Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 10. 2020 meniny má Uršuľa

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
21
Dominik Vetrák
15. jún 2020, 17:00
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kiná sa konečne otvárajú s premiérami očakávaných veľkofilmov. Toto je 10 dôvodov, prečo by si ich mal znova navštevovať

Pretože v kine sa filmy pozerajú najlepšie.

Dominik Vetrák
15. jún 2020, 17:00
Kiná sa konečne otvárajú s premiérami očakávaných veľkofilmov. Toto je 10 dôvodov, prečo by si ich mal znova navštevovať
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V redakcii milujeme kinosály – keď sa dá, zájdeme na dve hodiny vypnúť od všetkého, čo nám dusí hlavy. Bohužiaľ, od marca nám to koronavírus znemožnil. Kiná sa však po dlhých mesiacoch konečne vo veľkom otvárajú. My sa tak okrem nových filmov dočkáme aj nezabudnuteľného pocitu, aký sa dá zažiť jedine v sále.

 

Cinema City otvára brány už 25. júna, pričom platnosť darčekových poukážok sa kvôli koronavírusu predĺži. Viac informácií nájdeš na ich stránke. Kiná v sieti Cinemax otvoria ešte skôr – 18. júna. Samozrejme, program bude obmedzený, na prvé veľké hollywoodske filmy si počkáme ďalších pár týždňov. Pozitívnou novinkou pre mnohých je fakt, že sa v kinách budeš môcť znova občerstviť. 

 

 

Dôvodov, prečo chodiť do kina, je mnoho, my sme však väčšinu z nich zhrnuli do desiatich veľkých bodov. Dúfame, že v tebe vyvoláme chuť zájsť do kina aj napriek možným obavám či predstave väčšieho komfortu doma pred telkou. Hollywoodske štúdiá potrebujú kiná, kiná potrebujú nás divákov, no a my tie kiná predsa nadovšetko milujeme.


1. Cena 

Nech si hovorí, kto chce, čo chce, dať za 2-3 hodiny zábavy 9 eur v multiplexoch, respektíve 7 eur v menších kinách, je stále veľmi slušné. Cenovo šli hore všetky produkty a služby, bohužiaľ, ani kino nebolo výnimkou. Stále sa však zrejme bavíme o cenovo najprijateľnejšej možnosti nielen kultúrneho vyžitia, ktoré sa v tebe rozplýva minimálne celý večer, v tom lepšom prípade aj niekoľko dní. Ak by si každý víkend zašiel do kina, vyšlo by ťa to na nejakých 35 €.

 

Sám dobre vieš, koľko minieš v priebehu jedného víkendového večera. Pomaly je už aj jedno, či sa ideš zabaviť v menšom mestečku alebo vo veľkomeste. Dokonca ani ľudia s nižšími platmi nemôžu tvrdiť, že tých 7 € sa v peňaženke na kino nenájde.

 

Nikomu nevyčítame, ak sa do kina rozhodne nechodiť, tvrdiť však, že na kino nie sú peniaze, zatiaľ čo na iné formy zábavy daný človek mesačne vysolí 100 €, je trochu pokrytecké. Obzvlášť, ak si tie filmy následne stiahne. 

 

 

2. Technológie

Je jasné, že blockbustery si najviac užiješ v kinách, najlepšie v slušne ozvučených a plne digitalizovaných. Zažiť Interstellar a hlavne jeho soundtrack v IMAX-e považujeme za jeden z najkrajších kultúrnych zážitkov. Drvivá väčšina filmov je vytvorená pre kiná, pre temné, veľké a kvalitne ozvučené sály. Je jedno, či sa pozeráš na animák, blockbusterové sci-fi alebo veľkolepé drámy na štýl Revenanta.

 

Každý jeden film tu dosahuje svoj plný potenciál a na každý jeden v kine spomíname ako na  lepšiu verziu. Formy luxusu, ako napríklad 4D, D-Boxy, 3D či IMAX sú potom hlavným lákadkom s exkluzívnou pridanou hodnotou poskytovanou výhradne kinami. Slovami pána Martina Ciela: „Sledovať film v TV, je ako pozerať sa na obraz v knihe a nie v galérii.“

 

Veľkou výsadou kín je aj ozvučenie. Či už sú to akčné, sci-fi filmy alebo obyčajné trilery,  zvuky a soundtrack si jednoducho chceš vychutnať v čo možno najlepšej kvalite. 

