Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. augusta 2016, 15:15
Čas čítania 0:00
Jakub S.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)

FILMY A SERIÁLY RYAN REYNOLDS
Uložiť Uložené

Tohtoročná adaptácia Deadpoola dopadla na výbornú a priniesla aj kvantum skvelých referencií. Tu sú tie najlepšie z nich.

Po dlhšej dobe sme späť s easter eggmi. Už v predošlom článku sme si priblížili podarený odkaz na MCU, keď sme písali o finálnej bitke filmu odohrávajúcej sa na opustenej konštrukcii marveláckeho helicarrieru, ktorý sa objavil v obidvoch Avengers, rovnako ako v druhom Capovi. Referencia jasne odkazovala na komiksový pôvod Deadpoola a celého X-Men univerza, ktoré je súčasťou komiksov Marvelu. Dnes sa pozrieme aj na ďalšie trefné easter eggs a zábavné narážky ponúknuté obľúbeným spracovaním najukecanejšieho superhrdinu.

Green Lantern a Wolverine

Po menšom náznaku v úvodných titulkoch sme dostali posmešný odkaz na zeleného hrdinu z dielne DC, ktorý pravdepodobne neušiel nikomu - v scéne, kde je Wade pripútaný na lôžko a prevážaný na miesto operácie, ktorá z neho urobí Deadpoola, vypadne z Wilsona veta: "Prosím, neurobte môj kostým zelený... alebo animovaný." Na katastrofálnu Reynoldsovu snímku Green Lantern sme všetci ochotne a rýchlo zabudli, no vtipným a posmešným narážkam sa rozhodne nebránime. Najmä ak pochádzajú z úst herca, ktorý si robí posmešky sám zo seba.

Odporúčané
Najväčšie hollywoodske priateľstvá: The Rock si vraj nevie poriadne vyprať spodnú bielizeň a Matt Damon žil v špine medzi červíkmi Najväčšie hollywoodske priateľstvá: The Rock si vraj nevie poriadne vyprať spodnú bielizeň a Matt Damon žil v špine medzi červíkmi 23. júna 2023, 14:30

Tvorcovia ostali ústrednej postave filmu verní a tak, samozrejme, neostalo len pri narážkach na projekt konkurenčného štúdia. Len pár okamihov po spomínanom vtipkovaní o nepodarenom DC filme sa obuli aj do sólovky Wolverina, v ktorej sa Reynolds prvýkrát objavil ako Deadpool... alebo jeho veľmi nevydarená verzia. Konkrétnou referenciou je replika Ajaxa (Francis), ktorý už má očividne Wilsonovho kecania plné zuby a vyhráža sa, že ak neprestane, zašije mu ústa. Ak si spomínate, presne to sa stalo pôvodnému filmovému Deadpoolovi v X-Men Origins: Wolverine, rovnako nie veľmi dobre prijatom filme.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)
Zdroj: Fox

Spider-Man

Nie je tajomstvom, že dizajn Spider-Mana mal veľký vplyv na pôvodné komiksové zobrazenie Deadpoola, a tak nie je ani žiadnym prekvapením, že "pavúčí muž" si vyslúžil niekoľko vlastných referencií. Jednou z nich je chvíľa, keď Wade hovorí, že "vyzerá akoby ho pohryzol rádioaktívny Shar-Pei", čo je replika fungujúca aj ako odkaz na obľúbený komiks Deadpool & Cable. Pôvodná veta v predlohe je zasa referenciou na Ryana Reynoldsa. Áno, presne tak! Dávno pred tým, než na plátno zavítal Reynoldsov Wade Wilson, sa v komiksoch hovorí o tom, že Deadpool vyzerá ako Ryan Reynolds. Počas bitky na diaľnici potom vidíme záber na "Parker Blvd" (Boulevard, pozn. autora), čo je pochopiteľne odkaz na Petera Parkera. Nakoniec, počas animovaných scén pri titulkoch vidíme Deadpoola, ako sa pokúša zavesiť dolu hlavou na čomsi, čo pripomína pavučinu... a spadne.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)
Zdroj: Marvel
Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)
Zdroj: Marvel

X-Men

Deadpool vo svojom neustálom komentovaní čohokoľvek, čo sa deje, nevynechá ani X-Men univerzum, z ktorého technicky sám pochádza. V jednej chvíli spomenie, ako ho hnevá fakt, že sa uňho nezastaví Beast, aby mu... pohnojil trávnik. Neskôr, keď chce Colossus odviesť Wadea k Profesorovi Xavierovi, Wilson zareaguje otázkou "Stewart alebo McAvoy? Tie časové línie sú mätúce". Samozrejme, reaguje tým na fakt, že Charlesa u Foxu stvárnili Patrick Stewart aj James McAvoy a sequely (resp. prequely) narobili niekoľko logických dier v príbehovej kontinuite filmového univerza.

