Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
30. novembra 2023, 9:30
Čas čítania 3:34
Dominik Vetrák

Titanic, Maska s Jimom Carreym, Pomáda aj Donnie Darko majú pokračovania. Málokto o nich vie, lebo sú otrasné

Titanic, Maska s Jimom Carreym, Pomáda aj Donnie Darko majú pokračovania. Málokto o nich vie, lebo sú otrasné
Zdroj: Disney/Universal/
FILMY A SERIÁLY ZABUDNUTÉ POKRAČOVANIA FILMOV
Uložiť Uložené

Niektoré pokračovania nemali nikdy vzniknúť. Iné sú zase celkom dobré, ale z nejakého dôvodu sa na ne zabudlo.

Bambi, Donnie Darko, Francúzska spojka či Maska majú oficiálne pokračovania. Rozhodne to však nie sú filmy, o ktorých fanúšikovia snívali a dúfali, že vzniknú v takejto podobe. Dopadli totiž katastrofálne. Na druhej strane sú tu filmy ako pokračovanie Fugitive (Utečenec s Harrisonom Fordom), ktoré majú úplne iný názov a ľudia ani nevedia, že vznikli. 

Odporúčané
Najlepšie horory odohrávajúce sa cez deň. Títo geniálni filmári naháňajú hrôzu aj za vidna Najlepšie horory odohrávajúce sa cez deň. Títo geniálni filmári naháňajú hrôzu aj za vidna 20. novembra 2023, 12:30

Francúzska spojka 2 (1975)

Francúzska spojka bol vynikajúci krimi thriller, v ktorom Gene Hackman stvárnil jednu zo svojich najlepších postáv – heroického policajta/detektíva Doyla. Išlo o typického, cool tvrďasa z radov polície, ktorý sa s kriminálnikmi nemaznal. Jednotka zaznamenala veľký úspech u divákov, kritikov a zarobila slušné peniaze. 


To, že vznikla dvojka, nie je žiadnym prekvapením, skôr verejným tajomstvom. Mala slabšie recenzie (stále ide o viac než dobrý film) a v kinách ju zďaleka nevidelo toľko divákov (51 verzus 12 miliónov dolárov zarobených v amerických a kanadských kinách).

Niektorí diváci sa rozhodli, že pokračovanie vypustia z hlavy, čo je možno škoda. Hackman bol jediným hercom, ktorý sa vrátil z jednotky, a režiséra Williama Friedkina (Exoricsta) vystriedal John Frankenheimer (The Train, Birdman of Alcatraz). 

Pomáda 2 (1982)

Rovnako ako Francúzska spojka, aj Pomáda dostala pokračovanie štyri roky po jednotke. V tomto prípade však vôbec nešlo o podarený film a za svojím „starším bratom“ výrazne zaostával. V pokračovaní chýbali chytľavé pesničky, mala slabší príbeh, postavy a absentoval aj John Travolta, ktorý si možno po prečítaní scenára povedal, že ten film za to fakt nestojí. 

Sting 2 (Podraz 2, 1983)

Sting s Robertom Redfordom a Paulom Newmanom je jedným z najlepších filmov vôbec. Ocenili ho aj diváci, keďže po započítaní inflácie je 21. najzárobkovejším filmom histórie (a to bol len v amerických a kanadských kinách). Je na tom lepšie ako jednotka Avengers, Forrest Gump a iné megahity.

Vtedy sa však štúdiá bezhlavo nenaháňali za pokračovaniami. Dvojka od rovnakého scenáristu Davida S. Warda tak dorazila do kín o 10 rokov neskôr. Pokračovanie odignoroval režisér George Roy Hill aj hlavné herecké hviezdy jednotky. Zatiaľ čo tá zarobila v kinách 156 miliónov dolárov, dvojka totálne prepadla a zarobila len 6 miliónov dolárov. 

Dirty Dancing: Havana Nights (Hriešny tanec 2, 2004)

Pokračovanie milovanej klasiky o inštruktorovi tanca, ktorý si začne s mladou študentkou, nakrútili až 15 rokov po prvom filme. V tom čase už generácia, ktorá na filme vyrastala, stratila o postavy a svet tanca záujem.

