Globálne otepľovanie spôsobilo núdzovú klimatickú situáciu.
Snáď väčšina obyvateľov tejto planéty už verí tomu, že globálne otepľovanie nie je iba mýtus vymyslený ochrancami životného prostredia, ale aj keby si ešte stále pochyboval, najnovšie údaje zverejnené NASA by ťa mohli presvedčiť, že s našou planétou sa niečo deje. Začať by sme mohli napríklad tým, že tohtoročný apríl bol najteplejším zaznamenaným aprílom v celej histórii a porovnaním teplotného rozdielu apríla 2016 s predchádzajúcim rekordným aprílom z roku 2010, keď v tomto roku globálna priemerná teplota stúpla o 0,24 stupňov Celzia. Priemerná globálna teplota zeme a mora pre apríl bola dokonca v rokoch 1951 až 1980 približne o 1,11 stupňa Celzia nižšia ako tá aprílová z tohto roku.
Alarmujúce zvyšovanie globálnej priemernej teploty sa pritom začalo už pred siedmimi mesiacmi, keď každý ďalší mesiac dosahuje priemernú teplotu minimálne o 1 stupeň Celzia vyššiu v porovnaní s priemernými teplotami jednotlivých mesiacov z obdobia rokov 1951 až 1980. Aby toho ešte nebolo málo, posledné tri mesiace, čiže február, marec a apríl, pokorili svoje priemerné mesačné teploty s najvyšším zaznamenaným rozdielom medzi pôvodným rekordom a tohtoročným rekordom.
Všetko teda nasvedčuje tomu, že rok 2016 bude pokračovať v nastolenom trende a do histórie sa zapíše ako najteplejší rok vôbec a nielenže doterajší rekord pokorí, ešte ho aj prekoná o s najväčším zaznamenaným rozdielom. Niektorí odborníci sa pritom zvyšujúcim sa teplotám vôbec nečudujú, keďže ľudstvo o podobnom scenári varovali už pred 20 či 30 rokmi a teraz sa môžu len prizerať na to, ako sa ich predpovede pomaly napĺňajú. Globálnym otepľovaním pritom netrpí iba samotná planéta, ale najmä jej fauna a flóra. Informácie hovoria o tom, že v oblasti austrálskej Veľkej koralovej bariéry upadá miestny ekosystém nepredstaviteľným tempom a v jej severnej časti zomiera až 90 percent všetkých prítomných koralov. Môžeme teda hovoriť o akejsi klimatickej núdzovej situácii, v ktorej by vraj v súčasnosti nepomohlo ani okamžité zastavenie produkcie všetkých emisií a globálna priemerná teplota zeme a mora stúpne ešte nad očakávaný predpoklad. Uvidíme teda, čo nám prinesú nasledujúce mesiace a už toto leto možno bude jedno z najteplejších, ak nie to najteplejšie, aké Zem kedy zažila.