Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 24. 2. 2020 meniny má Matej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
3
Dominik Vetrák
11. júl 2015, 15:18
Čas čítania: 8:13

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu

DCCU, MCCU, svet príšer ako Múmia či Dracula od Universal a mnohé ďalšie. Hollywood sa pustil do tvorenia sequelov, spin-offov a prequelov v snahe vytvoriť obrovské svety.

Dominik Vetrák
11. júl 2015, 15:18
Čas čítania: 8:13
Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pred niekoľkými rokmi sa Hollywood len začal zaujímať o vopred naplánované sequely, o rozšírených svetoch zahrňujúcich rovnaké postavy sa nehovorilo vôbec. Marvel ale po dlhých rokoch úsilia prehovoril správnu radu a rozhodlo sa tak, že sa pokúsia popri komiksoch a animovaných seriálov tvoriť aj filmy. Netrúfam si povedať, či už vtedy sa rozmýšľalo o koncepte aspoň podobnom dnešnému MCU, no rozhodne tu boli plány pre viacero navzájom prepojených filmov. Iron Man bol veľký risk, ktorému málokto veril, no vyplatilo sa a Marvel sa okamžite pustil do budovania svojho vlastného Cinematic Universe. Ten je už dnes, po 7 rokoch, obrovským kolosom zarábajúcim miliardy s čoraz viac projektami na obzore. Ostatné štúdiá a spoločnosti tak nelenili a začali s budovaním vlastných vesmírov. Poďme sa teda pozrieť, kto všetko sa rozhodol priživiť sa na koncepte Marvelu.


Disney 

 

1) Marvel
Najprv si ale niečo povedzme o Marvel, a hlavne dôvodoch ich úspechu. V prvom rade majú konkrétny plán, vytváraný mnoho rokov dopredu za účasti dôležitých ľudí stojacich nielen za komiksami. Vedie ich Kevin Feige, mastermind držiaci pokope celé MCU. Vyberá režisérov, scenáristov, produkuje castingy a koprodukuje všetky filmy, aby tak nad nimi mal tvoriaci dohľad a aby sa uistil, že všetko smeruje tým správnym smerom do cieľa, aký Feige vytvoril. Či ten cieľ je Avengers: Infinity War alebo siaha ďalej, to sa ešte istý čas nedozvieme, no cieľ je vytýčený dlhé, skutočne dlhé roky, a tak treba už len „dohliadnuť" na cestu. Tá činí hneď niekoľko netflixových a ABC seriálov, množstvo filmov a miestami aj komiksové doprovody. 2. Fáza sa oficiálne uzavrie Ant-Manom a potom nás čaká Fáza tretia, v ktorej uvidíme hneď 11 filmov, a to: Captain America: Civil War, Thor: Ragnarok, Spider-Man, Guardians of the Galaxy vol. 2, Black Panther, Doctor Strange, Inhumans, Captain Marvel a Avengers: Infinity Part 1 a 2. Dokopy tak budú mať na konci Fázy 3 viac než 20 filmov a možno aj viac než 15 zarobených miliárd z kín (momentálne je to cez 8 miliárd). Marvel drží súdržne pokope, herci navzájom promujú ostatné filmy, ich projekty sú hlbokou žánrovou zmesou a navyše je to všetko prepojené. A to je aj význam prepojeného filmového sveta.

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu


Chcete vedieť, prečo sa stalo to a to? Pozrite si náš minulý film! Chcete vedieť, čo sú vlastne Kamene nekonečna aka Infinity Stones/Gems? Pozrite si druhého Thora a Guardians of the Galaxy. Ak máte chuť na menších hrdinov, pozrite si Daredevila či Agents of SHIELD. Zároveň si tvoríte vzťah s hercami a dúfate, že sa ich postavy stretnú v nejakom spoločnom projekte. Aj tak sa tvorí hype, vážení. Stačila jedna fotka z natáčania Daredevila, ktorá nezachytila absolútne nič dôležité a zaznamenala najviac lajkov na našej stránke za posledné mesiace. Ľahší je aj prístup k marketingu, keďže o MCU budeme počúvať deň čo deň. Akonáhle je po premiére jedného filmu, očakáva nás ďalší a o Marvel sa tak hovorí bez prestávky, čo napomáha zvyšovaniu fanúšikov, zväčšovaniu hypu, predaju merchandisingu či komiksov. Aj ten najslabší a komerčne najmenej atraktívny film môže zarobiť a uspieť oveľa viac len vďaka tomu, že je súčasťou niečoho väčšieho. Nie nadarmo sa v Ant-Manovi spomínajú Avengers, Iron Man, a to nehovoríme o priamej účasti jedného z Avengerov (to bude prekvapenie, ak vás ten spoiler už nezastihol). 

2) Star Wars 
Áno, ako o rozšírenom svete môžeme hovoriť aj v prípade Star Wars, keďže nás čaká sequelová trilógia, zatiaľ neoznámené množstvo spin-offov, animáky, knižné publikácie a tak ďalej. Epizóda VII - The Force Awakens je už za rohom, následne nás v zime 2016 čaká prvý spin-off nazvaný Rogue One. Pojednávať bude o krádeži plánov Death Star (Hviezdy smrti) a bude sa odohrávať medzi III a IV Epizódou. Stále ale netušíme, čo čakať od epizódy VIII a IX. To sa pravdepodobne dozvieme po premiére The Force Awakens, ktorú režíruje J. J. Abrams podľa scenára z pera Lawrenca Kasdana. My už teraz vieme, že sa pripravuje aj sólovka pre Hana Sola a vďaka nočnému panelu z Comic-Conu už vieme aj oveľa viac ohľadom Force Awakens.

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu


Warner

 

1) DC
Najväčší konkurent Marvelu si povedal, že vydá jeden film a bez kreatívneho riaditeľa, akým je ich protipól obohatený (Kevin Feige a Joss Whedon), sa pustí do vlastného filmového univerza, ktorý ale najskôr treba vybudovať. Každému je jasné, že je to urýchlené, možno trochu odvážne a ľahkomyselné, istým spôsobom aj prvoplánové. DC v spolupráci s Warnerom produkuje podpriemerné, priemerné či ľahko nadpriemerné seriály, vydalo jeden film, no už sa púšťa do Marvelu a vydáva vyhlásenia o tom, aký je ich svet iný, temnejší a vážnejší, pritom majú na konte v porovnaní s Marvelom len jeden film. Neberte to zle, no na porovnávania a osočovanie je ešte veľmi skoro. Ani Man of Steel nebol dokonalý, takže by som s tým naozaj počkal. 

Už v marci budúceho roka nás ale čaká Batman v Superman: Dawn of Justice a teda stret Supermana s Batmanom, ku ktorým sa pripojí Wonder Woman a Aquaman. Postupne sa pridá Cyborg, Flash, Shazam, Black Adam či Green Lantern vo svojich sólovkách, čo vyústi v dva diely Justice League.

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu


2) Harry Potter
Nečakajte však ďalšie časti o chlapcovi s okuliarmi a jazvou na čele. S najväčšou pravdepodobnosťou nás ale čaká celkom nová trilógia o Newtovi Scalamanderovi, ktorý sa zaujíma o všelijaké druhy zvierat a príšer v čarodejníckom svete. Hlavnú rolu by si mal zahrať Eddie Redmayne (Oscar za Teóriu všetkého) a prvú časť by sme mali vidieť už budúci rok. Ak sa uchytí a prinesie dostatočné tržby, možno sa dočkáme aj ďalších príbehov z tohto sveta. Tento ale bude prequelový a jeho začiatky budú siahať desiatky rokov pred udalosti Harryho Pottera, takže ak sa nejaká postava objaví, najskôr to bude mladý Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore. Veľmi by som s tým ale nepočítal.

 

3) Lego
Lego Ninjago, Lego Batman, The Lego Movie 2 a 3 (zatiaľ neohlásené) či The Billion Brick Race. Týchto filmov zo sveta Lega sa s určitosťou dočkáme, ibaže by ich Warner bolo zrušilo. Na všetkých sa majú produkčne podieľať Chris Miller a Phil Lord, režiséri The Lego Movie. Tí sa ale majú taktiež postarať o animovaného Spider-Mana od Sony, podieľať sa aj na 23 Jump Street, ktoré ešte potvrdené nie je, ale trilógia by sa uzavrieť mala. Okrem toho napíšu scenár práve pre The Lego Movie 2. Flasha od DC a zrežírujú sólovku pre Han Sola. Čistí blázni. Toto všetko totiž budú musieť dať do troch rokov. 

