Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. júna 2024 o 9:06
Čas čítania 0:49
TASR

FOTO: Aktivisti poliali Španielske schody v Ríme červenou farbou. Chceli upozorniť na násilie páchané na ženách

ZAUJÍMAVOSTI AKTIVIZMUS RÍM SPRÁVY ZO SVETA TALIANSKO
Uložiť Uložené

Červená farba, do ktorej si aktivisti namočili aj ruky, predstavuje krv obetí femicíd, teda vrážd žien páchaných ich bývalými alebo súčasnými partnermi.

Talianska polícia v stredu zadržala niekoľko aktivistov zo skupiny Bruciamo Tutto (Všetko spáľme), ktorí poliali svetoznáme Španielske schody v Ríme červenou farbou, aby upozornili na násilie páchané na ženách.


Aktivisti uviedli, že červená farba, do ktorej si namočili aj ruky, predstavuje krv obetí femicíd, teda vrážd žien páchaných ich bývalými alebo súčasnými partnermi. Predtým ako ich odviedla polícia, držali hárky papiera s menami nedávnych obetí.

Španielske schody
Španielske schody Zdroj: TASR/AP

Masaker, ktorý spoločnosť odmieta vidieť

„Toto je ich krv – masaker, ktorý spoločnosť odmieta vidieť. Ako keby bolo normálne zomrieť rukou svojho manžela, partnera alebo syna,“ uviedla skupina vo vyhlásení. Dodala, že farba použitá pri proteste je zmývateľná. Po proteste ju odstránili komunálni pracovníci.


Názov aktivistickej skupiny je inšpirovaný výzvou sestry 23-ročnej Giulie Cecchettinovej, študentky, ktorú 11. novembra 2023 zavraždil jej bývalý priateľ. Prípad vyvolal v Taliansku pobúrenie. „Nedržte minútu ticha za Giuliu, všetko spáľte,“ vyhlásila vtedy Elena Cecchettinová a vyzvala na vzburu proti kultúre, ktorá takéto násilie umožňuje.

Španielske schody
Španielske schody Zdroj: TASR/AP

Talianska vláda nedávno zvýšila tresty za poškodzovanie pamiatok

Španielske schody, ktoré vedú ku kostolu Trinita dei Monti, boli postavené v rokoch 1723 – 1726 a sú jednou z najznámejších turistických atrakcií Ríma.


Známe pamätihodnosti sa čoraz viac využívajú ako miesta na protesty, aby pritiahli väčšiu pozornosť. Talianska vláda nedávno zvýšila tresty za poškodzovanie pamiatok.

Španielske schody
Španielske schody Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia