Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. mája 2022, 19:21
Čas čítania 10:58
Viktor Kniš

Branislav Gröhling: Odchodmi z funkcií túto krízu v koalícii nevyriešime (Rozhovor)

Branislav Gröhling: Odchodmi z funkcií túto krízu v koalícii nevyriešime (Rozhovor)
Zdroj: Refresher/Matúš Zeťak
REFRESHER BRANISLAV GRÖHLING IGOR MATOVIČ ŠKOLSTVO
Uložiť Uložené

Minister školstva Branislav Gröhling v rozhovore pre Refresher vysvetľuje, že presadenie voľnočasových preukazov namiesto platov učiteľov je rozhodnutie jedného človeka – Igora Matoviča. Napriek tomu nebudú dávať Matovičovi ultimáta na odchod.

Minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že s rezortom financií rokovali o zvýšení platov pre učiteľov štyri mesiace. Z týchto stretnutí má fotografie aj záznamy. Podľa jeho slov rezort financií má všetky dostupné podklady a argumentáciu k zvyšovaniu platov učiteľov, nemyslí si však, že je jeho úlohou hľadať zdroje financií, ako to naznačuje Igor Matovič. Pomoc učiteľom alebo jej odignorovanie označuje za rozhodnutie jedného človeka. 

Gröhling zároveň tvrdí, že nevidí dôvod na to, aby si v tejto situácii strana Sloboda a solidarita kládla podobné podmienky a ultimáta, ako keď bol Igor Matovič premiérom. „Nemyslím si, že odchodmi vyriešime túto situáciu,“ tvrdí minister školstva.

Ak ťa zaujíma zákulisie politiky, analýza politickej situácie na Slovensku alebo chceš byť zorientovaný v politickom a spoločenskom dianí, podpor nás vstupom do klubu Refresher+

Vylučujete, že v dohľadnom čase nastane situácia, keď nastavíte podmienky v koalícii tak, že buď odíde Igor Matovič, alebo ministri SaS?

Prečo to stále dávame do polohy, že má niekto niekam odísť?

Pretože situácia je natoľko vyhrotená, že koalícia už ledva funguje.

My budeme stále tí zodpovední a rozumní, ktorí budú obhajovať nepopulistickú skupinu ľudí, ktorá chce nepopulistické návrhy. Návrhy, ktoré budú rozumné a zmysluplné. Takýmto spôsobom budeme pristupovať ku všetkému. V koalícii sme aj preto, aby sme zastavili „atómovky“ Igora Matoviča. Prípadne ich korigujeme, aby boli funkčné alebo realizovateľné aj v praxi. A prečo tieto návrhy radšej nevetujeme? Nemôžete partnerovi v rámci koalície každých 5 minút vracať návrhy vetom. 

Odporúčané
KOMENTÁR: Nenazývajte Igora Matoviča psychiatrickým pacientom KOMENTÁR: Nenazývajte Igora Matoviča psychiatrickým pacientom 25. septembra 2023, 11:30

V čom je tento stav iný oproti koaličnej kríze, keď ste podmienili svoje zotrvanie vo vláde odchodom Igora Matoviča z jeho postu? Okrem toho, že vtedy bol premiér. 

Neviem, v čom je to iné, a neviem, či je správne porovnávať to s predchádzajúcou situáciou. Neprospieva ničomu, keď budeme hovoriť, že niekam odchádzame. Stále sa rozprávame o návrhoch, ktoré majú dopad – či už na štátny rozpočet, alebo fungovanie krajiny. 

Branislav Gröhling
Zdroj: Refresher/Matúš Zeťak

Pýtame sa na to, lebo koalícia sa zdá menej funkčná. Nemal by teda niekto odísť z funkcie? 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 115454 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Či Gröhling vôbec pripúšťa, že budú v SaS žiadať odchod Igora Matoviča z postu ministra financií.
  • Ako chce minister školstva riešiť, aby učitelia nezačali v septembri s aktívnym štrajkom a aby nastúpili do práce. 
  • Ako vyzerali rokovania medzi ministerstvom školstva a ministerstvom financií a aké odborné a komunikačné problémy mali.
  • V akých momentoch podľa Gröhlinga Igor Matovič klame. 
  • Ako je možné, že sa do parlamentu dostal návrh o voľnočasových poukazoch, aj keď dlhé mesiace žiadalo ministerstvo školstva zvýšenie platov učiteľov. 
  • Prečo Gröhling odmieta financovanie platov učiteľov z daní z alkoholu a hazardu.
  • Čo chce ešte minister školstva vo funkcii stihnúť a ako zmení vzdelávanie na základných a stredných školách. 
Domov
Zdieľať
Diskusia