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu


Sony

 

1) Spider-Man
Áno, Spidey je späť v Marvel, ale je tam len prepožičaný. Sony má na neho stále práva, a tak môže natáčať iné filmy. Pokojne sa môžeme dočkať spin-offov o Venomovi či Sinister Six. Je nepravdepodobné, že ich uvidíme tvoriť Spider-Man filmy, no stále majú mnoho možností, ako rozšíriť svet okolo pavúčieho hrdinu. Netreba ani zabúdať, že plánujú animovaného Spider-Mana. Okrem toho ale nemajú v rukách prakticky nič. Je tu len James Bond a filmy o Robertovi Langdonovi podľa kníh Dana Browna. Včera sa skončili s natáčaním Inferna, no a v prípade, že sa Sony rozhodne nenakrútiť Stratený symbol, táto rieka vyschne. Je pritom možné, že prídu aj o práva pre Bonda, ktorého by po Spectre už mohlo zastrešovať štúdio Warner Bros.

2) Ghostbusters
O projekte vieme akurát toľko, že sa práve natáča a pôjde o ženský spin-off. Údajne sa plánuje aj mužská verzia, no nič potvrdené nie je. Ak však uspeje ženský spin-off s otravnými či nesympatickými herečkami, pravdepodobne nás čaká celá plejáda pokračovaní a všelijakých verzií filmu. Najreálnejšia je práve tá s mužmi. Najhlasnejšie sa hovorí o Chrisovi Prattovi a Channingovi Tatumovi, ktorí by mali byť členmi tímu. Režírovať by mala dvojica Chris-Miller (spomínal som, títo dvaja sa nudiť pár rokov rozhodne nebudú).

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu


Paramount

 

Transformers
Už sme o tom písali a pravdepodobne sa na to aj pamätáte, no pre pripomenutie, Paramount sa rozhodol, že je na čase točiť oveľa viac Transformers filmov (och, jupí). Aktuálne dávajú dokopy takzvanú writing room, v ktorej je cez 10 scenáristov a mozgov, ktoré budú vymýšľať deje a scenáre pre nadchádzajúce snímky. V hre sú, samozrejme, pokračovania, spin-offy (napríklad samostatný film pre Bumblebeeho) a dokonca aj prequely, kedy by sme sa mali pozrieť na Cybertron pred či počas vojny. Nikoho z nás to neteší, no Paramount kráľovsky zarobí, takže je jasné, že odsúhlasenie tohto projektu dlho v štúdiu netrvalo. Paramount má v pláne vytvoriť tím ľudí starajúcich sa o túto ságu. Tvoriť by ho mal Akiva Goldsman, Michael Bay, výkonný producent Steven Spielberg a producent Lorenzo di Bonaventura. Okrem nich je ale v tíme množstvo iných ľudí, takže je skutočne možné, že sa pracuje hneď na niekoľkých filmoch z univerza súčasne. Viac nájdete tu.

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu

 

Universal

 

1) Fast & Furious
V Universale by boli hlúpi, keby skončili s Fast & Furious. Na prvom mieste sú vždy peniaze a tých séria v posledných rokoch priniesla enormné množstvo. Len posledný diel zarobil 1,5 miliardy, no a my už teraz vieme, že ďalší dorazí v roku 2017 a bude sa odohrávať v New Yorku. Vráti sa Vin Diesel, The Rock aj Jason Statham. Zvyšok partie je neistý, no včas sa všetko dozvieme. Okrem klasických filmov by sme sa ale mali dočkať aj spin-offu pre The Rocka a jeho postavu agenta Hobbsa. V prípade, že uspeje, je prakticky jasné, že uvidíme aj ďalšie spin-offy. Pokojne by sme mohli uvidieť prequel s Torettom. Už teraz vidím ten trailer a sekundový záber na postavu Briana stvárnenú CGI Paulom Walkerom. Zatiaľ je však isté, že sa dočkáme ďalších častí a v prípade vysokých tržieb sa dočkáme aj 8. či 9. dielu (takže áno). 

