Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. septembra 2021, 8:30
Čas čítania 4:43
Tímea Krauszová

Britney vs. Spears: speváčka sa opakovane snažila vymaniť spod otcovej kontroly. Prečo sa jej to za 13 rokov nepodarilo?

Britney vs. Spears: speváčka sa opakovane snažila vymaniť spod otcovej kontroly. Prečo sa jej to za 13 rokov nepodarilo?
Zdroj: Netflix
HUDBA BRITNEY SPEARS BRITNEY VS. SPEARS DOKUMENTÁRNE FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Dokument na Netflixe ponúka nový pohľad na medializovanú kauzu opatrovníctva Britney Spears.

Dokument Britney vs. Spears vkladá medializované opatrovníctvo, v rámci ktorého speváčku zbavili svojprávnosti aj možnosti nakladať so svojím majetkom, do väčšieho kontextu. Vysvetľuje, ako sa prípad dostal až sem a akými – často aj nekalými – praktikami sa udržiava napriek tomu, že to pre speváčku nemusí byť najlepšie riešenie. 

Novinka na Netflixe je jediným dokumentom o Britney Spears, ktorý vznikol bez dohľadu jej opatrovníka a otca Jamesa Jamieho Spearsa. V centre skúmania pritom nie je Britney ako osoba. Tvorkyne sa zameriavajú na sériu problémov, ktoré vyústili do dočasného, neskôr trvalého opatrovníctva, a odhaľujú, ako doposiaľ zlyhali všetky jej pokusy vymaniť sa spod neho. A nebolo ich málo.

Britney vs. Spears
Zdroj: Netflix

13 rokov neslobody

O ukončenie núteného opatrovníctva sa 39-ročná speváčka usiluje už roky. Svojho otca a zároveň opatrovníka v lete 2021 obvinila, že kontroluje všetko, čo hovorí a robí, núti ju brať lieky, vystupovať proti jej vôli a nedovolí jej vydať sa za priateľa a mať s ním dieťa.

Odporúčané
Britney Spears rozpovie svoj príbeh: v knihe píše o tehotenstve s Timberlakom aj o tom, prečo si v roku 2007 oholila hlavu Britney Spears rozpovie svoj príbeh: v knihe píše o tehotenstve s Timberlakom aj o tom, prečo si v roku 2007 oholila hlavu 21. októbra 2023, 11:00

Britney Spears posledných 13 rokov označila na súde za utrpenie, v ktorom ju jej rodina zneužívala, nútila ju pracovať a znemožňovala jej žiť normálny život. Prepis celého jej prejavu zo súdu si môžeš prečítať na Variety.

Dokument lepšie ilustruje, prečo kauza vôbec vznikla a ako mohla narásť do takých rozmerov, že si fanúšikovia po rokoch obáv a petícií napokon vypočuli náreky a prosbu svojej obľúbenej speváčky. A neprosila o nič výnimočné, len o slobodu, pretože z jej pohľadu neexistuje dôvod, prečo by mala byť naďalej nesvojprávna.

Z dokumentu Britney vs. Spears vyplýva, že speváčka zvládla niekoľko svetových turné a stovky predstavení v Las Vegas v priebehu rokov (a to napriek tomu, že lekári a psychológovia neodporúčali, aby pracovala tak skoro po svojom zrútení, tak dlho a tak intenzívne). Nielenže prácu zvládla, ale vydala aj albumy, vymýšľala choreografie, manažovala tanečníkov a dokonca bola porotkyňou v X Factore.

Popri tom všetkom brala lieky, opakovane sa vracala na nemocničné lôžko alebo do kresiel terapeutov. A všetci svorne tvrdili, že nie je schopná sama za seba rozhodovať a nemôže si ani len vybrať právnika.

Ten, ktorého jej pridelil na začiatku opatrovníctva súd, pritom podľa výpovedí svedkov a náznakov v dokumente radšej spolupracoval s jej otcom, ktorý ho, koniec koncov, aj platil. 

Britney Spears
Zdroj: TASR/AP

Podpisovala pašované papiere, nepomohlo

Jamie Spears opakovane médiám aj súdom tvrdil, že opatrovníctvo je tým najlepším riešením pre jeho dcéru. Vraj keby ho chcela ukončiť, povie to sama, ale nechce.

Odporúčané
Príbeh rodiča, ktorý podstúpil tranzíciu, je v kinách. Jeho premiéru prišla podporiť aj prezidentka Zuzana Čaputová Príbeh rodiča, ktorý podstúpil tranzíciu, je v kinách. Jeho premiéru prišla podporiť aj prezidentka Zuzana Čaputová 26. septembra 2023, 16:00

Z dokumentu však vyplýva, že Britney nielenže chcela, ale aj sa opakovane pokúsila spod opatrovníctva vymaniť. Prvýkrát to bolo už v roku 2009 – len 12 mesiacov po začatí opatrovníctva, keď za ňou prišla novinárka Jenny Eliscu. Eliscu je zároveň producentkou dokumentu. Spolu s filmárkou Erin Lee Carr na filme začali pracovať dávnejšie a dokončili ho tesne po turbulentných udalostiach leta 2021.

Na fotke tvorkyne dokumentu, filmárka Erin Lee Carr a novinárka Jenny Eliscu.
Na fotke tvorkyne dokumentu, filmárka Erin Lee Carr a novinárka Jenny Eliscu. Zdroj: Netflix

Sam Lutfi (bývalý manažér Britney, ktorého podľa jeho slov zneužili a neprávom označili za hrozbu; bol jedným z dôvodov opatrovníctva, lebo vraj Britney nadrogoval) a Adnan Ghalib (paparazzovský fotograf a neskôr partner Britney) zosnovali plán, ako speváčke doručiť potrebné dokumenty. Eliscu ich v roku 2009 prepašovala k Britney pod zámienkou rozhovoru. Pracovala na príbehu pre Rolling Stones a so speváčkou sa profesijne poznala a roky kamarátila.

V dokumentoch Britney žiadala o možnosť vybrať si nového právnika, pretože tomu, ktorého jej pridelil súd, nedôverovala a nedostatočne bojoval za to, aby sa opatrovníctvo skončilo. Papiere podpísala mimo dohľadu pracovníka SBS v malej záchodovej kabínke v hoteli v Beverly Hills. Pokus sa nevydaril, jej podpis spochybnili a navyše tím jej otca súd presvedčil, že podľa lekárskych vyšetrení nie je schopná sama si vybrať vhodného právnika.

Odporúčané
Marvin prešiel tranzíciou po boku manžela a dvoch detí: Žiadna LGBT ideológia neexistuje, ja som sa takýto narodil (Rozhovor) Marvin prešiel tranzíciou po boku manžela a dvoch detí: Žiadna LGBT ideológia neexistuje, ja som sa takýto narodil (Rozhovor) 16. septembra 2023, 14:30

Takýchto lekárskych tvrdení mala v spise niekoľko; vďaka tajnému zdroju, ktorý sa filmárkam ozval, vieme, že opatrovníctvo súd schválil pre demenciu. Odborníci ju opakovane označili za neschopnú spravovať svoj život, hoci kariéru budovala naďalej a zarábala milióny (ktoré končili pod kontrolou jej otca).

V dokumente vidíme aj doposiaľ nemedializované SMS správy. Potvrdilo sa, že hlasová správa, v ktorej Britney hovorí právnikovi, že nechce prísť o deti v snahe zrušiť opatrovníctvo, je skutočná. Film do detailov vysvetľuje aj financovanie opatrovníctva, ktoré má dve časti: opatrovníctvo za osobu (teda všetko, čo sa týka rozhodnutí o vlastnom zdraví, o tom, kam pôjde, čo bude jesť alebo s kým sa stretne) a opatrovníctvo za majetok (a narábanie s ním). Právnik, ktorý zastupuje Britney, však dostane zaplatené od jej otca (keďže spravuje jej majetok), a preto dáva zmysel, že sa s ním nechcel pustiť do otvorenej vojny.

Navyše, Britney bola v tom čase už matkou dvoch detí a obava z toho, že by ich mohla stratiť, poznačila aj jej úsilie vymaniť sa spod kontroly vlastného otca Jamieho Spearsa. Volanie o pomoc zrejme aj preto prišlo z jej strany neskôr.

Britney Spears
Zdroj: Netflix

Prvé roky v opatrovníctve fanúšikovia videli Britney na pódiu, na obrazovkách (napríklad si zahrala v How I Met Your Mother) a vo videoklipoch a tvárila sa, že je v poriadku. V istých chvíľach zrejme aj bola, ako vyplýva aj z dokumentu – hudbu a vystupovanie úprimne milovala, a preto si ich naplno vychutnávala.

Odporúčané
Otec ho v detstve mučil a do jeho vily nabehla FBI. 5 zaujímavostí o Jakeovi Paulovi, ktoré sa dozvieš v novinke na Netflixe Otec ho v detstve mučil a do jeho vily nabehla FBI. 5 zaujímavostí o Jakeovi Paulovi, ktoré sa dozvieš v novinke na Netflixe 1. augusta 2023, 19:30

Priateľov, manažérov, fotografov či iných známych z času na čas požiadala o pomoc, problémy sa však začali vyostrovať v zime 2011, keď sa skončilo celosvetové turné Femme Fatale a jej otec Jamie začal piť. Nepáčilo sa jej, že sama sa podrobuje testom a jej otec alkoholik nemusí, hoci spravuje všetko v jej živote. Nič sa však nezmenilo.

V roku 2020 Britney oficiálne odmietla vystupovať a stálo ju to milión dolárov. Jej otec preto podal sťažnosť na súd a veci sa urýchlili. Odvtedy sa veľa zmenilo: Britney oficiálne vyhlásila, že nechce zotrvať v opatrovníctve, napokon sa jej podarilo získať nového právnika, má o niečo väčšiu slobodu a čaká ju najdôležitejšie súdne pojednávanie, v rámci ktorého môže opäť získať kontrolu nad svojím životom aj majetkom.

A jej rodina je kde?

Najväčším problémom dokumentu je, že sa v ňom neobjaví Jamie Spears, Lynn Spears a ani nikto iný z rodiny či tímu popovej speváčky. Na jednej strane je to pochopiteľné – nikdy by zrejme neprehovorili vo filme, ktorý ich vykresľuje v zlom svetle. Na druhej strane sa tak dokument stáva jednostranným a nebyť súdnych dokumentov alebo výpovedí niektorých svedkov, bol by veľmi subjektívny.

Už takto je problematické, že sa k tvrdeniam a obvineniam Jamie Spears nevyjadril. Z filmu nie je jasné, či sa s ním aspoň pokúsili skontaktovať. 

Britney SpearsJames Spears
Zdroj: TASR/AP, Instagram/Britney Spears

Nejde pritom o jediný dokument o Britney Spears. Minulý týždeň mal premiéru zhruba 70-minútový dokument na FX a Hulu, založený na vyšetrovaní redakcie New York Times. Nesie názov Controlling Britney Spears a ide o pokračovanie predošlého NYT projektu Framing Britney Spears, ktorý vyšiel vo februári 2021.

Odporúčané
Keď ti Oppenheimer nestačí. Týchto 5 fascinujúcich filmov o použití atómovej bomby dopĺňa kontext skvelej Nolanovej novinky Keď ti Oppenheimer nestačí. Týchto 5 fascinujúcich filmov o použití atómovej bomby dopĺňa kontext skvelej Nolanovej novinky 22. júla 2023, 12:30

Podstatnou výpoveďou z tohto filmu je, že Jamie Spears zrejme svoju dcéru sledoval nad rámec zákona: odpočúval jej telefón, sledoval jej spálňu cez skrytú kameru a kontroloval jej aj email.

Boj popovej princeznej o slobodu bude pokračovať už v stredu 29. septembra. Súd v LA bude rozhodovať o tom, či naozaj zruší pozíciu opatrovníka majetku Jamiemu Spearsovi – žiadosť o túto zmenu podal nový právnik len prednedávnom.

Samotný Jamie Spears pritom začiatkom septembra prekvapivo sám podal žiadosť o úplné zrušenie opatrovníctva. V prípade, že súd tejto žiadosti vyhovie, po istom prechodnom období by Britney mala opäť kontrolu nad sebou ako osobou aj nad svojím majetkom.

Domov
Zdieľať
Diskusia