Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 12. 6. 2021 meniny má Zlatko

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály

5 dôvodov, prečo sa musíme vrátiť do kín a vo veľkom podporiť filmy

Kiná sa otvárajú a nesmú zívať prázdnotou, inak hrozí, že v nich budú premietať už len marvelovky a podobné blockbustery.

Dominik Vetrák
27. máj 2021, 15:28 Čas čítania: 5:56
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Filmy a Seriály
3
Dominik Vetrák
27. máj 2021, 15:28
Čas čítania: 5:56

5 dôvodov, prečo sa musíme vrátiť do kín a vo veľkom podporiť filmy

Kiná sa otvárajú a nesmú zívať prázdnotou, inak hrozí, že v nich budú premietať už len marvelovky a podobné blockbustery.

Dominik Vetrák
27. máj 2021, 15:28
Čas čítania: 5:56
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Od marca minulého roku sme v kinách boli len sporadicky. Otvorené boli ešte menej ako posilky či všetko ostatné, čo ti chýba zo života spred pandémie. Začiatkom minulého roka sme netušili, aký vplyv bude mať koronavírus na naše životy, a aj keď prišiel, tak sme si mysleli, že v roku 2021 sa už všetko vráti do normálu. Sme však v polovici roka 2021 a kiná sa začínajú prebúdzať až teraz.

 

Niekoľko pokusov o ich oživenie tu už bolo, a to najmä v lete minulého roka, keď bol vírus slabší. Tenet od Christophera Nolana však z hľadiska návštevnosti dieru do sveta neurobil a inak tomu nebolo ani na jeseň s Wonder Woman. Hollywoodske štúdiá sa rozhodli svoje očakávané premiéry odložiť aj o rok a viac, no a niektoré menšie filmy rovno predali streamovacím službám ako Netflixu či Amazonu. 

 

Kiná sa však konečne otvárajú a my si optimisticky myslíme, že otvorené už aj ostanú. Zďaleka sa tým však nekončí trápenie distribútorov, štúdií a prevádzkovateľov kín. Práve naopak, začína sa súboj o diváka a veľká snaha dostať ich späť do kín. V tomto článku sa pozrieme na 10 dôvodov, prečo by si sa do kín mal vrátiť a prečo by to malo byť častejšie ako raz za mesiac. Vysvetlíme ti aj to, čo sa s nimi môže stať, ak tak neurobíš.

 


1. Nenahraditeľný zážitok

Za posledného vyše roka sme si z pohodlia domova zvykli na to, že sledujeme kinonovinky a menšie či väčšie filmy na monitore či v telke. Je jednoduché zapnúť si film a nezaoberať sa pritom nákupom vstupeniek do kina, otravnými a rušivými divákmi v sále a cestou do kina a z kina. Ušetril si čas a pravdepodobne ťa to aj vyšlo lacnejšie. 

Určite si si však film neužil tak ako v kine. Väčšinu z nich natáčajú štýlom, ktorý je určený do veľkých kinosál. Na docenenie kvality snímky ju potrebuješ vidieť na striebornom plátne s poriadnym zvukom. Niektoré filmy na to boli jednoducho stvorené a sledovať ich doma z gauča uberá nielen zo zážitku, ale aj zo samotnej kvality snímky. 

 

Zažiť Interstellar spoločne s jeho soundtrackom v IMAX-e považujeme za jeden z najkrajších kultúrnych zážitkov. Je jedno, či sa pozeráš na animák, blockbusterové sci-fi alebo veľkolepé drámy v štýle Revenanta.

 

Každý jeden film v kinách dosahuje svoj plný potenciál. Formy luxusu, ako napríklad 4D, D-Boxy, 3D či IMAX, sú potom hlavným lákadlom s exkluzívnou pridanou hodnotou, ktorú zažiješ len v kine.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

2. Skvelá atmosféra sociálnej a kultúrnej udalosti

Nič sa nevyrovná pocitu, keď si sadáš na sedadlo v sále, vypínaš si zvuky na mobile (ak to nerobíš, prosíme, začni) a pohodlne čakáš na prvé upútavky, logá produkčných štúdií a začiatok filmu.

 

Kiná majú úžasnú atmosféru sociálnej aj kultúrnej udalosti, keď sa v kruhu „svojich“ socializuješ a užívaš si filmy s podobne naladenými ľuďmi. Príchod aj odchod z kina sú čarovné momenty, ktoré nám tak veľmi chýbajú a ktoré sú nezameniteľnou súčasťou konzumovania nielen hollywoodskej produkcie.

 

Skorá návšteva kina pomáha aj tomu, aby si sa vyhol spoilerom. V dnešnej dobe prehnaného využívania sociálnych sietí narazíš na spoilery už v deň premiéry. Môže sa tak stať v komentároch či priamo v príspevkoch rôznych médií. Niekto považuje za spoiler aj obrázok kostýmu z komiksovky, a tak bude lepšie, ak ju uvidíš čím skôr.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2073 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Oveľa horšie však je, keď ti niekto pár hodín pred premiérou prezradí, že Han Solo zomrie v The Force Awakens. Kto sa chce vyhnúť spoilerom, ten nech ide do kina, a to čím skôr.

 

5 dôvodov, prečo sa musíme vrátiť do kín a vo veľkom podporiť filmy
Zdroj: The Walt Disney Company

3. Oddych od okolitého sveta, psychický relax a skvelý spôsob, ako stráviť čas s priateľmi

Koľkokrát sme si sadli do sály s pocitom, že na pár hodín môžeme vypnúť? Je jedno, či nás trápila práca, rodina, vzťahy alebo povinnosti. Všetko to v momente letí von z hlavy a ty sa v tmavom prostredí kina dokážeš plne sústrediť len na film. Ide o nesmierne potrebný psychický relax, aký sa nedá nájsť len tak ľahko. To veľké plátno a ohlušujúci zvuk jednoducho vniknú do tvojej hlavy ako máločo iné a nedovolia vojsť ničomu ďalšiemu. 

 

Do kina však nemusíš chodiť sám. Každá partia sa zabáva inak, no aj tí ľudia, ktorí tak väčšinou robia v kluboch, krčmách a chatách, ocenia nové diskusné témy. Filmy a seriály dokážu vždy rozprúdiť kvalitnú debatu, či už sú to komplikovanejšie filmy ako Tenet, alebo len romantické komédie, sci-fi či komiksovky.

 

Rozprávať sa dá o kvalite, hercoch, deji a jeho rôznych interpretáciách. Je skvelé zistiť, čo si o danom filme myslí iný človek a ako inak sa naň dá pozerať. Dosť ti to rozšíri obzory a získaš na film celkom nový pohľad, ktorý môže zmeniť aj to, ako ho vnímaš ty sám. 

 

No a potom sú tu spoločné akcie na komédie či akčné komédie, keď sa jednoducho idete zabaviť pred drinkom. Správna komédia dokáže naštartovať veľmi zaujímavý a zábavný večer pri pive. Kino pomáha aj na rande. Často sa doň rozhodnú ísť ľudia, ktorí si nie sú istí, či si naživo budú mať čo povedať. V takýchto situáciách dokáže snímka pomôcť. Môžete ju podrobne rozoberať a odtiaľ sa dá vždy odraziť k množstvu ďalších tém, pretože každý celovečerák pracuje s viacerými dejovými líniami. 

 

Zdroj: Shia LaBeouf/Demonschneck youtube

 

4.  Podpora nezávislých štúdií

Dnes je podpora menších štúdií dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Menšie a stredne veľké filmy sa z kín postupne vytrácajú, keďže diváci už vyhľadávajú predovšetkým blockbustery, komiksovky a podobne. Drámy, trilery a experimentálne či nezávislé filmy to majú v kinách čoraz ťažšie. Aj preto sa postupne presúvajú na streamingové platformy. V horších prípadoch však už ani nedostanú zelenú na natáčanie a prestávajú tak vznikať skutočne kvalitné filmy. 

 

Nezávislé štúdiá a distribútori, ako napríklad A24, sú kľúčovými hráčmi na trhu, aj keď ich filmy netrhajú rekordy v sledovanosti a tržbách. Prinášajú však unikátne a často kvalitné kúsky, do akých sa veľké hollywoodske štúdiá nepúšťajú. Jednak je to pre ne riskantné a jednak ich tvorcovia žiadajú viac kreatívnej slobody. Nezarábajú stovky miliónov dolárov ako pri komiksovkách. Práve takéto filmy si však ľudia zvyknú ilegálne sťahovať a odmietajú na ne chodiť do kina. 

 

Ak to bude pokračovať, a to obzvlášť v období po pandémii, môže sa stať, že dôjde k rovnakej situácii ako napríklad so štúdiom Warner Bros. Hollywoodske štúdio bolo známe tým, že dáva zelenú riskantnejším a originálnejším projektom a filmárom, no postupom času sa počet takýchto projektov zmenšuje.

 

Zdroj: A24

 

Hoci sú tieto filmy často kvalitnejšie ako blockbustery, ľudia si za ne nezaplatia. Ak teda chceme, aby sme sa naďalej mohli tešiť na kvalitné, menšie filmy, v ktorých nejde zakaždým len o záchranu planéty pred mimozemšťanmi, tieto filmy musíme podporiť návštevou kina či zakúpením fyzického alebo digitálneho nosiča. 

 

Podporu bude potrebovať aj tvoje lokálne kino. Ani kiná nie sú zázračne ochránené pred bankrotom. Rovnako ako počas pandémie skončilo množstvo podnikov, môže sa to stať aj kinu. Prípadne zatvoria veľké a kvalitné kino, a otvorené ostane to staré, kde si tie filmy vôbec neužiješ. 

5. Nakopnutie filmového priemyslu a vojna so streamovacími službami

Nejde len o malé štúdiá. Aj giganty ako Disney či Universal potrebujú poriadny balík peňazí a budú dúfať, že ľudia sa do kín vrátia. V opačnom prípade stavia na svoje streamovacie platformy (Disney+, respektíve Peacock). Prvýkrát v histórii sa napríklad stane, že novú pixarovku si nebudeme môcť užiť v kinách. Animák Luca vyzerá úžasne, no premiéru bude mať iba na Disney+. 

 

 

Ak ľudia nezačnú chodiť do kín a situácia sa nevráti do starých koľají, nielenže bude ubúdať kinopremiér, ale štúdiá začnú točiť menej filmov. Podobne ako v prípade štúdia Warner, aj ostatné štúdiá sa zamerajú na isté hity a blockbustery a na menšie filmy im už neostane rozpočet.

 

Ak teda nechceš v programe kín vidieť iba Marvel, Star Wars, horory a nekonečné pokračovania overených značiek, ktoré sú vyžmýkané skrz-naskrz, choď do kina a podpor všetko kvalitné. Ideálne podpor návštevou kina každý film, ktorý sa chystáš stiahnuť.

 

Úzko to súvisí aj so vzrastom streamingových služieb, ktoré z tejto situácie ťažia najviac. Od štúdií postupne odkupujú filmy, keďže tie ich nemôžu vydávať. Streamovacie platformy však kiná nepotrebujú.

 

Ale ani Netflix nemá nekonečný rozpočet a niektorým filmom povie nie. Rýchlo sa tak dostaneme do pozície, keď menšie filmy prestanú vznikať.

 

Nehovoriac o tom, že presun menších a stredných filmov na streamovacie platformy uškodí aj kvalite. Koľko podpriemerných, priemerných a zbytočných filmov Netflix neustále natáča, však? A presne týmto smerom sa to bude uberať, ak filmy, ako napríklad čerstvo propagovaný Green Knight, neuvidí v kinách dosť divákov.

 

 

Problematike streamingových platforiem sme sa venovali podrobnejšie v článkoch tu, tu a tu. Vedz, že aj keď sú počas pandémie na jednej strane záchrancami priemyslu, na strane druhej prispievajú k viacerým negatívnym veciam, ktoré ovplyvňujú kvalitu filmov.

 

Kiná by mali byť vždy ťahúňom kinopriemyslu a Hollywoodu. Bez divákov sa však Hollywood zmení na niečo, čo sa nebude páčiť nikomu z nás. Budúcnosť kinematografie tak sčasti máme aj vo svojich rukách. V anglickom jazyku sa využíva fráza Vote with your wallets, čo v preklade znamená, že svoj názor a presvedčenie máš podložiť aj tým, že danú vec finančne podporíš. Zober teda kamošov do kina a znovuobjavte čaro strieborného plátna, ktorému sa Netflix, HBO, Amazon ani nič podobné za žiadnych okolností nevyrovná. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: MGM/Universal/Warner Bros., Universal
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť