Si odborníkom na ľudské telo?
Ľudské telo stále fascinuje milióny ľudí na celom svete. Bude to zrejme spôsobené tým, že sa nás táto téma doslova bytostne dotýka. Tak ako pokrok v oblasti medicíny ide denne míľovými krokmi vpred, zároveň sa medzi ľuďmi šíri aj veľké množstvo mýtov, ktoré napriek snahám o osvetu dlhodobo prevládajú. Z tohto dôvodu sme si pre vás pripravili desať výrokov - pravdivých aj klamlivých. Otestujte sa, či dokážete správne identifikovať každý z nich a o svoj výsledok sa s nami nezabudnite podeliť v komentároch.
Žiadna spojitosť medzi nachladením a zimou neexistuje. Chrípkové ochorenia sú totiž vyvolané vírusmi, ktoré sa šíria najmä v uzavretých priestoroch a vo väčších kolektívoch (spomeňte si na chrípkové prázdniny na vašej škole). Vedecké experimenty túto skutočnosť dokázali, pričom sa dnes hovorí o tom, že chlad imunitu posilňuje, nie naopak.
Vitamín K sa podieľa na správnom zrážaní krvi. Túto schopnosť ľudského tela oceníme v prípade, keď krvácame a snažíme sa krvácanie zastaviť čo najskôr. "Káčko" sa vo veľkom množstve vyskytuje v listovej zelenine, mlieku, mäse či vajíčkach, no okrem toho ho tvoria aj baktérie hrubého čreva.
Práca pri zlom svetle nepochybne zaťažuje naše oči. To iste poznáte aj sami. Pálenie, svrbenie či bolesť očí nie je v takom prípade ničím výnimočná. O zhoršení zraku však v takom prípade nemôže byť ani reči. Každá zraková chyba je špecifická a má dôvod svojho vzniku. Práca pri zlom svetle však k jej zhoršeniu nevedenie, pri najhoršom vám spôsobí isté nepohodlie.
Iste ste sa učili už na základnej či strednej škole, že svalmi hýbeme vďaka tomu, že sú patrične inervované. Učitelia vás v tomto neklamali, ale srdcový sval má v tomto smere svoje špecifické postavenie. Hoci štruktúrou zodpovedá vôľou ovládaným priečne pruhovaným svalom, vďaka tomu, že jeho činnosť nedokážeme svojvoľne ovplyvniť, sa podobá skôrna hladkú svalovinu. Podieľa sa na tom tzv. prevodový systém srdca, ktorý generuje nervové vzruchy nezávisle od nervových vláken a zabezpečuje srdcu dokonalú automaciu. Je potrebné dodať, že aj na povrchu srdca nájdeme množstvo nervov, no tie majú v tomto smere skôr doplnkový charakter.
Zahraničné zdroje uvádzajú, že žuvací sval (musculus masseter) dokáže vyvinúť silu, ktorá by dokázal na dve sekundy zdvihnúť predmet vážiaci 442 kilogramov.
Keď vám je zima na nejakú časť tela, väčšinou si ju zakryjete časťou odevu. To isté platí aj pre hlavu, ktorú si v zime zakrývame čiapkou. Ak ste doteraz verili tomu, že hlavou uniká najväčšia časť tepla (podľa niektorých zdrojov až 90 percent), rýchlo vás vyvedieme z omylu. Teplo uniká z tých miest na tele, ktoré nie su zakryté, a to bez akýchkoľvek preferencií.
Pot tvorí prevažne voda, no nájdeme v ňom aj ióny, bielkoviny či mastné kyseliny. Toto zloženie nevedie k telesnému zápachu, ktorý veľmi dobre poznáme. Sú to baktérie nášho tela, ktoré svojim metabolizmom rozkladajú jednotlivé zložky a práve ich činnosťou získava pot svoj charakteristický zápach.
Kedysi kolovali reči o tom, že pukanie prstov vedie k artróze (opotrebovaniu kĺbov) či artritíde (zápalovému ochoreniu kĺbov). Ak by to bola pravda, tak by dnes išlo o najviac sa vyskytujúce ochorenia na svete. Pukanie prstov súvisí s prasknutím malej vzduchovej bubliny v kĺbovej štrbine, so samotnými kĺbami nemá nič spoločné.
Kalórie nepoznajú hodinky, takže už z tejto logicky vám musí byť jasné, že celé tvrdenie je nezmysel. Pokiaľ je vás denný energetický výdaj nižší ako príjem, tak nepriberiete. Jednoducha rovnica, ktorú sa každý snaží silou-mocou spochybniť, však naďalej platí.
Situs inversus je vrodenou vývojou chybou, kedy sa u človeka vyvinú vnútorné orgány v zrkadlovo obrátenej podobe ako je tomu normálne zvykom. V praxi to znamená, že u takýchto ľudí sa pečeň nachádza vľavo, slezina vpravo a podobne. Vzhľadom k tomu, že vzájomné vzťahy týchto orgánov nie sú narušené, väčšina pacientov nemá žiadne zdravotné problémy. Na svete je ich pomerne slušné množstvo, v pomere 1:10 000.