvorcovia nevyužili viac, aspoň na pár dialógov. Benjen je nakoniec veľmi obľúbená postava aj napriek tomu, že dostala extrémne málo priestoru. Nuž, niekedy stačí byť Stark, pomáhať ostatným a tváriť sa pritom cool. Ani to ho však neoprávňuje na to, aby evidentne sám čítal uniknutý scenár 7. série. Inak si jeho prítomnosť v Eastwatch vysvetliť nedokážeme. 

Samozrejme, v priebehu 7. série sme videli oveľa viac facepalmových či cringe momentov a dialógov. Tvorcovia to jednoducho extrémne nedomysleli a my im to nehodláme odpustiť. O sklze kvality seriálu by sa ani tak veľmi nepísalo, ale keď sa taký skvelý seriál potopí až na takúto úroveň, oplatí sa mu venovať pár riadkov navyše. Dúfame, že sme tentoraz neurazili žiadneho die hard fanúšika Game of Thrones, no meme vznikajú po každej epizóde a že ich nie je málo. My sme akurát menej vtipní, viac kritickejší a smutnejší, keďže nás tento pokles kvality nesmierne bolí. 


Na aké nezabudnuteľné tupé, otrasné či nehodiace sa scény zo 7. série nezabudnete vy a čo vám na nej vadilo najviac?

Ohodnoť článok
204
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.