Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
18. februára 2022, 14:30
Čas čítania 5:25
Kamila Šebestová

Chodíš s niekým, kto nie je zaočkovaný proti koronavírusu? Podľa terapeutky by ste mali stavať váš vzťah nad všetko ostatné

Chodíš s niekým, kto nie je zaočkovaný proti koronavírusu? Podľa terapeutky by ste mali stavať váš vzťah nad všetko ostatné
Zdroj: TASR
REFRESHER KORONAVÍRUS O VZŤAHOCH A LÁSKE OČKOVANIE VZŤAHY
Uložiť Uložené

Rozprávali sme sa s 9 pármi, v ktorých je jeden partner zaočkovaný a druhý nie. Prezradili nám, s akými problémami sa potýkajú.

Očkovanie je téma, ktorá nerozdeľuje len spoločnosť, ale aj partnerské vzťahy. Dnes sa ti veľmi ľahko môže stať, že sa o očkovaní s niekým pohádaš. Na našom instagramovom profile sme začali pátrať po tom, koľko ľudí je vo vzťahoch s nezaočkovanými či, naopak, zaočkovanými partnermi a s akými problémami sa potýkajú. 

Zistili sme, že niektorým rozdielne názory na očkovanie kazia vzťah, no niektorým, naopak, až tak neprekážajú.

„Je dôležité, aby ľudia stavali vzťah nad všetko. Aj nad spoločenské témy,“ hovorí vzťahová terapeutka Renáta Kočišová. 


Z takmer 50 čitateľov, ktorí sa nám ozvali, sme vybrali 9 párov, kde je jeden partner zaočkovaný a druhý nie. Ich zaujímavé príbehy si prečítaš nižšie. 

Ak ťa zaujímajú vzťahové a psychologické témy, klikni na sekciu o vzťahoch a láske. Ak stále uvažuješ nad očkovaním proti koronavírusu, viac sa dočítaš v tejto sekcii. Pokiaľ chceš podporiť tvorbu kvalitného obsahu, pridaj sa k našim predplatiteľom v klube Refresher+

Dovolenky bez partnera

Ivana je proti koronavírusu zaočkovaná, no jej partner očkovanie kategoricky odmieta. O očkovaní sa hádajú najmä vtedy, keď sa spolu chystajú cestovať. „Nie sú to dôležité hádky, no predsa len,“ hovorí Ivana. Dodáva, že sa na svojho partnera hnevala, keď išiel do obchodov a skúšal, či ho v režime OP pustia aj bez očkovania. 

Odporúčané
Je správne ho ghostnúť alebo sa rozísť cez chat? Odborníčka radí, ako sa čo najjednoduchšie rozísť Je správne ho ghostnúť alebo sa rozísť cez chat? Odborníčka radí, ako sa čo najjednoduchšie rozísť 11. novembra 2023, 9:30

Veľakrát sa ho snažila presvedčiť, aby sa dal zaočkovať, no neúspešne. „Raz bol nalomený na jednodávkovú vakcínu, no vtedy sa začalo hovoriť o OP+ systéme a zasekol sa,“ vysvetľuje Ivana.

Jej partner sa očkovania bojí preto, že vakcínu podľa neho vytvorili príliš rýchlo. „Dúfam, že raz príde ten zlom a dá sa zaočkovať, aby sme mohli ísť na letnú dovolenku,“ dodáva so smiechom Ivana. 

Vzťahová terapeutka Renáta Kočišová vysvetľuje, že namiesto presviedčania by sme sa mali snažiť nášho partnera pochopiť. „To, že partneri chcú jeden druhého presvedčiť, je chyba. Menej sa potom počúvajú a každý sa považuje za majiteľa pravdy. Nezaujímajú sa o to, prečo takto uvažuje ten druhý,“ hovorí Renáta Kočišová. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený ♥ Ivana Ostrihoňová🌻 (@xoxo_ivka)

Aj Laura trávi dovolenky bez svojho partnera preto, že je nezaočkovaný. Na začiatku ich vzťahu jej dokonca ani neveril, že dostala koronavírus, a to napriek tomu, že mu ukázala pozitívne antigénové testy. Teraz sa už o koronavíruse ani o očkovaní nehádajú. Presvedčiť sa však nedá. 

„Usilovala som sa o to. Nie je to antivaxer, no je len toho názoru, že kým sa nemusí dať očkovať, tak sa očkovať nedá,“ vysvetľuje Laura. „Dal by sa však očkovať kvôli tomu, že pôjde v apríli do Chorvátska na ryby,“ vtipkuje. 

Počúvaš veľa argumentov o tom, prečo sa nedať zaočkovať? V rozhovoroch s odborníkmi sme vyvrátili 10 najčastejších argumentov, prečo nepodstúpiť vakcináciu. Ak si už zaočkovaný dvomi dávkami a stále váhaš, či sa dať očkovať aj treťou dávkou, viac sa dozvieš v tomto prehľade
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Laura Kalivodová (@blondi241)

Aj 25-ročná Hana je vo vzťahu, v ktorom sa o očkovaní párkrát pohádali. „Boli momenty, keď sme mali celkom intenzívnu výmenu názorov, no vždy sa to urovnalo,“ hovorí. 

Odporúčané
Nie si v „delulu“? Nová epizóda Love is on the air odhaľuje, ako spoznať delusionship (PODCAST) Nie si v „delulu“? Nová epizóda Love is on the air odhaľuje, ako spoznať delusionship (PODCAST) 21. septembra 2023, 12:00

Ako očkovanú ju však obmedzuje, že nemôže ísť s partnerom na dovolenky, lyžovať či do wellnessu. „Partner sa nechce dať očkovať, lebo si myslí, že je mladý a nepotrebuje to,“ vysvetľuje Hana. „Nehovoriac o dezinformáciách, ktoré som musela viackrát sama vysvetľovať a vyvracať.“ O koronavíruse sa už s partnerom takmer nerozprávajú. 

„Možno sám zmení názor. No pochybujem, že sa to stane, keď začne koronavírus ustupovať a cez leto sa začnú uvoľňovať opatrenia,“ dodáva. 

Podľa terapeutky Renáty Kočišovej presviedčanie partnera automaticky vyvolá obrannú reakciu. Cíti, že naňho partnerka tlačí, a v tej chvíli začne pretláčať svoj názor aj on. Partneri sa potom nevedia „stretnúť“. 

„Pri takejto komunikácii s partnerom by sme mali používať frázy ako ‚chcem, aby si vedel, že sa o teba bojím‘, ‚budem rada, ak by si svoj postoj prehodnotil‘,“ vysvetľuje Renáta Kočišová. „Treba mu dať najavo, že ste stále tu a chcete, aby váš vzťah fungoval.“

Treba počúvať, nie presviedčať

Vzťahová terapeutka Renáta Kočišová sa s rozdielnymi názormi na očkovanie občas stretne aj počas sedení. Dodáva však, že väčšinou ide o nezhody v rodine. Táto téma podľa nej v ľuďoch vyvoláva veľkú zlosť. 

„Veľa ľudí hovorí, že sa o tejto téme hádajú v rodine až tak, že si vykričia veľmi zlé veci, ktoré neskôr ľutujú. Ľudia medzi sebou bojujú a rodiny to môže rozdeliť až tak, že sa potom nestretávajú a nekomunikujú spolu,“ vysvetľuje terapeutka.

Rodiny často ovplyvňujú aj názory partnerov. „Problém nastane, keď ľudia položia otázku očkovania nad vzťah,“ dodáva.

Viaceré páry, ktoré nás po zverejnení instagramovej výzvy kontaktovali, tvrdia, že sa o očkovaní vôbec nehádajú. 

„O očkovaní sme sa bavili a zatiaľ doň svoju partnerku nenútim,“ hovorí zaočkovaný Matej, ktorý má so svojou priateľkou vzťah na diaľku. 

„Chápem jej dôvody, tak isto ako aj ona chápe moje,“ dodáva. Súhlasí s ním aj jeho partnerka.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Matej (@matejiku)

„Nehádame sa, rešpektujeme sa navzájom. Keďže máme vzťah na diaľku, korona tak či tak poznačila naše stretávanie sa. Aj tak nemáme veľa možností chodiť do podnikov,“ vysvetľuje Matejova priateľka. Názor na očkovanie podľa vlastných slov zrejme nezmení. 

„Zaujala ma však vakcína Novavax, myslím si, že ju budem zvažovať,“ dodáva. 

Odporúčané
Polyamorní ľudia nechcú len vášnivý sex. Majú alternatívny pohľad na svet, zaujímajú sa o ekológiu a veľa premýšľajú (Rozhovor) Polyamorní ľudia nechcú len vášnivý sex. Majú alternatívny pohľad na svet, zaujímajú sa o ekológiu a veľa premýšľajú (Rozhovor) 28. novembra 2021, 14:30

Podobne to vidí aj 17-ročný Viliam, ktorý sa napriek rozdielnemu názoru na očkovanie so svojou priateľkou Luciou o tejto téme neháda. „Vysvetlil som jej za a proti, vďaka čomu nad tým začala po dlhšom čase premýšľať preto, že má slabšiu imunitu,“ hovorí Viliam. Dúfa, že Lucia sa dá zaočkovať, no hovorí, že je to jej slobodné rozhodnutie. 

„Vôbec sa s frajerkou nehádame a chápeme, že každý môže mať na vec iný názor,“ dodáva. Keď chcú ísť spolu na rande do podniku, Lucia sa preukáže negatívnym testom. Očkovať sa vraj nechce dať, lebo koronavírus už raz prekonala. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílel uživatel @viiiilinkoo

Aj Filip je vo vzťahu s partnerkou, ktorá odmieta vakcínu. „Nikdy sa nehádame, čo je celkom vzácnosť pri tejto téme,“ hovorí Filip.

„Keďže je po prekonaní, teraz už to taký problém nie je,“ dodáva. Pred prekonaním koronavírusu to však bolo podľa Filipa s partnerkou veľmi limitujúce, napríklad keď chceli ísť do reštaurácie. 

„Veľmi sa neusilujem presvedčiť ju o tom, je to jej vec,“ tvrdí Filip. „No je pravda, že ak sme na mieste, kde je potrebné byť očkovaný, vždy si do nej rypnem,“ dodáva so smiechom. Predpokladá, že do leta by sa jeho priateľka mohla dať zaočkovať. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Filip Čopan (@filip_copan)

Ozvala sa nám aj Lucia, ktorá sa nedala očkovať, lebo je práceneschopná pre problémy s astmou. Jej partner sa rozhodol pre očkovanie preto, že pracuje v zahraničí. Tvrdí, že sa o očkovaní nehádajú. „Dám sa očkovať, keď to bude vyžadovať môj zamestnávateľ,“ dodáva Lucia. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Lucia Uhnakova (@luciauhnakova)

Zaujímavý príbeh nám povedal Simon, ktorý sa tiež so svojou nezaočkovanou snúbenicou o očkovaní takmer vôbec neháda. Problémy však pociťoval najmä počas sprísnenia opatrení, keď jeho partnerka potrebovala niečo z obchodov. 

Odporúčané
Nezáväzné vzťahy nie sú nevera, ale dobrodružstvo. Ako fungujú nemonogamné vzťahy? (PODCAST) Nezáväzné vzťahy nie sú nevera, ale dobrodružstvo. Ako fungujú nemonogamné vzťahy? (PODCAST) 14. septembra 2023, 15:30

„Problém bol, keď chcela niečo z obchodov, kam nemohla ísť a musel som tam ísť ja. Nie všetky obchody mám rád,“ hovorí Simon. Dodáva, že s chodením do reštaurácií nemali problém. Keďže obaja v reštaurácii pracujú, nemajú veľmi chuť na iné gastropodniky. 

Simon sa snažil partnerku presvedčiť, no nechcel to siliť. „V jeden moment už bola takmer pripravená ísť... a nakoniec z toho zišlo,“ vysvetľuje.

Dúfa však, že sa jej prístup zmení, najmä preto, že jeho partnerka prekonala koronavírus a stále pociťuje následky, akými sú kašeľ a slabosť. Simon dodáva, že názory jeho partnerky ovplyvňuje najmä jej mama. 

„Ja osobne neľutujem, že som trikrát očkovaný. Beriem to ako normálnu vec – nie je to prvé ani posledné očkovanie, ktoré musím za život podstúpiť,“ uzatvára svoj príbeh Simon. 

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Roman Hanc

Podobne to vidí aj 26-ročná Martina, ktorá sa síce s partnerom o očkovaní neháda, no tiež mala problém ísť s ním do obchodov. „Nemohli sme ísť spolu nakupovať vianočné darčeky, do kina či do reštaurácie,“ hovorí Martina.

Svojho priateľa Romana sa snažila presvedčiť, no nepodarilo sa jej to. Dúfa, že Roman ešte zmení názor, k čomu podľa nej môže dopomôcť sprísnenie opatrení. Ich vzťah však očkovanie nerozdelilo.

Odporúčané
Microcheating: Je problém, keď si vo vzťahu a máš stiahnutý Tinder alebo si píšeš s bývalým? Microcheating: Je problém, keď si vo vzťahu a máš stiahnutý Tinder alebo si píšeš s bývalým? 8. septembra 2023, 9:00

Podľa vzťahovej terapeutky Renáty Kočišovej by táto téma nemala páry výrazne rozdeľovať. „Treba si uvedomiť, že táto téma nebude navždy živá a tiež pominie. Je dôležité, aby sa o nej ľudia naučili komunikovať s rešpektom,“ hovorí psychologička. 

Dodáva, že pozná podobné páry, ktoré stavajú na tom, čo ich spája, a nesnažia sa jeden druhého nasilu presviedčať. „Láska a vzťah by mali byť viac než spoločenská téma,“ uzatvára terapeutka Renáta Kočišová. 

Domov
Zdieľať
Diskusia