Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 6. 2021 meniny má Adolf

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie

PREHĽAD: Máme nový covid automat, prinesie voľnejšie opatrenia v ťažkých časoch a menej plošného testovania

Vláda schválila nový covid automat. Prinesie voľnejšie opatrenia aj v prípade príchodu tretej vlny koronavírusu.

Viktor Kniš
13. máj 2021, 7:19 Čas čítania: 4:51
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
PREHĽAD: Máme nový covid automat, prinesie voľnejšie opatrenia v ťažkých časoch a menej plošného testovania
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdravie
0
Viktor Kniš
13. máj 2021, 7:19
Čas čítania: 4:51

PREHĽAD: Máme nový covid automat, prinesie voľnejšie opatrenia v ťažkých časoch a menej plošného testovania

Vláda schválila nový covid automat. Prinesie voľnejšie opatrenia aj v prípade príchodu tretej vlny koronavírusu.

Viktor Kniš
13. máj 2021, 7:19
Čas čítania: 4:51
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
PREHĽAD: Máme nový covid automat, prinesie voľnejšie opatrenia v ťažkých časoch a menej plošného testovania
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vláda schválila nový covid automat, ktorým sa bude Slovensko riadiť vždy, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlási pandémiu. Zmeny avizovali koaličné strany dlhodobo, starý semafor totiž nútil Slovákov pravidelne absolvovať plošné testovanie, ktoré sa ukázalo ako predražené a neefektívne.

 

Nový automat ešte nie je v definitívnej podobe, šéf SaS Richard Sulík na jednej strane prejavil spokojnosť s benevolentnejším automatom, na druhej strane dodal, že doň ešte môžu zapracovať zmeny, kým nadobudne platnosť. Minister hospodárstva si myslí, že tretej vlne koronavírusu dokážeme predísť a zároveň môžeme otvoriť život na Slovensku, no musíme zaviesť prísny kontrolný režim na hraniciach. 

 

„Kto chce dnu, buď preukáže, že je očkovaný, alebo že bol čerstvo testovaný, alebo že bol infikovaný. Keď nič z tých troch vecí nebude, tak na hranici by mal mať možnosť dať sa otestovať,“ povedal Sulík. 

 

Dokument upravujúci protipandemické pravidlá na národnej i regionálnej úrovni má 18 strán a má platiť od 17. mája. 

 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ktoré obchody zostanú v rámci nového covid automatu otvorené aj pri výrazne zhoršenej situácii.
  • Ktorí žiaci budú chodiť prezenčne do škôl, aj keby sa Slovensko ešte niekedy vrátilo do najhoršej, teda čiernej fázy.
  • Či sa od pondelka otvoria aj interiéry reštaurácií.
  • Ako bude vyzerať nová celonárodná testovacia stratégia, ako často sa budeme musieť dávať testovať a ktoré aktivity ministerstvo naďalej považuje za rizikové.
  • Ako sa uvoľní kultúra a kedy by sme sa mohli dočkať prvých koncertov.
  • Pre koho budú platiť výnimky v rámci celonárodného testovania.

Výrazne benevolentnejší automat 

Aktualizovaný covid automat uvoľňuje doterajšie obmedzenia pri organizovaní hromadných podujatí; od desiatich osôb môžu byť realizované už v 2. stupni varovania, svadby, kary a oslavy v prevádzkach verejného stravovania už v 1. stupni varovania pri maximálnom počte 25 osôb v interiéri a 50 v exteriéri. Organizátor podujatí a osláv musí mať k dispozícii zoznam účastníkov.


Zmierňujú sa obmedzenia pri konaní verejných bohoslužieb, návštev fitnescentier, wellnessu, kúpeľov a akvaparkov, kde sa navyšuje doterajší limit návštevníkov. Prístupnejšie budú aj návštevy hospitalizovaných v nemocniciach. V niektorých prípadoch sa posúvajú aj stupne varovania, v ktorých budú môcť byť služby otvorené v prípade, že by sa situácia začala opäť zhoršovať. 