Odporúčané
10 najlepších filmov s Ryanom Reynoldsom (Zoznam) 10 najlepších filmov s Ryanom Reynoldsom (Zoznam) 23. októbra 2022, 15:30

Ďalej môžeme počuť ako Negasonic Teenage Warhead hovorí, že sídlo Xavierovej školy si každých pár rokov prejde zničením. Tu sa tvorcovia pravdepodobne snažili odkázať na (vtedy ešte pripravovaný) X-Men: Apocalypse, ktorý už v traileroch ponúkol zábery na deštrukciu mutantskej školy. Príbeh Apocalypse sa odohráva v roku 1983, teda dobrých 30 rokov pred udalosťami v Deadpoolovi. Škola je fyzickej demolícii v komiksoch podrobovaná neustále, no filmové univerzum nám tento úkaz ponúklo prvýkrát práve v X-Men: Apocalypse. 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)
Zdroj: Fox

MCU a Chimichangas

Deadpool počas finálnej výmeny pästí a nábojníc spozná jedného z Francisových zabijakov a nechá ho žiť. Tohto chlapíka osloví menom Bob. V komiksoch ho poznáme ako Boba, agenta Hydry, ktorý bol akýmsi prívetivým a ľudskejším príslušníkom tejto organizácie. Fox, pochopiteľne, nevlastní práva na Hydru, a preto sa musíme uspokojiť s Bobom, agentom v službách Ajaxa, no stále je to podarené mrknutie na jednu z ďalších postáv v Deadpoolových komiksoch. Jedným z najlepších easter eggov filmu a skvelým prepojením s MCU je potom spomínané miesto poslednej bitky, kedy jasne vidíme, že sa odohráva na marveláckom helicarrieri. Možno nám tvorcovia napovedajú o blížiacom sa prepojení filmových vesmírov, možno je to len zbožné prianie, no referencia je to skvelá.

Odkazy na zdrojový materiál (komiksy) sú prítomné všade a to aj tesne pred finálovou rubačkou. Wade vtedy hovorí "Time to make the chimi-f**kin'-changas!". Chimichangas sú Deadpoolovým obľúbeným jedlom, ktorým sa v komiksoch doslova prežiera.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)
Zdroj: Fox

Hugh Jackman, 127 Hodín a Cable

Za zmienku stojí, že Deadpool je prvý X-Men film, v ktorom sa neobjavil Hugh Jackman ako Wolverine. Teda, aspoň nie fyzicky. Wade na adresu herca aj postavy počas filmu utrúsi nejednu poznámku ("Rýmuje sa to z Polverine") a na plátne sa objaví aj záber na magazín People a obálku, ktorej dominuje Jackmanova tvár a titulka "Sexiest Man Alive". Tvorcovia potom sarkasticky prestrihnú na zdeformovanú tvár Ryana Reynoldsa. Ryanovi musíme skutočne nechať ochotu byť neraz zosmiešnený, čo si, pochopiteľne, postava ako Deadpool pri svojej povahe vyžaduje.

Odporúčané
KOMENTÁR: Prečo sa ti páči Red Notice, zatiaľ čo iní diváci spoločne s recenzentmi film pochovali? Odpoveď ťa nepoteší KOMENTÁR: Prečo sa ti páči Red Notice, zatiaľ čo iní diváci spoločne s recenzentmi film pochovali? Odpoveď ťa nepoteší 16. novembra 2021, 17:30

Nakoniec sa určite ešte hodí zmieniť (doslovnú) referenciu na film Dannyho Boylea a Jamesa Franca 127 hodín. Wade unikne zo zovretia Colossusa veľmi neortodoxným spôsobom. Jeho hlášku "Videli ste film 127 hodín?" nasleduje odrezanie vlastnej ruky napodobňujúc tak finále skvelej Boyleovej drámy, kde si Franco tiež musí oddeliť vlastnú končatinu od tela. V potitulkovej scéne je nám potom ešte sľúbené pokračovanie, v ktorom sa má objaviť Cable - najslávnejší Deadpoolov (ne)priateľ.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #5 (Deadpool špeciál)
Zdroj: Fox

Náš výber najlepších Deadpoolových easter eggs sa tu končí. Ak sme niečo prehliadli, neváhajte sa s nami podeliť o vlastné postrehy. 

Domov
Zdieľať
Diskusia