Navyše išlo o prequel s prvkami latino tancov, čím sa dvojka len oddialila tomu, čo diváci zbožňovali v jednotke. Patrick Swayze sa objavil len na chvíľu, takže bez jeho prítomnosti diváci len ťažko hľadali dôvod zájsť do kina. Dodnes mnohí fakt, že dvojka vznikla, úplne ignorujú. 

Son of the Mask (Maska 2/Maska Junior, 2005)

Azda sa nenájde nik, kto by netúžil po pokračovaní Masky. Je jedno, či si je človek vedomý toho, že už vzniklo, alebo o tom doteraz nevedel. Na ČSFD je dokonca na 239. mieste v rebríčku najhorších filmov vôbec. Je to úplne zaslúžené, keďže ide o trápny, neoriginálny, škaredý pokus o získanie peňazí od fanúšikov prvej časti. 

The Two Jakes (Chinatown 2, 1990)

Jedno z najlepších amerických krimi, neo noir thriller Chinatown od režiséra Polanského s Jackom Nicholsonom, má pokračovanie. Mnohí ľudia tomu asi pri čítaní tohto článku neuveria. Sequel sa volá The Two Jakes a režíroval ho samotný Jack Nicholson, ktorý si zopakoval rolu súkromného detektíva Gittesa.

Vo filme hral aj Harvey Keitel, ale nepomohlo to vzbudiť záujem divákov. Jednak pre divný názov (film zastrešila iná produkčná spoločnosť, ktorá nemala povolenie nazvať ho Chinatown 2), jednak preto, že réžia Nicholsona nebola zďaleka taká dobrá, akú film potreboval. Nie je to vyložene zlý film, ale diváci nestratia nič tým, že sa mu vyhnú. 

American Psycho 2 (2002)

Pokračovanie kultového filmu s Christianom Balom v role Patricka Batemana nemalo nikdy vzniknúť. Doslova, keďže tento film spočiatku s American Psycho nemal spoločné vôbec nič. Producenti upravili scenár filmu po tom, čo sa začal natáčať.

S jednotkou má spoločné iba to, že na začiatku filmu zabije postava mladej herečky Mily Kunis postavu Batemana a zvyšok filmu je jeden obrovský chaos. Účasť vo filme, ktorý nebol ani v kinách, verejne oľutovala aj samotná Kunis. 

S. Darko: A Donnie Darko Tale (Donnie Darko 2, 2009)

Nie, Jaka Gyllenhaala v tomto filme niet. Pokračovanie sa odohráva o sedem rokov neskôr a hlavnou postavou je Donnieho sestra Samantha. Tá trpí halucináciami, námesačnosťou a očividne má čosi do činenia aj s cestovaním v čase. Pri dvojke nie je žiadnym prekvapením, že sa na ňu zabudlo. Na rozdiel od jednotky ničím nevyčnieva a len ťažko sa hľadá dôvod na jej existenciu. 

U.S. Marshalls (Fugitive 2, 1998)

Utečenec je vynikajúci film. Harrison Ford aj Tommy Lee Jones odviedli brilantnú prácu a ich krimi thriller nestratil nič zo svojho čara ani po 30 rokoch. Päť rokov po premiére vyšlo pokračovanie s názvom U.S. Marshalls, v ktorom už účinkoval len Tommy Lee Jones so svojou postavou Samom Gerardom. 

Tentoraz naháňal Marka Sheridana (Wesley Snipes), ktorý uteká pred autoritami po prevalení veľkej konšpirácie. V snímke si zahral aj Robert Downey jr., a aj keď zďaleka nedosahuje kvalít jednotky, stále ide o podarený film. Akurát sa naň úplne zabudlo, respektíve o jeho existencii ako pokračovania Utečenca nikto nevedel, keďže sa volal úplne inak.


Ďalšie zabudnuté pokračovania: Nebezpečná rýchlosť 2 (Speed 2), Bambi 2 (dokonca vyšiel celkom nedávno, v roku 2006), Mulan 2 či Horúčka sobotňajšej noci 2 (Staying Alive). Existuje aj film Titanic 2, no nie je to oficiálne pokračovanie, ale skôr nízkorozpočtová paródia. 

Domov
Zdieľať
Diskusia