hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Osobnosti
25
Dominik Vetrák
4. júl 2015, 14:49
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov Toma Hanksa

Pán herec, ktorý vládol najmä 20. storočiu, sa vyznamenal azda v každom možnom oscarovom žánri.

Dominik Vetrák
4. júl 2015, 14:49
10 najlepších filmov Toma Hanksa
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
25
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Séria článkov o 10 najlepších filmov od daného herca pokračuje aj naďalej. Naposledy ste si zvolili Toma Hanksa na úkor Russella Crowea, avšak zobral som si nejaký čas, kým som pre vás jeho rebríček pripravil. Bolo to ale o to ľahšie, že som nemusel nič doháňať. Tom Hanks je niečo ako DiCaprio 90. rokov, kedy nakrútil niekoľko ojedinelých kúskov, na ktoré sa dnes pozrieme. Stačilo mu len 10 rokov na to, aby sa postaral o 9 snímok, ktoré sa umiestnili aj tu. A my sa na ne ideme pozrieť dúfajúc, že po Spielbergovom Bridge of Spies už bude vlastne neaktuálny. 

Poradie určovala miera obľúbenosti filmov, moje osobné hodnotenia, subjektívne pocity ako z filmu samotného, tak aj zo samotného Hanksa, no a v neposlednom rade práve kvalita snímky ako takej. Pre zredukovanie rozsiahlosti textu som sa rozhodol ušetriť vás riadkov o tom, aký je príbeh a o čo vlastne v danom projekte ide. Názvy vás prelinkujú na ČSFD, kde sa už tieto detaily ľahko dozviete.

10. Road to Perdition (Cesta do zatratenia)
Už tu Sam Mendes ukázal, že s rozprávaním príbehu to vie. Bohužiaľ, rovnako ako v Skyfall, aj tu mi chýbali emócie. Nijak extrémne som sa s postavami síce nezžil, no aké-také sympatie som k nim prechovával. Zaujme skvelý vizuál, dialógy, vskutku precízna réžia, ktorej výplody je cítiť a rovnako tak herci. Paul Newman, Tom Hanks a Jude Law odviedli skvelú prácu v každej svojej scéne. Príbeh o mafiánovi, ktorý zhodou náhod príde o rodinu a musí bojovať o holý život seba a svojho chlapca, s ktorým sa zbližuje až vtedy, keď mu hrozí smrť, si 10. priečku vybojoval takmer bez problémov. 

 

10 najlepších filmov Toma Hanksa

9 Catch Me If You Can (Chyť ma ak to dokážeš) 
Dnes už takmer kultová záležitosť, kedy Tom Hanks vo vedľajšej úlohe naháňal Lea DiCapria celé roky. A či ho dolapil, to vám odporúčam zistiť samým. Určite ide o perfektný kúsok, kedy sa lokácie striedajú s kreatívnymi nápadmi v scenári, malými mind-fuc*mi a veľkými prekvapeniami, určitým napätím a prvkami humoru, no bolo to tak trochu z iného Spielbergovho súdka. Žiadne sci-fi, žiadny wow efekt a žiadny hlboký význam či náročná látka. Až na 9. miesto sa ale snímka dopracovala aj kvôli tomu, že Hanks hrá prakticky druhé husle. Niet mu ale čo vytknúť, skoro ako celému filmu, a tak vám radím dohnať zameškané. 

 

10 najlepších filmov Toma Hanksa


8. Terminal
Spielberg podruhé. A podruhé sme sa zase dočkali filmu viac vsádzajúc na hercov a samotný príbeh, než na niečo iné. Terminál je príjemná romantická dráma, ktorá zahreje pri srdci vždy, keď si ju pozriete. Zároveň však treba poznamenať, že nebyť Hanksa, s istotou by to také úžasné nebolo. Dojímavé scény strieda humor, nápadité „zvraty“ a sympatické výjavy Viktora Navorského. Ak nemáte čo s priateľkou dnes robiť, odporúčam oddýchnuť si práve pri tomto počine. A je úplne jedno, že ste to už videli. Dokonca aj ten dabing je sympatický (za čo môže aj fakt, že slovenský dabing pre Hanksa je chytľavý a vo všeobecnosti naozaj dobrý). Réžijne precízna práca Spielberga a Hanksov roztomilý pohľad nevinného muža s dobrým srdcom vás roztopia znova.

10 najlepších filmov Toma Hanksa

7. Captain Phillips
Paul Greengrass je majster napätia na slovo vzatý. Ak mu k tomu ešte ponúknete spracovanie skutočného príbehu, môžete sa tešiť na skutočne neutíchajúcu atmosférickú jazdu. Presne to bol prípad Captaina Phillipsa, ktorý prekvapil azda v každom ohľade. Tom Hanks je už jednoducho za zenitom, a tak jeho predvedený výkon doslova uchvátil. Schválne, kto z vás si aj doteraz nepamätá záverečnú polhodinu a hlavne scénu na ošetrovni? Skvelá réžia bola postavená na pevnom scenári, no najmä na Hanksovi a ostatných hercov. Ak chcete ostať v nemom úžase a zažiť kvalitné napätie, aké sa už celé roky pokúšajú neúspešne priniesť na strieborné plátna horory, Captain Phillips je pre vás tým pravým.

10 najlepších filmov Toma Hanksa

6. Cast Away (Stroskotanec)
A tu prichádza chvíľa, kedy si na mňa zase raz zanadáva pár stoviek ľudí. Stroskotanec je najobľúbenejší markizácky film s Tomom Hanksom, a tak je logicky aj jeho najlepší, že? Bohužiaľ, nie je to tak. Nebyť Hanksa, ktorý potiahol viac než hodinu záberov s minimálnym počtom monológov, respektíve slov ako takých, by to stratilo zo svojho čara viac než dosť. Stále však ide o kvalitne natočený, aj keď miestami zdĺhavý film. Rovnako ako Terminál, ani Stroskotanec nie je naivný detský príbeh o ideálnom konci. Jeden z prípadov, kedy pre mňa film samotný prebil práve herec a jeho schopnosti. Niežeby bolo Zemeckisovo dielo slabé, jednoducho sa mi všetky v prvej päťke páčili o niečo viac.

10 najlepších filmov Toma Hanksa

5. Philadelphia
Od 5. miesta sú to totiž už všetko snímky, ktoré by mohli byť všetky na jednom mieste a nik by asi ani nekecol. Bohužiaľ, tak to nefunguje a ja som sa tak musel rozhodnúť, čo kam zaradiť. Po nejakom čase mi už z toho začalo švihať a vyšlo z toho toto. Vo Philadelphii sme videli Hanksa ako muža trpiaceho AIDSom. Okrem neuveriteľnej fyzickej premeny rezonujú po rokoch stále aj dialógy, dej ako taký či spolupráca s Denzelom. Philadelphia vlastne úraduje na mojej prvej priečke najlepších Denzelových filmov, no pri Hanksovi sa dostala až na 5. miesto, čo o niečom vypovedá. Sila homofóbie v spoločnosti, perfektné herecké výkony znázorňujúce životy dvoch ľudí žijúcich na opačných brehoch tej istej rieky a mnoho ďalšieho spôsobilo, že táto snímka sa vám pod kožu dostanete veľmi jednoducho.

10 najlepších filmov Toma Hanksa

4. Apollo 13
Ešte pred Greengrassom sa Hanks spojil s azda najlepším režisérom zaoberajúcim sa skutočnými udalosťami a životopismi - Ronom Howardom. Celkom minimalistický film, ktorého podstata sa odohráva vo vesmírnom module, prevažne ale v malých priestoroch. V nich sa ústredná trojica hrdinov zo začiatku potí, aby sa neskôr dostala k mrazivej teplote. Skvelý Hanks, skvelí vedľajší hráči, skvelý film. Môže za ním najmä spomínaný Howard. Scenár tohto filmu vyzeral na papieri možno priemerne, no práve on s hercami z neho spravili prvotriednu atmosférickú sci-fi v malých priestoroch s nezastavujúcou sa gradáciou napätia až do konca. A Hanks opäť exceloval.

10 najlepších filmov Toma Hanksa

3. Green Mile (Zelená míľa)
Kto by nepoznal dnes už kultovú snímku od Franka Darabonta, ktorý jednoducho väzenské drámy ovláda ako nik iný? Nádherný príbeh, nielen filmu ako takého, ale aj jeho postáv. Kto z vás pri prvom zhliadnutí čakal veci, aké sa v priebehu stopáže udiali? A kto z vás si kedy povedal, že bude sympatizovať s krysou? Hanks bol opäť geniálny, vytvoril nezabudnuteľnú postavu, zažral sa do nej a nepustil ju ani dlho po natáčaní. Dramatická atmosféra, dôraz na budovanie vzťahov a istý príchod konca niektorých väzňov a mnoho iného umocňovali sympatie ešte aj k tej prekliatej myške. Hriechom by aj bolo nespomenúť skvelého Michaela Clarka Duncana (v septembri to bude už tri roky, čo nás opustil). Zelená míľa sa teší popularite aj dlhé roky po vydaní. Niet sa čomu čudovať. Ide o remeselne dokonalo zvládnutý film, ktorý vsadil na najdôležitejšie aspekty tohto umenia. 

10 najlepších filmov Toma Hanksa

2. Saving Private Ryan
Možno to bude tým, že mám na vojnové filmy slabosť, alebo aj to, že som Ryana videl len nedávno, no nemohol som ho dať nižšie ako na druhé miesto. Článok sa nezameriava len na Hanksove herecké výkony (ako inak, aj tu ale exceloval pod Spielbergovým drobnohľadom), ale aj na kvalitu samotného filmu, no a Zachráňte vojaka Ryana je pre mňa dokonalou zmesou silných emócii (už začiatok je pre mňa mimoriadne silný), skvelých hercov hrajúcich sympatické postavy, priam úchvatných naturalistických scén (o vylodení v Normandii ani nehovoriac), skvelých dialógov a budovaní chémie, výborne zrežírovaných akčných sekvencií tvoriacich tak jeden z najlepších vojnových filmov vôbec. Povinnosť pre každého z vás!

10 najlepších filmov Toma Hanksa

1. Forrest Gump
Akýkoľvek iný film na prvej priečke by asi naštartoval mohutnú vzburu a ja vás aj celkom chápem. Máloktorý príbeh je tak dojímavý ako život Forresta Gumpa, neuveriteľne srdečného muža, ktorý žil celý život pre iných, inak sa vlastne cítil nenaplnený. Rovnako tak môžeme hovoriť o životnej Hanksovej role, kedy zahral len mierne „pribrzdeného“ muža spôsobom nevídaným. 22-ročná dráma ale stále dokáže vyvolať nové emócie, pričom ja osobne v nej každý raz, keď ju vidím, nájdem niečo, čo som predtým prehliadol. Najjednoduchší opis by znel asi tak, že Forrest Gump je filmom, aký sme dlho odvtedy nevideli. Ja osobne nepoznám asi nič, čo by ma tak pohladilo na duši a vzbudilo toľko úžasu, sympatií a emócií zároveň. Perfektné vedľajšie postavy, nádherný odkaz a nezabudnuteľné dialógy či hlášky. V tomto počine nájdete všetko, čo tak veľmi na filmoch milujete.

 

10 najlepších filmov Toma Hanksa

 

TOP 10 tohto úžasného herca máme teda za sebou. Ako vnímate rebríček, ako by ste ho zmenili, no hlavne, čo vám v ňom chýba, respektíve, akú snímku som precenil? Alebo ste videli niečo s Tomom Hanksom, čo za veľa nestálo, no jeho herecký výkon by sa oplatilo spomenúť? Veľký priestor pre Honorable Mentions tentoraz nebude, no určite stojí za to spomenúť Cloud Atlas od súrodencov Wachowskich, sci-fi jemne podcenené, aspoň v mojich očiach, jeho dabing pre trilógiu Toy Story, seriál Pacific či Bratstvo neohrozených, Lásku cez internet či Veľké víťazstvo. 

Tom Hanks čoskoro oslávi 59. narodeniny, jeho herecký um sa síce nevytratil, no čoskoro dôjde k veku, kde už nebude môcť tak aktívne behať po celej Amerike, Normandii či lietať vo vesmíre. Prospejú mu skôr civilnejšie úlohy, no všetci budeme dúfať, že nám znova ukáže, prečo o ňom mnohí hovoria ako o najlepšom hercovi 90. rokov, ktorým v mojich očiach bezpochyby aj je. A čo vaša TOP 10? 

Koho chcete vidět v nejbližším díle?
Russel Crowe
524 hlasov
Leonardo Dicaprio
2071 hlasov
Jack Nicholson
544 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Ohodnoť článok
29
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.