Streda 23. 5. 2018 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Bábätko maličké ako dlaň sa po náročnom zákroku stalo najmenším dieťaťom, ktoré prežilo operáciu srdca. Indický drobec ešte nemá meno

Operácia bola aj napriek nepriaznivým predpovediam úspešná.

19. máj 2017, 14:14

Operácia bola aj napriek nepriaznivým predpovediam úspešná.

Väčšina bábätiek váži po narodení približne 3 či 4 kilogramy, ale to sa môže rýchlo zmeniť, ak sa dieťa narodí predčasne. Nestáva sa tak často, že by sa dieťa pýtalo z matkinho brucha na svet už v 28. týždni, avšak zaujímavý prípad z indického mesta Udaipur ukázal, že ak sa aj dieťa narodí výrazne predčasne, ešte nie je nič stratené. Maličké bábätko sa v Indii narodilo s hmotnosťou okolo 470 gramov a pokojne by sa ti vošlo aj do dlane, avšak predčasné narodenie si vyžiadalo hromadu zdravotných problémov.

 

Niekoľko častí jeho telíčka ešte nie je kompletne vyvinutých a lekári krátko po pôrode zistili, že sa mu neodelila aorta od pľúcnej tepny, čo je proces, ktorý zvyčajne prebehne automaticky. Ak tomu tak nie je, dieťaťu sa podávajú lieky, ale ak nezaberú ani tie, treba ho okamžite operovať. Problémom v tomto prípade bola krehkosť telíčka dieťaťa, ktoré dovtedy ešte ani raz neotvorilo oči a prakticky sa ho nikto nemôže ani len dotknúť, aby mu náhodou nejako neublížil. Operácia srdca na maličkom bábätku bola náročná, veď lekári museli dávať obrovský pozor na každý pohyb a ešte aj používať miniatúrne nástroje, ale napokon všetko dopadlo dobre a rodičia už konečne rozmýšľajú nad tým, ako svojho potomka pomenujú. Zrejme to bude niečo výstižné, pretože dieťaťko prežilo aj napriek všetkým negatívnym predpovediam, a tak uvidíme, ako sa mu bude dariť v ďalších týždňoch.

 


 


 

 

Zdroj: metro.co.uk, Caters/Asia Cover PressFoto: fastcompany.net Tagy: dieťa, internet, dlaň
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia6 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
6 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
NoVeďJa19. máj 2017, 19:33

Uf, no neviem. Ako "pokus" a vylepšovanie schopností a zručností lekárov fajn, ale čo môže vyrásť z takéhoto dieťatka? Všetko čo sa predčasne narodí má problémy. Keď nie hneď, tak časom určite. Potom je samozrejmé, že je nárast chorobnosti u ľudí po celom svete.

-8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh520. máj 2017, 10:28

To je náhodou veľmi zaujímavá téma čo si načrtol.
Je rozumné nechať žiť a trápiť sa novorodencov ktorý majú vysokú tendenciu na nejaké závažné choroby, a aj keď sa u nich neprejavia, je celkom možné že u ich detí áno, vďaka genetike ?
(Keby som ten článok videl bez tvojho komentáru, tak by som ani ja nepremýšľal nad tým až tak chladnokrvne, očividne sú tu aj lepší ako ja a mám sa čo učiť)

Len by som ten tvoj percentuálny odhad upravil na 70 % , dokonca som počul aj to že deti narodené v 7. mesiaci majú menšiu šancu na nejaké choroby/disfunkcie ako tie v 8. , neviem čo je na tom pravdy.

Ťažko správne na tú otázku odpovedať, ale keď sa na to pozrieme čisto logicky bez akéhokoľvek emočného zapojenia tak súhlasím, máš pravdu a percentuálne by bolo lepšie tie deti nechať umrieť.

Samozrejme že niečo takéto by asi žiadny rodič nedovolil, nikdy by to ako zákon neprešlo a bolo by to aj proti hippokratovej prísahe, takže sa bavíme čisto teoreticky...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bubz19. máj 2017, 22:01

Ja som sa narodila o dva mesiace skôr :) teraz mám 22 a som úplne zdravá, neviem odkiaľ berieš istotu že všetko čo sa narodí predčasne má problémy

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
NoVeďJa20. máj 2017, 14:35

Juuuuj, ja sa nechcem nikoho dotknúť ani rozvirovať ťažké debaty, nechápte to v zlom, keď ste predčasne narodení, ale SybuHigh5 to celkom pekne zhrnul. Keďže ide o ľudí, nie je sa o čom baviť, ide čisto o teoretizovanie.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
NoVeďJa19. máj 2017, 22:13

Prepáč. Tak to opravím na dajme tomu 90%. Lepšie?

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
selena20. máj 2017, 10:04

ja som sa narodila tiež o dva mesiace skôr, presnejšie 2 a niečo, mám 28 a som zdravá ako buk a prežila som dokonca aj vážny úraz... a v r. 89 určite neboli také vyspelé technológie, ako sú dnes (inkubátory) takže sa dnes tieto detičky dajú ešte lepšie riešiť.... a okrem nás dvoch tuto komentujúcich poznám ešte dvoch chalanov s podob. osudom.... nesúďme keď o tom nič nevieme

3 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie