Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. júla 2022, 12:14
Čas čítania 1:02
Tímea Krauszová

Ministerka Mária Kolíková chce preštudovať spis k prípadu zneužívania maloletého dievčaťa kňazom

NEWS MÁRIA KOLÍKOVÁ SPRÁVY Z DOMOVA ZNÁSILNENIA A SEXUÁLNE ZLOČINY
Uložiť Uložené

Vyžiadala si ho k nahliadnutiu.

O prípad kňaza, ktorý za sexuálne zneužívanie 13-ročného dievčaťa dostal trojročný podmienečný trest, sa zaujíma ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Podľa informácií Denníka SME si vyžiadala spis k nahliadnutiu. Chce vedieť, kde nastala chyba.

Treba zmeniť zákon

Kolíková hovorí, že tento prípad poukazuje na potrebnú zmenu v zákonoch. Kňaz dievča zneužíval tri roky, za čo mu hrozilo niekoľko rokov vo väzení. Sudkyňa však prijala návrh prokuratúry a schválila dohodu o vine a treste.

Ministerstvo spravodlivosti už v minulosti avizovalo, že chce definíciu sexuálnych trestných činov upraviť tak, aby zahŕňala súhlas ako podmienku. Okrem toho v novele navrhuje spojiť trestné činy znásilnenia a sexuálneho násilia do spoločného ustanovenia. Podľa ministerstva sa nejaví ako správna ani požiadavka, aby pre trestnosť takéhoto konania bolo nevyhnutné použiť násilie alebo jeho bezprostrednú hrozbu.

„Napríklad pri nerovnosti postavení páchateľa a obete či už z dôvodu nerovného postavenia žien a mužov, alebo z dôvodu inej pozície autority, napríklad zamestnávateľa, môže byť buď bezprostredná hrozba rôzne vnímaná obeťou a páchateľom, alebo ani nemusí existovať a napriek tomu dôjde k sexuálnemu násiliu,“ argumentuje rezort Márie Kolíkovej.

Odporúčané
17-ročný mladík so zbraňou obťažuje na Instagrame dievčatá. Priznal sa nám, že by zdrogoval a znásilnil aj 6- a 10-ročné deti 17-ročný mladík so zbraňou obťažuje na Instagrame dievčatá. Priznal sa nám, že by zdrogoval a znásilnil aj 6- a 10-ročné deti 26. mája 2024, 14:30

Proti rozsudku v prípade kňaza z Oravy sa už spisuje aj verejná petícia. Podpísali ju tisíce ľudí. Podmienečné tresty v prípadoch sexuálneho násilia sú pomerne rozšírené. Podľa slovenských štúdií tak znie verdikt až v dvoch tretinách prípadov.

Refresher sa téme trestov v prípadoch znásilnenia či sexuálneho násilia venuje v rozsiahlom článku. Podľa analytičiek a odborníkov je síce pri podmienke možnosť udeliť povinnosti a obmedzenia (napríklad povinná terapia alebo zákaz priblíženia sa), ani tie sa u slovenských sudcov a sudkýň netešia veľkej „popularite“. Prečítaj si o tom viac.

Domov
Zdieľať
Diskusia