Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
11. apríla 2022, 7:31
Čas čítania 1:39
Martin Adam Pavlík TASR

Emmanuel Macron bude v druhom kole prezidentských volieb opäť súperiť so šéfkou krajnej pravice Marine Le Penovou

Emmanuel Macron bude v druhom kole prezidentských volieb opäť súperiť so šéfkou krajnej pravice Marine Le Penovou
Zdroj: TASR/AP/TASR/AP/Francois Mori
NEWS EMMANUEL MACRON FRANCÚZSKO MARINE LE PENOVÁ SPRÁVY ZO SVETA VOĽBY
Uložiť Uložené

Politička sľubuje, že dá Francúzsko „do poriadku“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo v nedeľu. V druhom kole hlasovania, ktoré je naplánované na 24. apríla, sa opäť stretne so svojou krajne pravicovou súperkou Marine Le Penovou. Vyplýva to z aktualizovaných odhadov na základe takmer úplných výsledkov sčítania, ktoré v noci na pondelok priniesla agentúra AFP.

Prognózy po sčítaní vyše 90 percent hlasov ukazujú, že Macron získal 28 – 29 percent a Le Penová 22 – 24 percent. Je to o niečo vyšší rozdiel, než predpovedali predvolebné prieskumy. Ako tretí sa umiestnil krajne ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon s podporou okolo 21 percent. Účasť na voľbách dosiahla približne 74 percent. Konečné výsledky sa očakávajú v pondelok.

emmanuel macron
Zdroj: TASR/AP


Macrona i Le Penovú teraz čakajú dva týždne náročnej kampane pred druhým kolom volieb, ktoré sa uskutoční 24. apríla. Tento duel sa zrejme skončí oveľa tesnejším výsledkom než v roku 2017, keď Macron porazil šéfku krajnej pravice so ziskom 66 percent hlasov. Naznačujú to aj štyri prieskumy z nedeľňajšieho večera. Podľa ich priemeru by sa druhé kolo skončilo pomerom 53 k 47 percentám v prospech Macrona, priblížilo AFP.

Súčasného centristického prezidenta už v nedeľu večer podporila väčšina jeho porazených súperov, kým krajne pravicový kandidát Éric Zemmour svojich voličov vyzval, aby hlasovali za Le Penovú. Televízia France 24 v tejto súvislosti konštatovala, že za krajnú pravicu so Zemmourovými 7 percentami hlasovala až tretina voličov, čo je dosiaľ najlepší výsledok tohto politického tábora v krajine.

Macron oznámil, že v kampani bude pokračovať už v pondelok v severnom Francúzsku. Le Penová sa najskôr zíde so svojím tímom a v stretnutiach s voličmi v menších mestách a na vidieku chce pokračovať neskôr v priebehu týždňa.

Marine Le Penová.
Marine Le Penová. Zdroj: TASR/AP/Michel Spingler


Kľúčovým momentom ďalšej fázy kampane bude televízna diskusia oboch prezidentských kandidátov 20. apríla. Posledná debata, sledovaná miliónmi divákov, máva značný vplyv na konečný výsledok, čo sa prejavilo aj v roku 2017, keď z nej úspešnejšie vyšiel Macron, dopĺňa AFP.

Podľa TA3 Marine Le Penová poďakovala v nedeľu svojim voličom a prisľúbila, že ak bude v druhom kole zvolená, nastolí vo Francúzsku poriadok. „Počas piatich rokov dám Francúzsko do poriadku,“ uviedla a vyzvala všetkých ľudí, ktorí v prvom kole nevolili súčasného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby jej v ďalšom kole odovzdali hlas.

Odporúčané
Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom 9. apríla 2024, 19:30

Krajne pravicový prezidentský kandidát Éric Zemmour, ktorý by sa mal podľa exit pollov umiestniť vo voľbách na štvrtom mieste, taktiež vyzval svojich voličov, aby v ďalšom kole odovzdali hlas krajne pravicovej líderke. „Nechcem spraviť chybu pri tom, kto sú moji oponenti. Vyzývam svojich voličov, aby odovzdali hlas Marine Le Penovej,“ povedal Zemmour.

Domov
Zdieľať
Diskusia