Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
28. novembra 2023, 11:08
Čas čítania 1:06
TASR

Zomrel bratislavský „Hačiko“. Verný psík čakal na svojho pána v prístave celých 13 rokov

ZAUJÍMAVOSTI BRATISLAVA HAČIKÓ PES ZVIERACIA RÍŠA
Uložiť Uložené

Psíka si nikto domov nezobral, zostal napospas ulici.

Aj hlavné mesto Slovenska malo svojho Hačika. Bol maskotom bratislavského Zimného prístavu. Ľudia, ktorí sa o psíka starali, mu dávali rôzne mená.

Apollo, Bobčo alebo Dunčík podľa miestnej legendy priplával po Dunaji na dreve z Rakúska. Šteniatko zachránili robotníci z prístavu, ktorí sa oň potom starali. Pre TASR to priblížila Iva Hložková, dobrovoľníčka zo Slovenskej aliancie ochrancov zvierat (SAOZ).

„Keď z prístavu odišli, psík zostal v prístave a miestni zamestnanci a taxikári mu nosili potravu a postavili mu búdu pod Mostom Apollo. V prístave žil 13 rokov,“ uviedla Hložková k príbehu psíka, ktorý sa sám túlal po meste. Jeho dôvera sa ťažko získavala aj tým ľuďom, ktorí ho pravidelne kŕmili, keď robotníci po skončení prác prístav opustili.

Apolla či Bobča si nikto domov nezobral, zostal napospas ulici. Štafetu však prebrali iní ľudia, ktorí psíkovi dali najesť a pohladkali ho. Keďže bol celé dni sám, postupne sa začal vzďaľovať z prístavu a každý deň absolvoval cestu do centra mesta.

Odporúčané
Ivana je parkovacia asistentka: Niektorí ľudia mi za oranžovú nálepku vynadajú. Pokutu však nemusíš dostať vždy (Rozhovor) Ivana je parkovacia asistentka: Niektorí ľudia mi za oranžovú nálepku vynadajú. Pokutu však nemusíš dostať vždy (Rozhovor) 3. marca 2024, 9:30

Vždy sa však vracal naspäť a čakal na svojich robotníkov. „Bola to len šťastná náhoda, že ho nezrazilo auto,“ poznamenáva Hložková a potvrdzuje, že asi v roku 2017 sa v médiách objavil Apollkov príbeh. Vtedy sa ozvali dobrovoľníci zo SAOZ a zariadili mu vyšetrenie u veterinára.

„Zistilo sa, že má choré srdiečko a nádor na semenníku, ďalšiu zimu by už nemusel prežiť,“ hovorí Hložková. Psík bol operovaný a dobrovoľníci zo SAOZ zariadili jeho prijatie do útulku pre psích seniorov pri Trenčíne, kam ho odviezli.

„Apollo konečne získal zázemie, rodinu a psích kamarátov a evidentne sa tam cítil dobre. Niektorí jeho priaznivci sa tam boli naň pozrieť. Prežil tam sedem rokov. V uplynulých týždňoch zomrel ako 20-ročný na starobu,“ uzatvára Hložková.

Bratislavský „Hačiko“ z prístavu.
Bratislavský „Hačiko“ z prístavu. Zdroj: Facebook (Jana Útla Lahutová)
Domov
Zdieľať
Diskusia