Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News

ZÁZNAM: Zvrat v Kočnerovej kauze, priznal sa obžalovaný Tomáš Szabó

Marian Kočner sa vracia do Pezinka na Špecializovaný trestný súd. Najvyšší súd sa musel zaoberať jeho námietkami, že členovia senátu sú zaujatí.

Viktor Kniš
14. apríl 2022, 8:06 Čas čítania: 7:42
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
14. apríl 2022, 8:06
Čas čítania: 7:42

ZÁZNAM: Zvrat v Kočnerovej kauze, priznal sa obžalovaný Tomáš Szabó

Marian Kočner sa vracia do Pezinka na Špecializovaný trestný súd. Najvyšší súd sa musel zaoberať jeho námietkami, že členovia senátu sú zaujatí.

Viktor Kniš
14. apríl 2022, 8:06
Čas čítania: 7:42
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
 Tomáš Szabó priznal vinu v prípade prípravy vrážd prokurátorov.

● Prokurátor navrhuje, aby Szabóa po priznaní nevyčlenili na samostatné konanie, vypovedať by mohol aj k vražde Kuciaka, aj k príprave vrážd prokurátorov. 

Senát ŠTS vylúčil z konania Zlaticu Kušnírovú, zaniká jej možnosť na náhradu škody.

● Hlavné pojednávanie bude pokračovať 3. mája 2022.

 

Sledovanie diania na súde sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

 

16:27 – Senát Ruženy Sabovej sa poslednú hodinu venoval väzbe Dušana Kracinu, ktorý požiadal o prepustenie na slobodu. Špecializovaný trestný súd jeho žiadosť zamietol. Kracina argumentoval svojím zdravotným stavom, taktiež tvrdil, že už nie je závislý od automatov a má priateľku. Ružena Sabová trvá na tom, že obžalovaný by mohol pokračovať v trestnej činnosti. 

 

15:21 – Poškodení prokurátori Daniel Lipšic, Maroš Žilinka a Peter Šufliarsky budú vypočutí osobne, aby im mohli prokurátor aj obhajoba klásť otázky. 

 

15:17 – Rodičov zavraždeného Jána Kuciaka nebudú opätovne vypočúvať osobne, ich výpovede len prečítajú alebo z nich prehrajú zvukový záznam, ako navrhol splnomocnenec Peter Kubina. 

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

 

15:14 – Alena Zsuzsová prvýkrát súvisle prehovorila na hlavnom pojednávaní. Senát požiadala o možnosť vyjadriť sa písomne k výpovedi obžalovaného Dušana Kracinu. Dôvodom je, že prokurátor navrhol prečítať všetky jeho výpovede. „Chcela by som poukázať na rozpory v jeho výpovediach a taktiež na časti jeho výpovedí, ktoré vyvracajú výpovede Zoltána Andruskóa. Súdu doručím písomne vypracované vyjadrenie do ďalšieho pojednávania,“ dodala Zsuzsová, ktorá zatiaľ zakaždým pri svojom vyjadrovaní sa k dôkazom používala perom písané poznámky. 

14:57 – Sudkyňa číta výpoveď Aleny Zsuzsovej, ktorá sa týka jej vzťahu so Zoltánom Andruskóom. Kočnerova „volavka“ vypovedala, že sprostredkovateľ vraždy Kuciaka jej raz ukázal zbraň. 

 

14:29 – Hlavné pojednávanie má dynamické tempo. Špecializovaný trestný súd už vytýčil aj konkrétnych 12 dní v máji, júni a júli, počas ktorých bude pojednávať. Pravdepodobne by to mohlo stačiť na to, aby vykonali všetky dôkazy v prípadoch vraždy Kuciaka aj príprav vrážd prokurátorov. 

 

14:12 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová číta z výpovede Darka Dragića, ktorý už bol odsúdený za prevážanie 24 kíl hašiša. Tvrdil, že išlo CBD hašiš, ktorý prevážal pre konkrétneho človeka, aby mu povedal, kde sa skrýva umelecké dielo, o ktoré mal záujem. Výpoveď Darka Dragića je v časti, ktorá sa týka jeho drogovej kauzy, natoľko absurdná, že novinári sa počas jej čítania občas zasmejú. 

 

Dragića súdia ako vykonávateľa vraždy Maroša Žilinku. Tvrdí, že nikoho obvineného v tejto veci nepozná a nepozná ani generálneho prokurátora. 

 

13:48 – Dušan Kracina tvrdí, že nie je pravda, že Zoltán Andruskó odvolal vykonanie vraždy Maroša Žilinku, v skutočnosti vraj vraždu len pozastavil, pretože chcel riešiť krádež hotovosti, ktorú mal vraj Žilinka doma.  

Kracina v rámci svojho výsluchu požiadal vyšetrovateľa, aby mohol absolvovať vyšetrenie na detektore lži. Tvrdí aj, že nemá sklony k násiliu a ani sa nikdy nepobil. 

 

13:24 – Na súde čítajú výpoveď Dušana Kracinu, ktorý mal byť sprostredkovateľ, resp. objednávateľ vraždy Maroša Žilinku. Vo výpovedi obžalovaný opisuje svoj vzťah so Zoltánom Andruskóom, ktorý sa už v prípade priznal a OČTK podrobne opísal kauzu prípravy vrážd prokurátorov. Z jeho výpovede vyplýva, že sa stretol aj s Alenou Zsuzsovou a počul aj o tom, že Marianovi Kočnerovi komplikujú život prokurátori Žilinka a Šufliarsky, ale aj Daniel Lipšic, ktorý bol v tom čase advokátom. Kracina vypovedá, že aj keď zobral peniaze za sledovanie Žilinku, v skutočnosti toto sledovanie nevykonával. 

 

Dušan Kracina tvrdí, že na neho Zoltán Andruskó tlačil, aby zohnal vykonávateľov vraždy Maroša Žilinku, čo vraj odmietol spraviť. Kracina vraj odmietal, lebo sa bál. Nechcel ísť ani na políciu, pretože si myslel, že Marian Kočner má podchytených policajtov aj sudcov. Preto vraj Kracina po nátlaku Andruskóa nakoniec súhlasil. 

 

Kracina opisoval, ako si u Tomáša Szabóa objednal vraždu Maroša Žilinku. Podľa obžalovaného ju zmaril dôchodca, ktorý zavolal políciu, keď videl podozrivú červenú felíciu pred domom, kde býval aj súčasný generálny prokurátor. 

 

Zdroj: TASR

 

12:15 – Senát vyhlásil obednú prestávku, bude trvať do 13.00 h. 

 

12:02 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová číta výpoveď Tomáša Szabóa, ktorý zo svojho pohľadu ešte vlani vysvetľoval, čo sa dialo pred vraždou Jána Kuciaka. Tvrdil v nej, že novinára išli len zbiť, a keď prišli k jeho domu, už bol mŕtvy. Do Veľkej Mače vraj predtým nechodili obhliadať Kuciakov dom, ale kupovať babetu. 

11:51 – Prekladateľka, ktorá tlmočí Darkovi Dragićovi, sa opakovane sťažuje, že nepočuje senát a nemôže preto vykonávať svoju prácu. Sudkyňa Ružena Sabová navrhla, že bude čítať hlasnejšie. 

 

11:32 – Marian Kočner bude na hlavnom pojednávaní vypovedať ako prvý. „Počas pojednávania sa budem vyjadrovať k jednotlivým dôkazom, ktoré navrhla prokuratúra. Po vykonaní dokazovania sa vyjadrím k celej veci komplexne, v tomto štádiu vypovedať nebudem,“ povedal Kočner. Rovnako postupuje aj obžalovaná Alena Zsuzsová. Podobne obaja vypovedali aj vlani, keď sa kauza Kuciak na Špecializovanom trestnom súde začínala. 

 

Vypovedať v tomto štádiu trestného konania odmietol aj Tomáš Szabó. 

 

Darko Dragić povedal, že sa chce v priebehu dokazovania vyjadrovať k jednotlivým dôkazom.

 

11:30 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová vyhlásila, že dokazovanie v rozsahu, v akom obžalovaný Szabó priznal spáchanie skutkov, súd nevykoná a vykoná dôkazy súvisiace s výrokom o treste, náhrade škody a ďalších opatreniach. Szabóa nevylúčia na samostatné konanie. 

 

11:27 – Hlavné pojednávanie pokračuje po prestávke. 

 

11:15 – Už približne 30 minút prebieha porada senátu, ktorý sa radí, ako ďalej postupovať po tom, čo sa Tomáš Szabó priznal. Do úvahy pripadá vylúčenie obžalovaného na samostatné konanie. 

10:55 – Prokurátor tvrdí, že ak by Tomáš Szabó chcel v prípade v plnom rozsahu vypovedať, teoreticky by sa vyjadroval aj ku kauze vraždy Jána Kuciaka, v ktorej je už právoplatne odsúdený. Myslí si, že prípady vraždy novinára a príprav vrážd prokurátorov sú natoľko prepletené, že zachytávajú približne rok života obžalovaných Kočnera a Zsuzsovej. 

 

Potvrdil, že vylúčenie Szabóa na samostatné konanie prokurátori nežiadajú, pretože sa najmä v prípade taktiky obhajoby rozbehla taktika, v rámci ktorej čoraz častejšie namietajú sudcov alebo senáty zo zaujatosti. 

 

Prokurátor tvrdí, že si nevšimol ruch, ktorý nastal v pojednávacej miestnosti, keď Tomáš Szabó vyhlásil, že je vinný. Nikto však podľa neho netušil, že sa chce obžalovaný priznať. Najdôležitejšie podľa neho teraz bude, či a ako bude šofér z kauzy Kuciak vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu. 

 

Zdroj: Refresher/Viktor Kniš

 

10:34 – Tomáš Szabó odsúdený za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo svojom vyhlásení k obžalobe povedal, že chce podať vyhlásenie, že je vinný zo spáchania všetkých skutkov uvedených v obžalobe o príprave vrážd prokurátorov, ktoré sa mu kladú za vinu.

 

Ide o prekvapenie a pomerne veľký zvrat v kauze objednávky vrážd Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho, keďže Tomáš Szabó doteraz vinu popieral. „Priznal som sa dobrovoľne,“ potvrdil Tomáš Szabó. 

Szaboá právoplatne odsúdili za vraždu Jána Kuciaka na 25 rokov. Vystupoval v nej ako šofér a po celý čas na hlavnom pojednávaní tvrdil, že novinára išli do Veľkej Mače iba zbiť, a keď prišli na miesto, vraj už bol mŕtvy. Predchádzajúce cesty do obce odôvodňoval tým, že si boli so strelcom Marčekom kupovať vo Veľkej Mači motorku. 

 

Prokurátor navrhol prijať vyhlásenie Szabóa o vine. Chce vykonať dokazovanie len vo vzťahu k výroku o treste a náhrade škody. Tomáša Szabóa nechce vyčleniť na samostatné konanie. „Chcem požiadať súd, aby sa odklonil od doterajšej praxe,“ povedal prokurátor s tým, že sa tak predíde podávaniu námietok zaujatosti. 

 

Zdroj: TASR

 

10:25 – Marian Kočner sa vyjadril k obžalobe. „Skutky, ktoré sú mi obžalobou kladené za vinu, som nespáchal. Som nevinný,“ povedal Kočner. 

 

„Obžalobu v plnom rozsahu odmietam, som nevinná,“ povedala Alena Zsuzsová tichým hlasom. 

 

10:05 – Zlatica Kušnírová nebude mať nárok na náhradu škody, súd ju vylúčil z konania. Dôvodom je, že jediná príčinná súvislosť medzi kauzou Kuciak a vraždou Martiny Kušnírovej je rozhodnutie strelca Marčeka, ktorý ju zavraždil pri vykonávaní objednávky vraždy Jána Kuciaka. Sudkyňa Ružena Sabová upozornila, že vec týkajúca sa Miroslava Marčeka je právoplatne ukončená a trestná vec vylúčením na samostatné konanie v kauze Kuciak preto nesúvisí s tým, čo sa prejednáva teraz. 

 

Znamená to, že Zlatica Kušnírová nebude mať napríklad prístup na hlavné pojednávanie v rovnakom postavení ako doteraz. 

 

„Ak si poškodený nenárokuje na náhradu škody, tak si treba uvedomiť, že nemá žiadnu pozíciu v trestnom konaní, nemôže realizovať žiadne práva poškodeného. Napríklad nemôže klásť otázky v konaní pred súdom, dávať návrhy na vykonanie dokazovania, majú prístup do spisu a podobne,“ vysvetlil v minulosti právny zástupca Kušnírovej Roman Kvasnica.

 

 

9:32 Prokurátor číta obžalobu podanú na Kočnera a Zsuzsovú. Podrobným spôsobom opäť opisuje, ako Miroslav Marček a Tomáš Szabó vraždu vykonali. 

 

„V letnej kuchynke vedľa rodinného domu čakal do 20.21 h na vhodný moment, následne bez použitia násilia vošiel do rodinného domu cez vchodové dvere a s predmetnou pištoľou s namontovaným tlmičom hluku výstrelu dvakrát vystrelil na poškodeného Jána Kuciaka,“ číta prokurátor z obžaloby. Následne pokračuje časť obžaloby, ktorá sa týka odovzdania peňazí od Aleny Zsuzsovej pre sprostredkovateľa vraždy a jej vykonávateľov. 

 

Prokurátor následne prečítal aj obžalobu, ktorá sa týka prípadu prípravy vrážd prokurátorov Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho.

 

„Obžalobu považujeme za nedôvodnú, bližšie sa k nej vyjadrí klient v priebehu hlavného pojednávania,“ povedal v reakcii právny zástupca Mariana Kočnera Marek Para.  

Predsedníčka senátu Ružena Sabová požiadala obhajcov, aby sa pri vyjadrení k obžalobe držali pomalšieho tempa rozprávania, aby stihli všetko zapísať. Keď obhajcovia rozprávajú rýchlejšie, Sabová ich hlasno preruší. 

 

Právni zástupcovia všetkých obžalovaných považujú obžalobu za nedôvodnú. 

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

 

9:19 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová zhrnula aktuálny stav, pripomenula, že Najvyšší súd sa stotožnil s námietkou Mariana Kočnera a členku senátu Pamelu Záleskú preto vymenil sudca ŠTS Jozef Pikna. Sabová skontrolovala prítomnosť procesných strán. 

 

Na dnešnom hlavnom pojednávaní sa nezúčastnili rodiny zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

 

Sudkyňa dáva možnosť obžalovaným uzavrieť dohodu o vine a treste, pričom pripomína, že v takom prípade je možné uložiť im trest o tretinu menší, ako je dolná hranica. Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó ani ďalší obžalovaní nechcú uzatvárať dohody o vine a treste. V pojednávacej miestnosti aj v miestnosti pre novinárov vznikol nadpriemerný hluk vinou reťazí, ktoré majú obžalovaní na nohách. Keď sa postavia, reťaze ťahajú po zemi. 

 

9:00 – Začína sa hlavné pojednávanie v kauze Kuciak a kauze prípravy vrážd prokurátorov. Na súde sú prítomní aj Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Sedia v lavici vedľa seba, medzi nimi sedia dvaja kukláči. 

8:30 – Hlavné pojednávanie sa opäť bude konať v budove Špecializovaného trestného súdu, novinári budú preto v separátnej miestnosti a dianie budú sledovať cez televízne obrazovky. 

 

Právni zástupcovia poškodených rodín na poslednom hlavnom pojednávaní žiadali o presunutie do budovy Justičnej akadémie SR, kde sa proces v kauze Kuciak konal ešte vlani. Ako dôvod advokáti uviedli, že aj oni chcú mať možnosť radiť sa so svojimi klientmi rovnako ako obhajoba. Kým Kočner mal možnosť sedieť priamo za svojím právnym zástupcom Marekom Parom, Kuciakovci, Zlatica Kušnírová a ich splnomocnenci sedeli na opačných stranách v jednom rade. 

 

Zdroj: Refresher/Viktor Kniš

 

8:00 – Kauzu Kuciak spojili s kauzou prípravy vrážd prokurátorov Daniela Lipšica, Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. V nej sú obžalovaní aj Dušan Kracina a Darko Dragić. Súd bude v tejto veci vykonávať všetky dôkazy.

 

Marian Kočner.
Marian Kočner. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

 

7:30 – Najvyšší súd na konci marca rozhodol o zaujatosti sudkyne Pamely Záleskej, ktorá doplnila senát Špecializovaného trestného súdu v kauze Kuciak. Najvyšší súd sa stotožnil s námietkami obžalovaného Mariana Kočena a zistil, že existujú objektívne okolnosti, z ktorých môžu vyplývať pochybnosti o nestrannosti sudkyne. 

Splnomocnenec Mariana Kočnera Marek Para na hlavnom pojednávaní na konci februára 2022 pôvodne konštatoval, že Záleská môže byť zaujatá, pretože rozhodovala ako predsedníčka senátu ešte v decembri o vine sprostredkovateľa vraždy Zoltána Andruskóa.

 

Senát Ruženy Sabovej preskúmal rozhodnutie z 30. decembra 2019, keď senát na čele so Záleskou odklepol Andruskóovi 15-ročný trest. Aj samotný odsúdený Andruskó pôvodne čakal nižší trest za to, že polícii pomohol ako korunný svedok s kauzou Kuciak. 

 

Súd okrem iného preskúmal aj rozhovor sudkyne Pamely Záleskej pre Denník N zo 14. apríla 2020 s nadpisom Sudkyňa Pamela Záleská: Desať rokov pre Andruskóa bolo málo, vražda Kuciaka bola brutálna. Záleská v tomto rozhovore nenaznačuje vinu niektorého z ostatných obvinených, vyjadruje sa len k Zoltánovi Andruskóovi, ktorý sa priznal. 

 

Záleskej miesto v senáte nahradil Jozef Pikna.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Martin Baumann
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť