Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. mája 2022, 20:22
Čas čítania 2:06
Ivan Koribanič

Robert Fico: Pŕŕ, pán prezident. My nie sme vaši sluhovia. Prečo by ľudia mali na Slovensku chudobnieť pre vojnu na Ukrajine?

Robert Fico: Pŕŕ, pán prezident. My nie sme vaši sluhovia. Prečo by ľudia mali na Slovensku chudobnieť pre vojnu na Ukrajine?
Zdroj: TASR/AP, TASR/Martin Baumann
POLITIKA ROBERT FICO VOLODYMYR ZELENSKYJ
Uložiť Uložené

Fico ďalej vraví, že ho udalosti na Ukrajine bolia. Pokračuje vetou, že ak by bol on vo vláde, tak by pomohol každému utečencovi.

Hoci Robert Fico nebol v sále Národnej rady počas príhovoru prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, len niekoľko hodín nato vydal stanovisko, v ktorom sa rázne ohradil voči jeho príhovoru na svojom Facebooku.

„Tak pŕŕ, pán Zelenskyj, Slováci nie sú vaši sluhovia. My v Smere nemáme žiadny problém s tým, aby v parlamente vystúpila hlava cudzieho štátu. Sme demokrati a nikoho nepotrebujeme umlčať. Aj preto sme súhlasili s rečou prezidenta Ukrajiny Zelenského. My v Smere – SD máme problém s tým, čo tento človek hovorí,“ povedal Fico vo videu.

Fico ďalej vraví, že ho udalosti na Ukrajine bolia. Pokračuje vetou, že ak by bol on vo vláde, tak by pomohol každému utečencovi. Komu by už však určite nepomohol, sú bohatší Ukrajinci, ktorí takisto utiekli pred vojnou. Tých nazval „špekulantmi, ktorí spia v najluxusnejších hoteloch za 400 eur za noc“.

Fico už tradične pokračoval v prezentácii svojho postoju k vojne. A teda že odmieta na Ukrajinu posielať zbrane a namiesto toho by ju podporoval humanitárnou formou, ktorá podľa jeho slov nepredlžuje vojnu.

Súčasná situácia v kontexte vojny na Ukrajine je taká, že takmer celý svet podporuje Ukrajinu. Podporuje ju však dodávaním či už ťažkej vojenskej techniky, ako v prípade darovania slovenského protivzdušného systému S-300, ale aj nábojmi či iným materiálom.

Anketa:
Treba pomáhať Ukrajine aj dodávkami vojenského materiálu?
Áno
Nie
Áno
34 %
1899 Hlasov
Nie
66 %
3619 Hlasov


Práve to potrebuje Ukrajina na to, aby dokázala odolávať a potláčať neoprávnenú ruskú inváziu vo svojej krajine. Ficovo tvrdenie, že dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, vyvracia napríklad situácia z miest okolo Kyjeva (Buča, Irpiň, Boroďanka či Hostomeľ). Tie mala istý čas ruská armáda úplne pod kontrolou a výsledkom je nezmyselné vraždenie civilného obyvateľstva, ale aj plienenie a rabovanie.

„Rusko nie je a nemôže byť náš smrteľný nepriateľ. My nechceme žiadneho nepriateľa,“ povedal Fico po tom, čo sa nezúčastnil na hlasovaní o návrhu, ktorý odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajine.

Bývalý premiér sa ďalej ohradil voči Zelenskému, ktorý podľa neho chce od Slovenska, aby zaviedlo nezmyselné sankcie v podobe zastavenia odberu ruského plynu a ropy. Skutočnosť však je taká, že Európska únia venuje zvýšené úsilie v rokovaniach o (ne)odbere tejto ruskej komodity.

„Tak pŕŕ, pán prezident. My nie sme vaši sluhovia. Ako predseda vlády by som vetoval takéto nezmyselné sankcie. Prečo by ľudia mali na Slovensku chudobnieť kvôli vojne na Ukrajine? Ja to principiálne odmietam!“ povedal Fico.

Opozičný politik sa ďalej zamýšľa, prečo by Slovensko malo odoberať drahší americký plyn a platiť za liter benzínu namiesto eura dve až tri. „Prečo, preboha, máme zruinovať vlastnú ekonomiku? A reči o hodnotách si nechajte pre svojich poslucháčov,“ povedal Fico.

Dôvody, prečo ceny ropy, nafty, benzínu či plynu rastú, však nemusia 100-percentne súvisieť iba s vojnou, hoci áno, aj tá má na tom podstatný podiel. Viac o energetickej kríze vysvetľujeme v tomto článku.

Možný negatívny dosah na lacné pohonné hmoty na príklade Maďarska sme ti s odkazom na TV Markíza priniesli v tomto článku.

Vo videu Robert Fico pokračuje vo výrokoch, ktorými sa prezentuje už niekoľko mesiacov. Medzi nimi sú napríklad frázy o tom, ako má byť slovenský parlament predovšetkým hlasom Slovenska a nie Ukrajiny.

„Bohužiaľ, vláda Hegera a prezidentka Čaputová decimujú posledné zvyšky slovenskej suverenity a klesli tak hlboko, že po neoprávnených požiadavkách cudzieho prezidenta mu ešte aj v stoji zatlieskali,“ pokračuje.

Svojich podporovateľov na záver vyzval, aby mali „zdravý rozum, aby boli samostatní a rozvážni“.

Domov
Zdieľať
Diskusia