Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. januára 2022, 18:37
Čas čítania 0:53
Ivan Koribanič

Zuzana Čaputová: Slovensko potrebuje posilniť svoju pripravenosť, ak by Rusko znova napadlo Ukrajinu

Zuzana Čaputová: Slovensko potrebuje posilniť svoju pripravenosť, ak by Rusko znova napadlo Ukrajinu
Zdroj: TASR/Martin Baumann
NEWS RUSKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT SLOVENSKO UKRAJINA ZUZANA ČAPUTOVÁ
Uložiť Uložené

Prezidentka zdôraznila, že hoci si takýto scenár nikto neželá, bolo by nezodpovedné nepripraviť sa naň.

Eskalujúca situácia na hranici Ukrajiny s Ruskom je čoraz horúcejšou témou aj na Slovensku. K napätiu u našich východných susedov sa najnovšie vyjadrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Tá apeluje na spolunažívanie, ako aj vzájomný rešpekt voči pravidlám, ktoré sme si spoločne – vrátane Ruskej federácie – dohodli. 

„Veľmi ma mrzí, že napriek našej otvorenosti a pokračujúcemu diplomatickému úsiliu, ktoré vnímam ako jedinú dobrú cestu k nájdeniu riešenia súčasnej situácie, januárové rokovania s ruskou stranou, zatiaľ, nepriniesli zníženie napätia, skôr naopak. Dialóg s Ruskom pritom považujem za potrebný a správny,“ napísala prezidentka.

Čaputová dodáva, že sa delíme o jeden bezpečnostný priestor, ktorým je európsky kontinent, na ktorom chceme podľa jej slov všetci, ako malé, tak aj veľké štáty, žiť naďalej v bezpečí.„Podporujem kroky, ktoré sme ako Severoatlantická aliancia a Európska únia doteraz prijali – ponuku pokračovania dialógu s Ruskom na jednej strane a podporu Ukrajiny a posilnenie jej schopnosti brániť sa na druhej strane,“ dodáva.

Prezidentka ďalej vysvetľuje, že pre Slovensko je dôležité posilniť aj svoju pripravenosť v prípade, že sa situácia na východ od našich hraníc bude naďalej zhoršovať a Rusko Ukrajinu znovu napadne.


„Nikto z nás si takýto scenár neželá a potrebujeme urobiť maximum pre to, aby nenastal. No nepripraviť sa naň – od preverenia krízového manažmentu a obranyschopnosti štátu po zintenzívnenie podpory Ukrajiny a komunikácie s našimi spojencami a partnermi – by bolo nezodpovedné,“ vysvetľuje hlava štátu.

Domov
Zdieľať
Diskusia