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu
Universal Monsters Cinematic Universe

Jeden z tých zaujímavejších a pravdepodobne aj najmenej známych rozšírených svetov. Nakoniec, Universal už dlhú dobu o projekte nekecol. V podstate ide o Avengers na spôsob príšer. Dracula z minulého roku bol ekvivalentom Iron Mana od Marvelu z roku 2008, očakávať môžeme aj jeho ďalšie pokračovanie. Okrem toho nás ale čaká aj reštart Múmie od Alexa Kurtzmana (ten by údajne aj mal byť mozgom celého univerza, bude ale zaneprázdnený písaním scenárov pre Transformers). Múmia a Dracula tak už svoje filmy majú. Na čo sa ešte môžeme tešiť? Universal má práva pre Neviditeľného muža, Wolf Mana, Van Helsinga, Frankesteina či Príšeru z bažín. Dokopy by šlo o solídny tím, navyše, koniec Draculy nám možno aj napovedal, že by sa celý spojený svet monštier odohrával v súčasnosti, čo by bolo viac než zaujímavé. 

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu

 

21th Century Fox

 

1) X-Men

Spoločne so Star Wars ide o univerzá s najväčším potenciálom, najmä čo sa kvality týka. Nad Star Wars bude dohliadať Lawrence Kasdan a J. J. Abrams (tu len tipujem), no a duchovným otcom X-Men navždy ostane Bryan Singer. Ten režíruje aj nadchádzajúcu snímku X-Men: Apocalypse a šušká sa, že prevezme prácu Josha Tranka a natočí aj Fantastickú štvorku 2. Okrem toho nás ale čaká už vo februári R-kový Deadpool, sólovka pre Gambita, posledný Wolverine pre Hugha Jackmana (smutný smajlík), pravdepodobne aj X-Force a v neposlednom rade dva diely Fantastickej štvorky. Hovorí sa aj o crossoveri medzi Fantastickou štvorkou a X-Men, no čo bude potom, netuší nik. Pravdepodobne ale ďalšia tímovka X-Men zameraná na mladíkov a preobsadenie Wolverina. 

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu


2) Avatar

Ťažko povedať, či tu môžeme hovoriť o Cinematic Universe. Avatara pripravuje výlučne James Cameron a ten prisľúbil hneď tri časti, a to v rokoch 2017, 2018 a 2019. Žiadne spin-offy či prequely plánované nie sú, a tak nás čakajú len tradičné sequely. Keďže to ale Cameron berie tak vážne a pripravuje scenáre hneď pre všetky tri filmy (znova bude v hre ekológia), rozhodol som sa Avatar sem zaradiť. Cameron taktiež prehlásil, že vo svojej kariére už neplánuje točiť nič iné, a tak by Pandora a jej modrí obyvatelia mohli byť vrcholom jeho kariéry. Ak však budú pokračovania ziskové, je stopercentné, že sa spin-offov, prequelov či ďalších častí dočkáme. 

 

Hollywood buduje previazané filmové svety po vzore Marvelu

 

Sú tu ale aj negatívne stránky. Mať takýto obrovský svet pohope znamená, že všetky jeho filmy musia na seba nadväzovať, odkazovať na seba či držať sa tej istej roviny a atmosféry filmov. Rozhodne nemôžeme natáčať vtipných Ghostbusters so ženami a vážny sci-fi horor Ghostbusters s mužmi. Eventuálne sa vám oba tímy spoja a nebude to vôbec fungovať. Taktiež narazíte na problémy, ak sa hercom už nebude chcieť točiť tie vaše stereotypné filmy. Inými slovami, vybudovanie rozšíreného filmového sveta trvá dlho a vyžaduje si detailné plánovanie a schopných ľudí vo vedení. Zatiaľ to robí najlepšie Marvel, ktorý by si mohol svoj multiverse aj patentovať. Budeme teda zvedaví, ako sa s tým popasujú ostatné štúdiá. Ak ste si totiž všimli, v článku spomínam práve BIG 6 Hollywoodu, a teda 6 najväčších štúdií, menovite: Disney, Warner, Paramount, Universal, Fox a Sony. Ak vám napadá ďalšie Cinematic Universe, ktoré som zabudol spomenúť, budem rád, keď mi ho pripomeniete. V komentároch a ankete sa vyjadrite, ako terajší trend Hollywoodu vnímate vy. 

Páči sa vám idea a spracovanie prepojených filmov?
Áno
495 hlasov
Nie
44 hlasov
Nie, ale Marvel to zatiaľ robí dobre
155 hlasov
Uvidíme, ešte sa nám poriadne väčšina z nich nepredviedla
201 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.