Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. júna 2022, 14:30
Čas čítania 10:40
Jakub Paulík

Prístup k zbrani na strelnici za minútu. Doklady nebolo treba a mohli by sme prísť aj podnapití (Reportáž)

Prístup k zbrani na strelnici za minútu. Doklady nebolo treba a mohli by sme prísť aj podnapití (Reportáž)
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík
REFRESHER REPORTÁŽE ZO SLOVENSKA STRELNÉ ZBRANE STRELNICA
Uložiť Uložené

Čo sme zažili na streleckom kurze a prečo sme mali istý čas strach?

Prst na spúšť, pohľad zaostrený na mieridlo a vystreliť. Trikrát až päťkrát, aby sme mali vyššiu šancu, že sme zneškodnili „útočníka“. Po poslednom výstrele vidíme, že nám došli náboje. Rýchlo vyhadzujeme zásobník na zem a ľavou rukou sa načahujeme po ďalší. Počas toho odskakujeme na jednu stranu, aby sme sa dostali z osi druhého „útočníka“.

Keď máme zbraň nabitú, záver zatiahnutý a rýchlo sme rukou skontrolovali, že zásobník drží, spúšťame paľbu na druhý neďaleko umiestnený terč. Stred posledného článku na ukazováku sa nám opiera o spúšť, ktorú stlačíme v priebehu niekoľkých sekúnd trikrát.

Prst dávame zo spúšte rýchlo preč, zbraň sťahujeme bližšie k telu, no mierime ňou stále vpred. V tejto pozícii najprv kontrolujeme cieľ, potom stav svojej zbrane a následne pozorujeme okolie a skúmame, či je nebezpečie zažehnané. Na záver vkladáme zbraň do puzdra.

Po vystrieľaní zásobníka máme zmiešané pocity. Zbraň dodáva človeku nezvyčajný pocit moci a v nesprávnych rukách môže byť ľahko dielom skazy. Naučiť sa aspoň približne zasiahnuť cieľ nie je veľmi náročné a na prístup k zbrani minimálne na strelnici postačovala krátka registrácia. Nikto neoveroval našu totožnosť ani nekontroloval, či nie sme pod vplyvom alkoholu.

Odporúčané
Slavomír vyrába sochy z vagín, chodia k nemu aj známe Slovenky. Jeho diela stoja tisícky eur (Reportáž) Slavomír vyrába sochy z vagín, chodia k nemu aj známe Slovenky. Jeho diela stoja tisícky eur (Reportáž) 14. januára 2024, 12:30

Refresher ti pravidelne prináša reportáže z terénu, ktoré sa dotýkajú viacerých oblastí. Nedávno si si u nás mohol prečítať, ako vyzerá dom hrôzy alebo čo sme zažili v bývalej psychiatrickej liečebni v Sokolovciach. Vznik ďalších výstupov z terénu môžeš podporiť ako člen klubu Refresher+.

Strelnica v Čachticiach.
Strelnica v Čachticiach. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Streľbu z kopca je vraj počuť až dole v obci

Stojíme na parkovisku v Novom Meste nad Váhom pred budovou firmy, ktorá zabezpečuje strelecké kurzy, a čakáme na inštruktorov, ktorí nás budú nasledujúcich zhruba 10 hodín sprevádzať kurzom taktickej a obrannej streľby pištoľou.

Niektorí z dvanástich účastníkov – desiatich mužov a dvoch žien – sa navzájom poznajú, a tak spolu vedú debaty. Iní stoja opodiaľ a zamyslene čakajú na príchod inštruktorov. Prihovárame sa jednému odhadom 25-ročnému mužovi. Hovorme mu Peter. Obaja sme na kurze prvýkrát, no naše motívy sú odlišné. Zatiaľ čo my sme sa prihlásili v súvislosti s prácou a k zbraniam nijako neinklinujeme, Peter tvrdí, že k nim má dlhodobo pozitívny vzťah.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 115779 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Akých ľudí sme spoznali na strelnici.
  • Z čoho sme sa cítili neisto.
  • Ako sa k zbrani mohol dostať aj neplnoletý človek alebo kriminálnik.
  • Na čo treba dávať pozor pri obrannej streľbe, keď ťa napadne útočník.
  • Prečo na Slovensku stúpol záujem o zbrane.
Domov
Zdieľať
Diskusia