Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
16. novembra 2021, 16:30
Čas čítania 4:17
Viktor Kniš TASR

Matovičova daňová revolúcia, časť 3.: Peniaze zo zlatých tehličiek oligarchov dáme poctivým podnikateľom

POLITIKA DAŇOVÁ REVOLÚCIA IGOR MATOVIČ
Uložiť Uložené

Minister financií Igor Matovič si nechal časť daňovej reformy týkajúcej sa živnostníkov na piatok, keď bude séria o „daňovej revolúcii“ pokračovať.

Prvú časť daňovej reformy týkajúcu sa rodín sme predstavili v tomto článkuDruhú časť daňovej reformy týkajúcu sa zamestnancov sme predstavili v tomto článku.

„Peniaze zoberieme zo zlatých tehličiek podvodníkov a donesieme ich poctivým podnikateľom,“ predstavil Igor Matovič svoj plán nového zdaňovania firiem, ktoré by chcel do praxe aplikovať najneskôr od prvého januára 2023. Politická zhoda na daňovej reforme zatiaľ nie je, ale videli ju ekonomickí experti strán Sme rodina, Za ľudí a SaS. S Richardom Sulíkom sa Matovič nestretol, aj keď sa vraj pokúšal.

Minister financií Igor Matovič pôvodne avizoval, že daňovú reformu predstaví na troch tlačovkách, na tej tretej však s úsmevom oznámil prekvapenie – štvrtá tlačovka bude v piatok o 14.00 h, kde došpecifikuje podrobnosti o zdaňovaní SZČO.

V tomto článku si prečítaš:
 • Na aké výhody sa môžu tešiť firmy, ak novela v pôvodnej podobe prejde vládou a parlamentom.
 • Prečo by Matovičovou reformou získali najmä úspešní podnikatelia, ktorí majú viac firiem.
 • Kto to všetko zaplatí a prečo sa dotknú opatrenia najmä podvodníkov a bohatých.
 • Čo Matovič predstaví v piatok.

Z 21 % na 19 % a flexibilné odpisovanie majetku

Daň z príjmu pre právnické osoby by sa mohla znížiť z 21 % na 19 %. Úspora pre podnikateľov zo zníženia DPPO by mala predstavovať 273 miliónov eur ročne. „Chceme, aby sa podnikateľom ľahšie dýchalo a aby mohli tie usporené prostriedky investovať viac do svojho podnikania,“ priblížil Matovič.


Druhý návrh hovorí o zavedení flexibilných odpisov majetku na produktívne investície. Podnikateľ, ktorý nakúpi prostriedky napomáhajúce k vyššej produkcii, by mal mať slobodu v tom, ako rýchlo si investíciu odpíše do nákladov.

Malo by to podnikateľom priniesť úsporu 200 miliónov eur ročne. Matovič to považuje za najrozumnejšiu podporu investícií, lebo je to podpora pre ľudí, ktorí už počas podnikateľského života ukázali, že sú schopní produkovať zisk. Zároveň poukazuje na to, že štát o peniaze nepríde, len dá podnikateľom voľnosť vybrať si, kedy im viac vyhovuje znížiť si základ dane. 

Matovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Matovič verí šikovným podnikateľom s viacerými firmami

Igor Matovič tvrdí, že treba veriť úspešným slovenským podnikateľom s viacerými firmami. Keď majú dve firmy v zisku a tretiu v strate, mali by mať možnosť prerozdeliť si zisk, aby nemuseli platiť dane.

Majiteľ viacerých firiem sa môže rozhodnúť pre skupinové zdaňovanie, ktorým si vyrovná medzi svojimi firmami zisky a straty,“ ozrejmil Matovič s tým, že to neznamená, že firmy budú mať jedno účtovníctvo. Toto opatrenie by podľa jeho slov spôsobilo štátu výpadok 30 miliónov eur ročne.

Ďalšími dvoma opatreniami v rámci daňovej reformy sú reštauračný balík zmien a úprava daní z príjmu samostatne zárobkovo činných osôb. Podľa Matoviča ide o veľmi komplexné novinky, preto nechcel predlžovať tlačovú konferenciu a radšej vyčlenil samostatný termín. „Z trilógie sa stáva niečo, čo neviem nazvať. (...) Nebol to pôvodný úmysel, dnes by nám to trvalo asi hodinu, netreba to preháňať,“ dodal. Už naznačil, že živnostníci by si nemali pohoršiť.

Zaplatia to bohatí a podvodníci

Zdroje financovania predstavených zmien plánuje minister financií nájsť vo zvýšenej dani z dividend zo 7 na 9 %. 

Pravdepodobne najzásadnejšou zmenou bude zavedenie elektronických faktúr, ktoré by mali pomôcť eliminovať podvody, keďže podnikateľ aj SZČO budú povinné každú príjmovú aj nákladovú faktúru posielať finančnej správe, ktorá ich bude párovať. Matovič navrhuje tiež zaviesť vyššie dane pre bohatých, teda banky, oligopoly a monopoly. 

Matovič chce zabrániť aj ďalším podvodom, demonštroval to na konkrétnom príklade „fifleny“, ktorá sa vyváža na luxusnom aute svojho partnera podnikateľa, ktorý si ho dáva do nákladov firmy, aj keď ho na účely podnikania nepoužíva.

„Nebudeme to tolerovať. Verím, že každý poctivý podnikateľ a zamestnanec to cíti rovnako. Opatrenia budú tohto charakteru, aby sme takým podvodom zamedzili. Nevidím dôvod, aby sme boli slabý štát voči podvodníkom,“ dodal minister financií. Bližšie predstaví opatrenia proti podvodníkom v piatok. 

Dynamický efekt sa opäť týka toho, že ak podnikatelia dostanú viac peňazí, investujú ich do ekonomiky, zvýši sa produkcia a tým aj príjem pre štát. 

Ako chce minister financií zabezpečiť dostatok financií, aby mohol pomôcť podnikateľom:

 • Zvýšenie dane z dividend – 26 miliónov eur
 • Zavedenie e-faktúry – 127 miliónov eur
 • Vyššie dane bánk, oligo/monopolov – 200 miliónov
 • Opatrenia proti podvodom – 60 miliónov
 • Dynamické efekty zmien pre firmy – 100 miliónov
Matovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Čo už Matovič predstavil

1. V nedeľu predstavil šéf rezortu financií prvú časť daňovo-odvodovej reformy zameranú na rodiny. Zvýšenie podpory rodín ukrojí z rozpočtu 1,2 miliardy eur navyše. Na financovanie má slúžiť napríklad milionárska daň, zníženie zamestnancov verejnej správy o dve percentá či zníženie výdavkov ministerstva obrany.

Základné zmeny v daňovej reforme pre rodiny:

 • Zvýšenie prídavkov na dieťa z 25,50 eura mesačne na 30 eur do veku 18 rokov a na 50 eur mesačne od 18 rokov až po dokončenie denného vysokoškolského štúdia.
 • Zvýšenie príspevku na krúžky a doučovanie z 12 eur na dieťa na 70 eur.
 • Zvýhodnenie rodičov, ktorí pracujú. Nový daňový bonus bude závisieť od veku dieťaťa, z pôvodných 23 až 46 eur má byť po novom 70 eur na jedno dieťa.
 • Zavedenie rekreačného bonusu pre deti do 18 rokov vo výške 30 eur.

Kde na to zoberie peniaze: 

Na financovanie má slúžiť napríklad milionárska daň 0,1 % ročne z majetku nad jeden milión eur, čo si však bude vyžadovať majetkové priznanie každého, kto má majetok v hodnote viac ako milión eur.

Dovedna plánujú prepustiť asi 8 800 ľudí z celkového počtu 440-tisíc zamestnancov verejnej správy.

 • Zníženie výdavkov na zbrojenie – 200 miliónov eur 
 • Paušálna daň 29 % (služby deťom a rekreačný bonus) – 293 miliónov eur
 • Menej zamestnancov verejnej správy o 2 % – 180 miliónov eur
 • Vyšší odvod z hazardu – 100 miliónov eur
 • Milionárska daň 0,1 % ročne z majetku nad 1 milión eur – 20 miliónov eur
 • Obmedzenie zisku zdravotných poisťovní – 20 miliónov eur
 • Nižší rast podielových daní – 200 miliónov eur
 • Vyššia efektivita štátnych podnikov – 50 miliónov eur
 • Zrušenie poistenia štátneho majetku – 50 miliónov eur
 • Dynamické efekty z vyššej podpory rodiny – 150 miliónov eur 

2. Minister financií chce, aby bolo zdaňovanie práce na Slovensku založené len na dvoch číslach. Z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň. Minister vyčíslil, že zmena systému výpočtu miezd by štát stála zhruba 359 miliónov eur ročne.


Ďalšou zmenou má byť zavedenie zamestnaneckého aj odvodového bonusu. Zamestnanecký bonus je určený pre nízkopríjmové osoby a bol by vo výške dane. Ide o alternatívu namiesto súčasnej nezdaniteľnej časti základu dane, znamenalo by to, že príjem do 357 eur by bol oslobodený od dane a odvodov.

 
Kde na to zoberie peniaze: 
 • Zrušenie odvodových výnimiek – 300 miliónov eur
 • Zrušenie daňových výnimiek – 250 miliónov eur 
 • Úspory z jednotného výberu – 50 miliónov eur
 • Zvýšenie legálnej práce – 200 miliónov eur
 • Dynamické efekty – 100 miliónov eur
Domov
Zdieľať
Diskusia