Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 10. 2021 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že sú náboje ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami. Chýbalo tomu všetko, reagoval Habera Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby.…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
News

Ústavný súd pozastavil prísny hraničný režim i povinnú karanténu. Takto odôvodnil svoje rozhodnutie

Ústavný súd vyhlášku pozastavil pre špeciálnu výnimku pre zaočkovaných prvou dávkou. Sudcovia si nemyslia, že títo ľudia sú chránení viac ako nezaočkovaní.

Viktor Kniš
14. júl 2021, 17:45 Čas čítania: 3:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ústavný súd pozastavil prísny hraničný režim i povinnú karanténu. Takto odôvodnil svoje rozhodnutie
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
News
0
Viktor Kniš
14. júl 2021, 17:45
Čas čítania: 3:36

Ústavný súd pozastavil prísny hraničný režim i povinnú karanténu. Takto odôvodnil svoje rozhodnutie

Ústavný súd vyhlášku pozastavil pre špeciálnu výnimku pre zaočkovaných prvou dávkou. Sudcovia si nemyslia, že títo ľudia sú chránení viac ako nezaočkovaní.

Viktor Kniš
14. júl 2021, 17:45
Čas čítania: 3:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ústavný súd pozastavil prísny hraničný režim i povinnú karanténu. Takto odôvodnil svoje rozhodnutie
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ústavný súd pozastavil účinnosť vyhlášky úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorá od 9. júla stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu covid-19.

 

O samotnom súlade vyhlášky s ústavou bude Ústavný súd ešte rozhodovať. Ústavný súd zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semaforu na zelené, červené a čierne.

 

Zrušená vyhláška pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným skrátením po obdržaní negatívneho RT-PCR testu. Z povinnosti podstúpiť karanténu okrem očkovaných vyňala napríklad deti vo veku od 12 do 18 rokov s podmienkou, že nikto ďalší v spoločnej domácnosti nemal nariadenú povinnú karanténu.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2562 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Navštívila som astrológa. Predpovedal mi kariérny úspech, riziko otehotnenia aj vývoj pandemickej situácie (Rozhovor) Navštívila som astrológa. Predpovedal mi kariérny úspech, riziko otehotnenia aj vývoj pandemickej situácie (Rozhovor)
Motörhead: celé dekády žili heslom sex, drogy a rokenrol. Boli ako neriadené strely, ktoré sa nedajú zničiťMotörhead: celé dekády žili heslom sex, drogy a rokenrol. Boli ako neriadené strely, ktoré sa nedajú zničiť
Pandémia zatriasla aj prenájmami cez Airbnb. Oplatí sa kupovať nehnuteľnosti na krátkodobý prenájom?Pandémia zatriasla aj prenájmami cez Airbnb. Oplatí sa kupovať nehnuteľnosti na krátkodobý prenájom?
VIAC

 

Pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, určila do 1. septembra iný režim. Karanténa sa na nich nevzťahovala, ak mali potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo Ústavný súd súhlasí, že je vyhláška problém.
 • Vďaka akým argumentom uspel Robert Fico s podaním.
 • Čo je cestovateľský semafor.
 • Koho sa týka cestovateľský semafor, ktorý opäť vstupuje do platnosti.
 • Kto má výnimku a kto musí nastúpiť do karantény.
 • Kto je po novom považovaný za zaočkovaného.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Aké sú dôvody súdu? 

Júlovú vyhlášku úradu verejného zdravotníctva napadla opozičná strana Smer-SD s tým, že podľa nej takýto právny predpis diskriminuje nezaočkovaných v uplatňovaní ich ústavného práva na slobodu pohybu a pobytu a práva na slobodný vstup na územie SR. Zároveň argumentovala, že diskriminuje tzv. pendlerov v uplatňovaní ústavného práva na prácu. 

 
Ústavný súd prijal návrh 31 opozičných poslancov parlamentu na ďalšie konanie v celom rozsahu.

 

Ústavný súd poukazuje na to, že už prvá dávka vakcíny je automaticky okamžite vstupenkou na návrat na Slovensko bez karantény, aj keď podľa sudcov neexistuje dôkaz, že je takto zaočkovaný človek voči koronavírusu automaticky imúnny. 

 

„Zjednodušene povedané, preskúmavaná právna úprava umožňuje (aj keď na obmedzenú dobu, avšak okamžite) voľný cezhraničný pohyb osobám, ktoré prakticky zaočkované nie sú, a to bez ich následnej izolácie a karantény, a túto možnosť podmieňuje len ich prvotnou a dosiaľ fakticky neúčinnou vakcináciou. Táto skutočnosť z hľadiska ochrany života a zdravia pôsobí kontroverzne. Oproti tomu na osobu, ktorá nie je zaočkovaná, sa vzťahujú izolačné, resp. karanténne obmedzenia (za takých okolností s otáznym účelom),“ konštatuje Ústavný súd. 

 

Zdroj: TASR/František Iván

Čo sa bude diať na hraniciach? 

Do platnosti vstupuje vyhláška ÚVZ, ktorá sa týka tzv. cestovateľského semaforu. Ten rozdeľuje krajiny celého sveta na tri farby a cestujúci sa pri návrate riadia pravidlami podľa toho, z ktorej krajiny prichádzajú. 

 

Do zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov platí podľa úradu režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky.

 

Zelené krajiny majú podľa semafora vysokú mieru zaočkovanosti a priaznivú epidemickú situáciu. Po návrate z nich postačuje:

 • 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená po negatívnom PCR teste ihneď po príchode;
 • 72-hodinový PCR test alebo 12-hodinový AG test zo zahraničia;
 • výnimku majú zaočkovaní, nedospelí a tí, ktorí koronavírus prekonali najneskôr pred 180 dňami.

 

Červený systém zahŕňa krajiny s nepriaznivou epidemickou situáciou. Po príchode je nutná:

 • 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť najskôr na 8. deň ukončená negatívnym PCR testom;
 • výnimku majú zaočkovaní a pendleri.

 

V čiernom systéme sú krajiny s nehodnovernými dátami alebo také, kde sa šíria nebezpečné varianty. Po návrate je nutné: 

 • nastúpiť do 14-dňovej domácej karantény bez možnosti opustiť ju;
 • výnimku majú zaočkovaní pendleri.

 

Kto je v tomto prípade považovaný za zaočkovaného? 

V prípade dvojdávkových vakcín ako Astrazeneca, Moderna či Pfizer bude za plne zaočkovaného človeka cestovateľ považovaný až po 14 dňoch od druhej dávky, v prípade jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson po 21 dňoch od podania dávky.

Ak si koronavírus prekonal, stačí ti očkovanie prvou dávkou po 14 dňoch, ale vakcína musela byť podaná do 180 dní od prekonania ochorenia. Všetky potvrdenia o očkovaniach nateraz platia jeden kalendárny rok.
Zdroj: Polícia SR

Ústavný súd chce vidieť jasný účel vyhlášky, ÚVZ rokuje

Z napadnutého právneho predpisu podľa súdu nevyplýva, čo bolo dôvodom zavedenia odlišného prístupu k jednotlivým skupinám osôb. „Úradu verejného zdravotníctva nič nebráni, aby aj naďalej vyhláškami reagoval na zmeny pandemickej situácie v závislosti od stavu poznania okolností, ktoré aj potenciálne vplývajú na šírenie vírusu. K týmto zásahom však musí pristupovať tak, aby bol zrejmý nielen ich obsah, ale aj účel,“ informoval súd.

 

Úrad verejného zdravotníctva rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu a bude rokovať o ďalšom postupe, aby mohol okamžite informovať verejnosť. 

 

„V súčasnosti sa rokuje o ďalšom postupe. Rozumieme naliehavosti situácie a o výsledku a následnom nastavení podmienok na hraniciach bude verejnosť okamžite informovaná,“ skonštatovala v stanovisku hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.


Hovorkyňa zdôraznila, že zatiaľ stále platí režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky ÚVZ, a to do momentu zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov. „Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek. Osoby, ktoré majú stanovený termín na PCR testovanie, by ho mali využiť,“ doplnila.

Lengvarský: Opatrenia budú trochu tvrdšie

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je vecne správne rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý pozastavil platnosť vyhlášky o režime na hraniciach. Nové znenie vyhlášky už na rezorte pripravujú.

 

„Budeme musieť teraz nájsť cestu, pretože opatrenia budú platiť v rovnakom režime aj naďalej. Budeme musieť zrušiť to, aby ľudia, ktorí sú očkovaní prvou dávkou, nemuseli ísť do karantény. Musíme nájsť spôsob, ako vrátiť tých, ktorí už odcestovali, a ako im umožniť vrátiť sa bez toho, aby museli ísť do karantény,“ povedal.


Zámerom opatrení z vyhlášky bolo podľa šéfa rezortu zdravotníctva to, aby sa ľudia začali očkovať a aby mali po vycestovaní aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Opatrenia budú podľa jeho slov „trošku tvrdšie“, lebo nebudú rozlišovať medzi osobou s prvou dávkou vakcíny a nezaočkovanými

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Polícia Slovenskej republiky
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že sú náboje ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami. Chýbalo tomu všetko, reagoval Habera Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami.…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť