S vedcom Andrejom Čerňanským sme sa vrátili v čase o stovky miliónov rokov.
Zaujíma ťa, ako vyzerala naša domovina pred viac než 200 miliónmi rokov? Bolo územie dnešného Slovenska celé zaplavené morom alebo tu bola aj súš, po ktorej sa premávali obrovské dinosaury? Odpovede na tieto aj iné zaujímavé otázky o pradávnej minulosti nášho kúsku zeme sme hľadali u paleontológa Andreja Čerňanského, vedca z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Prezradil nám, aká klíma vládla na Zemi počas druhohôr, či dinosaury z odborného hľadiska naozaj úplne vyhynuli, ale i to, ktorý dnešný zvierací druh sa na ne najviac „podobá“. Okrem tatranského dinosaura nám predstavil aj iné fascinujúce tvory kedysi žijúce na našom dnešnom území, ako sú polovodné plazy či morské krokodíly.
Páčia sa ti články, v ktorých sa venujeme rôznym zaujímavým a netradičným témam, pátrame po histórii či navštevujeme miesta opradené legendami? Chcel by si ich na našom webe vidieť viac? Ak áno, môžeš nás podporiť tým, že sa pridáš do klubu Refresher+, vďaka ktorému ti ich môžeme pravidelne prinášať.
Nekonečné more a útržky súše
Keď sa chceme presunúť do doby dinosaurov, musíme sa vrátiť v čase, konkrétne do obdobia druhohôr, ktoré, ako poznamenal paleontológ Andrej Čerňanský, trvalo nesmierne dlho. Začalo sa približne pred 252 miliónmi rokov a skončilo sa pred 65 miliónmi rokov, pričom toto ohraničenie nie je náhodné, ale vymedzuje časový úsek medzi dvomi veľkými vymieraniami, a to na hranici permu a triasu aj kriedy a paleogénu.
Začiatok druhohôr predznamenalo najväčšie vymieranie v dejinách Zeme, pri ktorom vymrelo viac ako 90 percent druhov. Pri tom druhom, pred 65 miliónmi rokov, vyhynuli zase nevtáčie dinosaury a mnohé iné skupiny. Počas tohto obdobia sa na väčšine územia dnešného Slovenska rozprestieralo more – plytké i veľmi hlboké –, avšak miestami tu bolo možné nájsť aj súš. Vyskytovala sa tu počas triasu, jury i kriedy.
Druhohory (mezozoikum):
- Trias (začal sa pred 252 miliónmi rokov, končí sa pred 201 miliónmi rokov, podnebie sa otepľuje a je sucho, objavujú sa prvé dinosaury a cicavce)
- Jura (začala sa pred 201 miliónmi rokov, končí sa pred 145 miliónmi rokov, pevnine dominujú dinosaury)
- Krieda (začala sa pred 145 miliónmi rokov, končí sa pred 65 miliónmi rokov, objavujú sa prvé kvitnúce rastliny, na konci hromadné vymieranie)
Paleontológ upozorňuje, že výlučne o Slovensku, ako si ho predstavujeme dnes, sa v čase druhohôr nedá rozprávať ani v geografickom ponímaní. „Napríklad na začiatku druhohôr, v triase, ešte existoval superkontinent Pangea, čiže všetky kontinenty tvorili celok. Neboli na miestach, ako ich poznáme dnes,“ doplnil Andrej Čerňanský.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké podnebie bolo na území dnešného Slovenska počas druhohôr.
- Aké dinosaury a iné pradávne tvory žili na našom území.
- Ktoré nálezy dokazujú dávnu prítomnosť týchto tvorov na dnešnom území Slovenska.
- Do akej miery boli dinosaury inteligentné tvory a akým spôsobom života žili.
- Či dinosaury naozaj vyhynuli.
- Ktoré dnes žijúce zviera má najbližšie k dinosaurom.