Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
29. augusta 2016 o 15:14
Čas čítania 0:00
johnnybravo

Šesť ľudí strávilo celý rok v izolácii na Havaji, aby si vyskúšali cestu a život na Marse. Po okolí sa dokonca prechádzali len v skafandroch

ZAUJÍMAVOSTI NASA
Uložiť Uložené

Ročný experiment skončil úspešne.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa už niekoľko rokov aktívne venuje výskumu toho, ako by ľudia zvládali dlhé cesty a prípadný život na iných planétach a inak tomu nebolo ani počas uplynulého roku na Havaji. Neďaleko sopky Mauna Loa sa šesť vedcov dobrovoľne nechalo na celý rok zavrieť do špeciálnej kupoly a boli pre nich pripravené podmienky, s akými by sa museli vysporiadať aj na skutočnej misii. Museli sa starať o to, aby mali čo jesť, riešili svoje konflikty, pretože nikto nemal kam utiecť a zaujímavá bola aj komunikácia s okolím. Svoje rodiny mohli kontaktovať iba s 20-minútovým oneskorením, ako by to bolo aj na reálnej misii a NASA to dotiahla až do takej dokonalosti, že von z kupoly mali vedci dovolené vychádzať len v skafandroch. 

Vedci Carmel Johnston, Christiane Heinicke, Sheyna Gifford, Andrzej Steward, Cyprien Verseux a Tristan Bassingthwaighte zažili na svojej 12-mesačnej havajskej misii kopu problémov, lenže každý z nich museli vyriešiť, ako by to bolo potrebné urobiť aj v raketopláne nasmerovanom na Mars. Aby experiment vyzeral ešte autentickejšie, okolie kupoly pri Mauna Loa svojimi červenými skalami pripomínalo povrch Marsu a podľa slov vedcov bolo medzi najhoršími pocitmi počas misie to, že v skafandri nemali šancu počuť vlastné kroky a kam stúpili, tam sa im zdalo, že kamene prenikajú do vnútra skafandru. Zvedaví novinári sa hneď začali vypytovať na to, kam budú smerovať ich prvé kroky po skončení dlhej izolácie a viacerí z nich sa zhodli, že by sa konečne radi okúpali v oceáne a pocítili vietor vo vlasoch. NASA vďaka tomuto experimentu získala ďalšie cenné poznatky pre budúce vesmírne misie a dokonca predĺžila svoje granty, takže experimenty sa zopakujú ešte v roku 2017 a 2018. Keby si mal záujem, môžeš si prezrieť aj prihlasovací formulár. 

Domov
Zdieľať
Diskusia