Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. januára 2023, 15:31
Čas čítania 1:11
Tímea Krauszová

UV lampy používané pri gélových nechtoch výrazne poškodzujú tvoje bunky, ukazuje nový výskum

NEWS SKRÁŠĽOVACIE PROCEDÚRY VEDA A VÝSKUM ZDRAVIE
Uložiť Uložené

UV lampy používané čisto na kozmetické účely doposiaľ poriadne vedci nepreštudovali. Skupina výskumníkov z Kalifornskej univerzity nedávno zistila, že môžu pri pravidelnom používaní ničiť DNA a pravdepodobne viesť k rakovine.

Lampy s ultrafialovým žiarením, ktoré sa bežne používajú pri manikúre v salónoch, možno predstavujú väčšie zdravotné riziko, než sme si doteraz mysleli. Vedci z Kalifornskej univerzity publikovali v časopise Nature Communications štúdiu, podľa ktorej pravidelná radiácia vedie k zmenenej až k zničenej DNA a k takým mutáciám, ktoré možno pozorovať aj pri rakovine kože.

Gélové nechty sa vyznačujú odolnosťou a dlhotrvácnym leskom. Sú veľmi rozšírené a cenovo dostupné, keďže manikúrové salóny sú doslova v každom nákupnom centre. A hoci máme nechty v UV lampe počas manikúry vždy len niekoľko minút, zdá sa, že aj malé dávky UV žiarenia sa časom môžu preukázať na našej koži.

Profesor bioinžinierstva a bunkovej molekulárnej medicíny Ludmil Alexandrov podľa Science Daily pripomenul, že UV lampy sú bežne propagované ako úplne bezpečné pomôcky. V skutočnosti však doposiaľ nikto neštudoval, ako tieto lampy vplývajú na ľudské bunky na molekulárnej a bunkovej úrovni. Alexandrov je jedným zo spoluautorov výskumu, v ktorom pozorovali, aký účinok má krátkodobé aj chronické (pravidelné) ožiarenie ultrafialovým spektrom.

manikúra, gélové nechty, uv lampa
Zdroj: Pexels/cottonbro/volně k užití

Výskum ukázal, že 20 až 30 % buniek, ktoré boli vystavené 20 minútam UV žiarenia, po prvom ožiarení odumrelo. Tri po sebe nasledujúce 20-minútové ožiarenia spôsobili až 65- až 70-percentnú mieru odumretia buniek. Vystavenie UV žiareniu spôsobilo poškodenie DNA a mitochondrií v bunkách, ktoré prežili, a viedlo k mutáciám, ktoré možno pozorovať aj pri pacientoch s rakovinou kože.

Odporúčané
Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? 22. februára 2024, 14:30

Vedci tvrdia, že síce opakované ožiarenie viedlo k škodlivým výsledkom, na to však, aby mohli spoľahlivo vyhlásiť, že UV lampy priamo vedú k zvýšenému riziku rakoviny kože, je potrebná aj dlhodobá štúdia. Nateraz nemožno vyčísliť, o koľko by pravidelné manikúry mohli zvýšiť riziko vzniku rakoviny.

Potvrdili však, že pravidelné používanie UV lampy vedie k poškodeniu ľudských buniek. Vedúca vedkyňa výskumu Maria Zhivagui už sama prestala chodiť na gélové nechty a vraví, že bude siahať po alternatívach.

Domov
Zdieľať
Diskusia