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017
10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017Zdroj: CINEMAX - IMAX

3. Oddych od okolitého sveta

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1329 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Bolí antigénový test, kto sa nemusí ísť testovať a čo ak musím a predsa nepôjdem? Toto už vieme o celoplošnom testovaní SlovákovBolí antigénový test, kto sa nemusí ísť testovať a čo ak musím a predsa nepôjdem? Toto už vieme o celoplošnom testovaní Slovákov
Šupky z ovocia a zeleniny tvoria polovicu obsahu smetiakov. Prinášame ti tipy, ako môžeš lepšie spracovať bioodpadŠupky z ovocia a zeleniny tvoria polovicu obsahu smetiakov. Prinášame ti tipy, ako môžeš lepšie spracovať bioodpad
Keď sa proti Hitlerovi postavila mládež: Tínedžerov mučili, vešali a posielali do koncentračných táborovKeď sa proti Hitlerovi postavila mládež: Tínedžerov mučili, vešali a posielali do koncentračných táborov
VIAC

Práca, stres, vzťahové problémy, vlastne akákoľvek naša starosť. Všetci sme si prežili ťažké obdobia alebo len stresujúce dni, počas ktorých sme potrebovali vypnúť. Doma alebo aj medzi priateľmi/kolegami ti to môže neustále niekto pripomínať, no v kine... v kine je všetko iné.

 

Väčšinou je v sále ticho a môžeš sa sústrediť na to, čo ti chceli režisér a scenárista ukázať. Je pritom jedno, aký žáner a nakoľko kvalitný film si si vybral. Ak ťa upúta a dokáže z hlavy aspoň na tie 2-3 hodiny vytlačiť  všetko zlé, ide o úžasnú schopnosť média.

 

Nejde pritom len o stresové situácie. Celovečeráky si človek jednoducho najviac užije v kine. Neotravuje ho mobil, súrodenec, nemusí si tlmiť zvuk, nemusí hľadieť na čas... nemusí myslieť na nič iné, len sa naplno ponoriť do kinematografického zážitku.

 

4. Ideálne strávený čas s priateľmi, ale aj so sebou samým

Ak máš v okolí ľudí milujúcich kinematografiu, máš vyhraté. Ideálne strávené večery prakticky v ľubovoľný deň. Nemusíš čakať do víkendu, vo väčších mestách sa premieta celý týždeň, v tých menších si aspoň môžeš byť istý, že každý týždeň uvidíš nejakú tú premiéru.

 

Väčšie kiná navyše premietajú takmer celý deň, takže ak ti to v daný deň vyhovuje viac, nemusíš čakať do večera. Keď sa kamošom nedá uvoľniť, bež do toho kina sám. Je to oslobodzujúci pocit, pri ktorom naozaj nepotrebuješ akékoľvek rušivé elementy. Navyše sa o svojom zážitku môžeš s kýmkoľvek podeliť, či už na fórach alebo filmových stránkach, takže v tom nikdy nie si sám.

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017
10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017Zdroj: eu4ia.com

 

5. Podpora filmu/tvorcov/štúdia

Je to jednoduché. Ak chceš viac snímok ako Ex Machina od Alexa Garlanda, Kingsman od Matthewa Vaughna, Get Out od Jordana Peeleho a podobne, v prvom rade ich musíš podporiť v kine.

 

Ešte lepšie je, ak si rovno kúpiš DVD či Blu-ray, ale štúdiu, filmu, hercom a tvorcom výrazne pomôže mediálna masáž o tržbách, pozitívne recenzie a hlavne tisíce nadšených fanúšikov.

 

Nie každý číta filmové články, nie každý sa vyzná v odbore, no vždy je tu cesta dostať sa k nenápadným, no úžasným počinom. Ak ešte niekedy chceš vidieť podobné bláznovstvá ako epickú komédiu Shanea Blacka s názvom Nice Guys, musíš si tú vstupenku do kina jednoducho kúpiť.

 

6. Atmosféra spoločenskej udalosti

Toto sa u nás na Slovensku nevzťahuje k väčšine kín/premiér, no ak si niekedy zažil ozajstný a živý dav tešiaci sa na to, čo príde, vieš, o čom hovoríme. Pre nás ide o premiéru Star Wars: The Force Awakens. Burácajúci dav, neuveriteľná atmosféra, množstvo nadšencov na každom kroku, spoločný potlesk pri ikonickom opening crawl s legendárnym opisom deja pomocou žltých titulkov...

 

Chodiť na podobné filmy s ľuďmi z fachu alebo jednoducho "geekmi" je zážitok, na aký sa nezabúda. Na zahodenie vôbec nie je ani tradičná atmosféra spoločenskej udalosti, kedy stretávate starých i nových priateľov a v neposlednom rade budujete komunitu. Emócie sa lepšie odzrkadľujú a zažívajú v kine medzi  „svojimi". Ideálne, keď ich je veľa a sú slušne vychovaní. 

