Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 5. 12. 2021 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Hudba - Zahraničné

Britney vs. Spears: speváčka sa opakovane snažila vymaniť spod otcovej kontroly. Prečo sa jej to za 13 rokov nepodarilo?

Dokument na Netflixe ponúka nový pohľad na medializovanú kauzu opatrovníctva Britney Spears.

Timea Krauszová
29. september 2021, 8:30 Čas čítania: 4:43
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Britney vs. Spears: speváčka sa opakovane snažila vymaniť spod otcovej kontroly. Prečo sa jej to za 13 rokov nepodarilo?
Zdroj: Netflix
Hudba - Zahraničné
0
Timea Krauszová
29. september 2021, 8:30
Čas čítania: 4:43

Britney vs. Spears: speváčka sa opakovane snažila vymaniť spod otcovej kontroly. Prečo sa jej to za 13 rokov nepodarilo?

Dokument na Netflixe ponúka nový pohľad na medializovanú kauzu opatrovníctva Britney Spears.

Timea Krauszová
29. september 2021, 8:30
Čas čítania: 4:43
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Britney vs. Spears: speváčka sa opakovane snažila vymaniť spod otcovej kontroly. Prečo sa jej to za 13 rokov nepodarilo?
Zdroj: Netflix
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Dokument Britney vs. Spears vkladá medializované opatrovníctvo, v rámci ktorého speváčku zbavili svojprávnosti aj možnosti nakladať so svojím majetkom, do väčšieho kontextu. Vysvetľuje, ako sa prípad dostal až sem a akými – často aj nekalými – praktikami sa udržiava napriek tomu, že to pre speváčku nemusí byť najlepšie riešenie. 

 

Novinka na Netflixe je jediným dokumentom o Britney Spears, ktorý vznikol bez dohľadu jej opatrovníka a otca Jamesa Jamieho Spearsa. V centre skúmania pritom nie je Britney ako osoba. Tvorkyne sa zameriavajú na sériu problémov, ktoré vyústili do dočasného, neskôr trvalého opatrovníctva, a odhaľujú, ako doposiaľ zlyhali všetky jej pokusy vymaniť sa spod neho. A nebolo ich málo.

 

Zdroj: Netflix

13 rokov neslobody

O ukončenie núteného opatrovníctva sa 39-ročná speváčka usiluje už roky. Svojho otca a zároveň opatrovníka v lete 2021 obvinila, že kontroluje všetko, čo hovorí a robí, núti ju brať lieky, vystupovať proti jej vôli a nedovolí jej vydať sa za priateľa a mať s ním dieťa.

Britney Spears posledných 13 rokov označila na súde za utrpenie, v ktorom ju jej rodina zneužívala, nútila ju pracovať a znemožňovala jej žiť normálny život. Prepis celého jej prejavu zo súdu si môžeš prečítať na Variety.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2713 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Dokument lepšie ilustruje, prečo kauza vôbec vznikla a ako mohla narásť do takých rozmerov, že si fanúšikovia po rokoch obáv a petícií napokon vypočuli náreky a prosbu svojej obľúbenej speváčky. A neprosila o nič výnimočné, len o slobodu, pretože z jej pohľadu neexistuje dôvod, prečo by mala byť naďalej nesvojprávna.

 

Z dokumentu Britney vs. Spears vyplýva, že speváčka zvládla niekoľko svetových turné a stovky predstavení v Las Vegas v priebehu rokov (a to napriek tomu, že lekári a psychológovia neodporúčali, aby pracovala tak skoro po svojom zrútení, tak dlho a tak intenzívne). Nielenže prácu zvládla, ale vydala aj albumy, vymýšľala choreografie, manažovala tanečníkov a dokonca bola porotkyňou v X Factore.

 

Popri tom všetkom brala lieky, opakovane sa vracala na nemocničné lôžko alebo do kresiel terapeutov. A všetci svorne tvrdili, že nie je schopná sama za seba rozhodovať a nemôže si ani len vybrať právnika.

 

Ten, ktorého jej pridelil na začiatku opatrovníctva súd, pritom podľa výpovedí svedkov a náznakov v dokumente radšej spolupracoval s jej otcom, ktorý ho, koniec koncov, aj platil. 

 

Zdroj: TASR/AP

Podpisovala pašované papiere, nepomohlo

Jamie Spears opakovane médiám aj súdom tvrdil, že opatrovníctvo je tým najlepším riešením pre jeho dcéru. Vraj keby ho chcela ukončiť, povie to sama, ale nechce.

 

Z dokumentu však vyplýva, že Britney nielenže chcela, ale aj sa opakovane pokúsila spod opatrovníctva vymaniť. Prvýkrát to bolo už v roku 2009 – len 12 mesiacov po začatí opatrovníctva, keď za ňou prišla novinárka Jenny Eliscu. Eliscu je zároveň producentkou dokumentu. Spolu s filmárkou Erin Lee Carr na filme začali pracovať dávnejšie a dokončili ho tesne po turbulentných udalostiach leta 2021.

 

Na fotke tvorkyne dokumentu, filmárka Erin Lee Carr a novinárka Jenny Eliscu. Zdroj: Netflix

 

Sam Lutfi (bývalý manažér Britney, ktorého podľa jeho slov zneužili a neprávom označili za hrozbu; bol jedným z dôvodov opatrovníctva, lebo vraj Britney nadrogoval) a Adnan Ghalib (paparazzovský fotograf a neskôr partner Britney) zosnovali plán, ako speváčke doručiť potrebné dokumenty. Eliscu ich v roku 2009 prepašovala k Britney pod zámienkou rozhovoru. Pracovala na príbehu pre Rolling Stones a so speváčkou sa profesijne poznala a roky kamarátila.

 

V dokumentoch Britney žiadala o možnosť vybrať si nového právnika, pretože tomu, ktorého jej pridelil súd, nedôverovala a nedostatočne bojoval za to, aby sa opatrovníctvo skončilo. Papiere podpísala mimo dohľadu pracovníka SBS v malej záchodovej kabínke v hoteli v Beverly Hills. Pokus sa nevydaril, jej podpis spochybnili a navyše tím jej otca súd presvedčil, že podľa lekárskych vyšetrení nie je schopná sama si vybrať vhodného právnika.

 

Takýchto lekárskych tvrdení mala v spise niekoľko; vďaka tajnému zdroju, ktorý sa filmárkam ozval, vieme, že opatrovníctvo súd schválil pre demenciu. Odborníci ju opakovane označili za neschopnú spravovať svoj život, hoci kariéru budovala naďalej a zarábala milióny (ktoré končili pod kontrolou jej otca).

 

V dokumente vidíme aj doposiaľ nemedializované SMS správy. Potvrdilo sa, že hlasová správa, v ktorej Britney hovorí právnikovi, že nechce prísť o deti v snahe zrušiť opatrovníctvo, je skutočná. Film do detailov vysvetľuje aj financovanie opatrovníctva, ktoré má dve časti: opatrovníctvo za osobu (teda všetko, čo sa týka rozhodnutí o vlastnom zdraví, o tom, kam pôjde, čo bude jesť alebo s kým sa stretne) a opatrovníctvo za majetok (a narábanie s ním). Právnik, ktorý zastupuje Britney, však dostane zaplatené od jej otca (keďže spravuje jej majetok), a preto dáva zmysel, že sa s ním nechcel pustiť do otvorenej vojny.

 

Navyše, Britney bola v tom čase už matkou dvoch detí a obava z toho, že by ich mohla stratiť, poznačila aj jej úsilie vymaniť sa spod kontroly vlastného otca Jamieho Spearsa. Volanie o pomoc zrejme aj preto prišlo z jej strany neskôr.

 

Zdroj: Netflix

 

Prvé roky v opatrovníctve fanúšikovia videli Britney na pódiu, na obrazovkách (napríklad si zahrala v How I Met Your Mother) a vo videoklipoch a tvárila sa, že je v poriadku. V istých chvíľach zrejme aj bola, ako vyplýva aj z dokumentu – hudbu a vystupovanie úprimne milovala, a preto si ich naplno vychutnávala.

 

Priateľov, manažérov, fotografov či iných známych z času na čas požiadala o pomoc, problémy sa však začali vyostrovať v zime 2011, keď sa skončilo celosvetové turné Femme Fatale a jej otec Jamie začal piť. Nepáčilo sa jej, že sama sa podrobuje testom a jej otec alkoholik nemusí, hoci spravuje všetko v jej živote. Nič sa však nezmenilo.

 

V roku 2020 Britney oficiálne odmietla vystupovať a stálo ju to milión dolárov. Jej otec preto podal sťažnosť na súd a veci sa urýchlili. Odvtedy sa veľa zmenilo: Britney oficiálne vyhlásila, že nechce zotrvať v opatrovníctve, napokon sa jej podarilo získať nového právnika, má o niečo väčšiu slobodu a čaká ju najdôležitejšie súdne pojednávanie, v rámci ktorého môže opäť získať kontrolu nad svojím životom aj majetkom.

A jej rodina je kde?

Najväčším problémom dokumentu je, že sa v ňom neobjaví Jamie Spears, Lynn Spears a ani nikto iný z rodiny či tímu popovej speváčky. Na jednej strane je to pochopiteľné – nikdy by zrejme neprehovorili vo filme, ktorý ich vykresľuje v zlom svetle. Na druhej strane sa tak dokument stáva jednostranným a nebyť súdnych dokumentov alebo výpovedí niektorých svedkov, bol by veľmi subjektívny.

 

Už takto je problematické, že sa k tvrdeniam a obvineniam Jamie Spears nevyjadril. Z filmu nie je jasné, či sa s ním aspoň pokúsili skontaktovať. 

 

Zdroj: TASR/AP, Instagram/Britney Spears

 

Nejde pritom o jediný dokument o Britney Spears. Minulý týždeň mal premiéru zhruba 70-minútový dokument na FX a Hulu, založený na vyšetrovaní redakcie New York Times. Nesie názov Controlling Britney Spears a ide o pokračovanie predošlého NYT projektu Framing Britney Spears, ktorý vyšiel vo februári 2021.

 

Podstatnou výpoveďou z tohto filmu je, že Jamie Spears zrejme svoju dcéru sledoval nad rámec zákona: odpočúval jej telefón, sledoval jej spálňu cez skrytú kameru a kontroloval jej aj email.

 

Boj popovej princeznej o slobodu bude pokračovať už v stredu 29. septembra. Súd v LA bude rozhodovať o tom, či naozaj zruší pozíciu opatrovníka majetku Jamiemu Spearsovi – žiadosť o túto zmenu podal nový právnik len prednedávnom.

 

Samotný Jamie Spears pritom začiatkom septembra prekvapivo sám podal žiadosť o úplné zrušenie opatrovníctva. V prípade, že súd tejto žiadosti vyhovie, po istom prechodnom období by Britney mala opäť kontrolu nad sebou ako osobou aj nad svojím majetkom.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/AP, Instagram/Britney Spears
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy hudba
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:35
„Neberiem pomenovanie striptérka urážlivo, a ak to tak niekto myslí, mal by sa posnažiť viac. Nie je to pre mňa hanlivé, je to práca s telom,“ hovorí burlesque tanečnica Lotta Love. V rozhovore pre Refresher otovrene rozpráva o nahote, sexualite aj boji za práva žien.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť