Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. januára 2023, 12:30
Čas čítania 6:59
Tímea Krauszová

Markéta Šetinová študuje zoznamky: Ak sa ti na Tinderi niekto páči, nemá zmysel si dlho písať, čo najskôr sa stretnite (Rozhovor)

ZAUJÍMAVOSTI ONLINE ZOZNAMKY RANDENIE V 21. STOROČÍ VZŤAHY
Uložiť Uložené

Sociologička a psychoterapeutka Markéta Šetinová skúma online zoznamky. V rozhovore pre Refresher reaguje na najväčšie stereotypy, ktoré sa s takým zoznámením spájajú, a tiež radí, ako si dobre vyplniť profil.

Dobrý profil na online zoznamke by mal mať kvalitnú fotku, poctivo vyplnené bio a jasne pomenované, čo hľadáš. Problém je, že nie všetci používatelia apiek, ako je Tinder alebo Bumble, vedia, čo tam hľadajú, hovorí sociologička a psychoterapeutka Martina Šetinová. Výskumne sa venuje práve začiatkom vzťahov: zisťuje, kde ich nadväzujeme a ako sa nám darí zoznámiť sa s novými ľuďmi.

Zoznamky sú podľa nej iba nástrojom, kde môžeš spoznať ľudí, no mnohí ľudia si stále myslia, že takéto zoznámenie je menejcenné a menej romantické. Majú predsudky a obávajú sa toho, akých ľudí tam stretnú. To môže byť škoda.

„Miesto zoznámenia nemá príliš veľký vplyv na kvalitu vzťahu. Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že ľudia, ktorí sa zoznámili online, hodnotia svoj vzťah ako kvalitnejší,“ hovorí výskumníčka. Prečítaj si, ako si dobre vyplniť profil na zoznamke, či je lepšie si dlho písať alebo sa čím skôr stretnúť a či je možné na Tinderi nájsť pravú lásku.

Markéta Šetinová
Zdroj: Dan Pražák

Píšeme o zaľúbení, rozchodoch a ťažkých rozhodnutiach, o vzťahoch a láske spolu s odborníkmi, ktorí nám pomáhajú porozumieť tomu, ako ľudia vzťahy prežívajú. Kladieme im otázky, na ktoré nám v škole neodpovedali. Viac podobných článkov môžeme robiť len s tvojou podporou, pridaj sa do klubu Refresher+

Odporúčané
Tinder prezradil, ako sme randili v roku 2022: Mladí ľudia sa vyhýbajú toxickým vzťahom, nepijú toľko a túžia po vernosti Tinder prezradil, ako sme randili v roku 2022: Mladí ľudia sa vyhýbajú toxickým vzťahom, nepijú toľko a túžia po vernosti 27. decembra 2022, 13:30

Kde sa podľa prieskumov mladí ľudia zoznamujú: offline alebo cez internet?

Keď sa pozrieme na dáta zo zahraničia aj z Česka, vidíme, že narastá význam online priestoru. Mladí ľudia sú viac prítomní na aplikáciách ako Tinder alebo Bumble, ktoré zoznamovanie gamifikovali, teda ho premenili na hru.

V Česku sa podľa prieskumu Atlas Čechů od výskumnej agentúry Behavio zoznámilo online 22 % párov. Spolu so zoznámením cez priateľov (21 %) je to najčastejší spôsob zoznámenia. Ale stále platí, že ľudia preferujú zoznámenie offline.

Je rozdiel v popularite zoznamovacích apiek medzi veľkými a malými mestami?

Áno, hlavne zoznamky, ktoré robia match na základe lokality, lepšie fungujú vo veľkých mestách.

Vieme, koľko ľudí používa online zoznamky? Koľko majú rokov a ktoré pohlavie dominuje?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 129757 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Či je pravda, že na Tinderi nájdeš len ľudí, ktorí chcú nezáväzný sex.
  • Aké sú výhody a nevýhody online zoznamovania.
  • Profi tipy, ako si vyplniť profil na zoznamke tak, aby zaujal.
  • Prečo je ghosting necitlivý a čo miesto neho robiť.
  • Či je možné rozoznať manipuláciu alebo iné red flags čisto zo správ na zoznamke.
Domov
Zdieľať
Diskusia