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017
10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017Zdroj: levi.fi


7. Podpora lokálneho kina 

Možno to zažilo len málo z nás, no obyvatelia malých miest vedia, o čom je reč. Ak do kina nebudeš chodiť, kino pre teba nebude premietať. Postupne sa okliešti program, respektíve dorazí konkurencia s atraktívnejšími vchodovými dverami a ty sa ani nenazdáš a tvoje obľúbené kino, ktorému vďačíš za svoju filmovú výchovu a nezabudnuteľné životné momenty, dostane nálepku „Zatvorené". 

 

Nikto z nás nič také zažiť nechce, no ak do menších kín nebudeme chodiť a neukážeme, že nás čas od času zaujímajú aj drámy, (ne)blockbustery či menej známy filmy (samozrejme, s pozitívnymi ohlasmi), kino svoj program časom pretvorí alebo nastanú vážnejšie problémy.

 

 

8. Diskutovanie o spoileroch a trailery na veľkom plátne 

Veľmi citlivá a nebezpečná téma. Každý z nás pozná pojem Internet is dark and full of spoilers. Nebudeme klamať, aj nám sa už stalo, že sme niečo nedomysleli a vyparatili sme nejaký ten prúser (kajáme sa za to dodnes).

 

Je preto skvelé necítiť sa v piatok ráno ohrozený spoilermi. Čím skôr snímku uvidíš, tým menšie riziko, že ti ju niekto skazí. Pred každým filmom si ešte môžeš vychutnať nadupané trailery, ktoré jednoducho v kine pôsobia oveľa lepšie. Nás takto dostali trailery na Logana, Avengers: Endgame, Interstellar, Mad Maxa a mnohé ďalšie. Zimomriavky sú častokrát zaručené.

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017
10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017Zdroj: Fox


9. Kino výchova

V kine úvodné ani záverečné titulky nepretočíš! Veľmi rýchlo si tak po Arrival všimneš, aký frajer ho režíroval a kto zase pracoval na soundtracku. Okrem toho sa v rámci spoločenských vzťahov sem-tam vyrozprávame inej spriaznenej duši či náhodnému divákovi.

 

Neveril by si, koľko informácií o snímke dokážeš získať po či pred premiérou. Je to dlhodobý proces, no v kinosálach sa celkom určite niečo o Hollywoode, jeho najlepších tvorcoch a čerstvých talentoch naučíš viac ako z televízie a torrentov. 

10. Prevádzkovatelia kín a hollywoodske štúdiá to po korona kríze budú nesmierne potrebovať

Hollywoodske štúdiá prišli a prídu počas koronakrízy o stovky miliónov dolárov. Samozrejme, kríza zasiahne takmer všetkých, no toto sa týka každého z nás. S filmami žijeme celý život a ak sa priemysel okamžite nenakopne, môže ho čakať nepekná budúcnosť a následná transformácia.

 

Všetci si užívame streamingové možnosti, tony obsahu na Netflixe, Hulu, Amazone či HBO, ale nikto naozaj nechce, aby sme kinofilmy sledovali na našich obrazovkách. A presne to sa v súčasnosti deje, keďže nie všetky filmy sa mohli odložiť, a tak ich štúdiá predali Netflixu a spol. 

 

 

Ak sa ľudia budú čoraz viac uchyľovať k pohodlnému sledovaniu filmov doma a na kino zážitok zanevrú, môžeme sa pripraviť na najhoršie. Čoraz menej originálnych filmov v kinách, ktorých programy budú plné komiksoviek, veľkých sci-fi a treťotriednych hororov.

 

Netflix a ostatné spoločnosti čoraz viac začínajú tlačiť na kvalitnú produkciu celovečerných filmov a my sme radi. Každému je však jasné, že ak má možnosť zájsť na nový film Spikea Leeho do kina, urobí tak.

 

 

Netflix v tomto prípade ale nie je zloduchom. Novú vojenskú drámu Da 5 Bloods od Leeho žiadne štúdio nechcelo a len Netflix mu na jej natočenie dal peniaze. Na jednej strane sa tak môžeme pokloniť pred Netflixom a ich službu si platiť, na strane druhej by sme mali otvárať program kín a vybrať si nejaký film, ktorý chceme podporiť a taktiež si ho užiť v čo najlepšej možnej forme.

 

Nikto netuší, aká bude budúcnosť kinopriemyslu v najbližších rokoch. Avšak, zážitok z kino premiéry a následné výhody sledovania filmov s audiovizuálnou kvalitou, akú ponúkajú len kiná, nič nenahradí. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: kino
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.