Rovnako sa zmierňujú aj opatrenia pri organizácii športových súťaží. V interiéroch reštaurácií si budú môcť hostia posedieť už vo fáze II. stupňa ostražitosti; za jedným stolom budú môcť sedieť najviac štyri osoby alebo viac osôb z jednej domácnosti.

 

Keď tento formát covid automatu vstúpi do platnosti, príde s ním aj ďalšia výrazná vlna uvoľňovania opatrení.  

 

Zdroj: MZ SR

Nové výpočty a väčší dôraz na regionálne rozdiely 

Covid automat sa bude posúvať najviac raz za 14 dní. 

 

Dvojtýždňové moratórium prechodu do nižšieho stupňa varovania dáva priestor na zhodnotenie dôsledkov opatrení pre epidemický vývoj.

 

Zároveň bude prebiehať celonárodné aj regionálne posudzovanie, pričom okres sa vždy sfarbí do farby s vyšším stupňom ostražitosti alebo varovania. Ak napríklad regionálne úrady verejného zdravotníctva povedia, že okres je v červenej farbe, a celonárodné hodnotenie ukáže ružovú, okres sa bude riadiť opatreniami z červenej fázy. 

 

Aktualizovaný dokument pri klasifikácii epidemickej situácie na národnej úrovni berie do úvahy 7-dňovú incidenciu prípadov z PCR + AG testov, prípadne podiel pozitívnych osôb z celkového počtu PCR testov, ďalej počet akútnych hospitalizovaných pacientov na národnej úrovni a reprodukčné číslo, ktoré ukazuje, koľko ďalších ľudí dokáže nakaziť jeden človek. Ide o dôležitý indikátor v súvislosti so šírením nových mutácií. Na Slovensku v stredu potvrdili prípad indickej mutácie. 


„Pokiaľ tri zo štyroch indikátorov dosiahnu stanovený limit na celonárodnej úrovni, celá republika sa riadi opatreniami na celonárodnej úrovni a prechádza do daného stupňa varovania,“ priblížili predkladatelia. „Prechod z jedného do nasledujúceho stupňa nastane, ak sa dosiahnu tri zo štyroch limitov. Prechod do vyššieho stupňa varovania nasleduje najbližší pondelok po prehodnotení indikátorov,“ dodali.

 

V porovnaní s prvým covid automatom sa nároky na prechod do vyšších fáz znížili. Kým covid automat 2.0 vyžaduje na prechod do čiernej fázy viac ako 3 000 hospitalizovaných, v covid automate 1.0 to bolo 4 000 hospitalizovaných. 

Zdroj: MZ SR

Výrazne lepšie postavenie pre kultúru

Zmeny sa týkajú napríklad žltej fázy kultúrneho covid semafora, teda 1. stupňa ostražitosti. V ňom sa mení kapacita sedenia v exteriéri z pôvodných 50 na 75 percent, a to pri zachovaní maximálneho počtu 500 účastníkov.


Zároveň sa vo všetkých fázach ruší podmienka, ktorou je extra nutnosť testovania pre kultúrne podujatia. Po novom sa budú kultúrne podujatia riadiť testovacou stratégiou aktuálne schváleného covid automatu platného v danom okrese, v ktorom sa podujatie uskutočňuje. Do úvahy sa však bude brať aj rizikovosť podujatia.

 


Zmeny sa dotknú aj kultúrnych podujatí pre deti. Predstavenia určené pre školské skupiny a deti doteraz – v červenej a ružovej fáze – povolené neboli. Po novom povolené budú, výhradne však mimo územia školských a predškolských zariadení. Povolenie platí pre ustálené skupiny do 25 detí v interiéri a do 50 detí v exteriéri.

 

Kultúra sa bude môcť v obmedzenom počte konať aj v druhej najhoršej fáze, teda v bordovej. 

 

Kultúrne udalosti sú povolené najviac pre 500 sediacich alebo do kapacity maximálne 50 percent. Koncerty sa začnú o 18.00 h a skončia sa do 20.00 h, pretože naďalej platí zákaz vychádzania a organizátori myslia na to, aby sa návštevníci stihli do deviatej večer dostať domov. Zákaz vychádzania pravdepodobne skončí budúci týždeň a vláda ho nahradí zákonom o hospodárskej mobilite. 

 

Zdroj: MZ SR

Dôraz na študentov

Ak by sa náhodou ešte niekedy zhoršila epidemická situácia a Slovensko by sa znovu dostalo do čiernej fázy covid automatu, školy by už nezavreli.

 

Aj v najhoršom stupni varovania totiž zostanú otvorené školy pre žiakov základných škôl na 1. stupni a pre končiace ročníky stredných škôl a osemročných gymnázií. S učiteľom sa bude môcť stretnúť aj najviac päť žiakov iných ročníkov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Pre týchto žiakov budú dostupné aj školské jedálne. 

 

Na každej ďalšej lepšej úrovni môže byť v školách viac žiakov, otvára sa viac internátov a umožňuje sa viac prezenčných mimoškolských vzdelávacích aktivít. 

 

Školy budú môcť byť otvorené na regionálnom princípe. Žiaci sa budú musieť dávať pravidelne testovať. Platí, že čím horšia fáza, tým častejšie testovanie. Testovanie bude možné AG, PCR aj LAMP testami.

 

Od pondelka 17. mája sa bez ohľadu na covid automat vrátia do škôl všetci žiaci na úrovni regionálneho školstva, teda žiaci materských, základných a stredných škôl. Vysoké školy sa budú otvárať podľa regionálneho covid automatu. Okrem toho budú môcť byť otvorené aj základné umelecké školy či centrá voľného času a školské kluby detí.

 

Zdroj: MZ SR

Ako sa zmení národná testovacia stratégia

Dôležité je, že testovať sa nebudú musieť dávať zaočkovaní ľudia, ktorých by malo do leta výrazne pribúdať. V súčasnosti je v čakárni na vakcínu proti koronavírusu toľko ľudí, že ich dokážu všetkých zaočkovať za pár týždňov.

 

Výnimku z celonárodného testovania budú mať ľudia, ktorí sú aspoň 2 týždne zaočkovaní druhou dávkou vakcín Pfizer-Biontech a Moderna. Rovnako sa testovať nemusia tí, ktorí sú aspoň 4 týždne zaočkovaní vakcínou Astrazeneca a Johnson & Johnson. Výnimku majú aj tí, ktorí sa v posledných 180 dňoch nakazili koronavírusom, a deti na 1. stupni základných škôl.

 

Odborníci naďalej považujú za rizikové najmä hromadné podujatia, ale aj oslavy, diskotéky, bary, večierky, svadby a kary, okrem toho aj akvaparky a športové podujatia s veľkým počtom návštevníkov. Naopak, ministerstvo sa neobáva o nákupy v maloobchode, služby, kostoly alebo individuálny šport.

 

Celkovo však národnú stratégiu testovania zúžili na niekoľko konkrétnych oblastí. Testovať do práce sa budú musieť dať Slováci len v najhoršej, tzn. čiernej fáze. V princípe platí, že čím horšia je situácia, tým viac a častejšie sa testuje. 

 

Samotné použitie testov je odstupňované podľa závažnosti situácie. Oveľa viac sa budú využívať klasické kvalitné PCR testy. AG testy sa vzhľadom na nižšiu presnosť začnú používať, až keď 7-dňová incidencia stúpne nad 100 pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov. Novinkou bude automatické potvrdzovanie pozitívnych AG testov PCR testami. Ministerstvo sa chce zamerať aj na širšie použitie kloktacích testov.

 

Zdroj: MZ SR

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred hodinou
pred hodinou
Ruský tréner sfúkol Ronaldovo odmietanie Coca-Coly. Na tlačovke vzal obidve fľašky, jednu si otvoril a schuti sa napil.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť