Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 1. 3. 2021 meniny má Albín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Adam Novosad
18. január 2021, 9:30
Čas čítania: 12:22

Cestovateľ Milan trávi lockdown na Kanároch: V plnej lanovke na Chopok som sa cítil nebezpečnejšie ako v lietadle (Rozhovor)

Milan Bez Mapy osem rokov približuje Slovákom svoje zážitky z ciest, dáva im tipy aj triky a zabáva ich na Instagrame. Teraz odišiel z lockdownu na Slovensku na Kanárske ostrovy, kde sa z blogera začal premieňať na youtubera.

Adam Novosad
18. január 2021, 9:30
Čas čítania: 12:22
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Cestovateľ a bloger Milan Bardún alias Milan Bez Mapy nechcel stráviť januárový lockdown doma na Slovensku. Chcel viac voľnosti, ale nepáčilo sa mu ani to, ako si u nás každý robí z opatrení trhací kalendár, nosí rúška pod nosom a chodí, kade sa mu zachce. A tak odišiel na Kanárske ostrovy.

 

 

„Presne si pamätám jeden komentár z Instagramu, kde mi nejaký chlapík písal, aby som cestoval, ale nech to všetkým neukazujem na internete. Ja to vnímam skôr opačne, chcel som, aby ľudia na Slovensku videli, že svet sa naozaj neprestal točiť a nezastavil sa,“ konštatuje cestovateľ.

 

Musel už reagovať aj na kritiku, že on ukazuje plné bary, zatiaľ čo doma máme plné nemocnice a náš zdravotný systém pandémiu nezvláda. Sám hovorí, že si na tieto reakcie zvykol. „Každý na to má svoj názor, lebo svet by fungoval ideálne, keby s tebou vždy súhlasilo desať ľudí z desiatich, ale tak to nikdy nebude“ hovorí.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo hovorí na kritiku, že opatrenia proti pandémii začal spochybňovať
 • Aký zážitok má z lanovky na Chopok, kde sa tlačil s 20 cudzími ľuďmi
 • Prečo ukazuje plné bary, keď máme na Slovensku plné nemocnice
 • Či sa nechá zaočkovať, keď naňho príde rad
 • Ako reaguje na kauzu prednostného očkovania Dominiky Cibulkovej
 • Čo ho na cestovaní počas pandémie najviac zaskočilo
 • Či sa nebojí sadnúť do lietadla s tým, že sa tam môže nakaziť koronavírusom
 • Či plánuje aktualizovať článok, v ktorom ukázal, koľko zarába
 • Koľko stojí deň pobytu na Kanárskych ostrovoch v týchto dňoch

 

Cestovateľ Milan trávi lockdown na Kanároch: V plnej lanovke na Chopok som sa cítil nebezpečnejšie ako v lietadle (Rozhovor)
Zdroj: Milan Bez Mapy/Instagram

Odišiel si na Kanárske ostrovy. Z tvojho Instagramu to vyzerá, že majú pootvárané bary aj reštaurácie. Platia tam nejaké opatrenia?

Bežný život tu normálne funguje. Majú tu opatrenia, ale nie sú také striktné ako u nás, keďže majú oveľa menej prípadov tým, že je to ostrov. Rúška nosia úplne všade, či už na ulici alebo pláži bez ohľadu na to, koľko je stupňov. Keď je vonku teplejšie, je to nepraktické, ale aj tak nosenie rúšok dodržiavajú. Nosia ich aj malé deti, keď si len vyjdú kopať loptu. 

 

Pootvárané je vlastne všetko. Otvorené sú bary aj reštaurácie, ale platí lockdown, ktorý zaviedol zákaz vychádzania od jednej do piatej rána. Teraz ho upravili a začína platiť už o desiatej večer. Napriek tomu všetci nariadenia dodržiavajú úplne automaticky.

 

Na svojich stories ukazuješ mnohých Slovákov či Čechov. Sú Kanárske ostrovy momentálne skutočne plné našincov?

Je to celkom sranda, lebo je tu veľa ľudí. V podstate ide o jedinú európsku destináciu, kde vládne normálne počasie okolo 20 až 22 stupňov. Ja som tu zatiaľ druhý týždeň a medzitým som postretával veľa Slovákov, ktorí tu žijú a videli, že som prišiel, tak mi písali na Instagram.

 

Mám tu aj dvoch kamarátov, pričom jeden tu žije a druhý len prišiel na dovolenku. Narazil som už aj na českých influencerov, takže na Kanárskych ostrovoch sa to momentálne celkom melie. Základné pravidlo však je, že na ostrovy môžeš pricestovať len s negatívnym testom na koronavírus a na letisku ho musíš ukázať. 

 

 

Prečo si sa spomedzi všetkých možností rozhodol práve pre Kanárske ostrovy?

Ja som mal byť o tomto čase pôvodne v Argentíne, ale tá je stále zatvorená, tak som hľadal alternatívy. Jediná podmienka bola tá, že musí ísť o španielsky hovoriacu krajinu, lebo odkedy som sa minulý január vrátil z Argentíny, tak som úplný úchylák na španielčinu. 

 

V jednej chvíli som si písal s kamarátom, čo tu žije a povedal mi, nech prídem na Kanárske ostrovy. Pozrel som si letenky a bol tam posledný priamy let z Viedne, tak som ho hneď rezervoval. Bolo to také spontánne rozhodnutie zo dňa na deň.

 

Sviatky si strávil na Slovensku. Je medzi situáciou na Slovensku a na ostrovoch veľký kontrast?

Ten kontrast je obrovský minimálne už kvôli tomu počasiu, vďaka ktorému sa na svet človek nepozerá tak negativisticky. Aj tu platia opatrenia, ako ten spomínaný zákaz vychádzania teraz už od desiatej večera. Každý ostrov však má svoje vlastné opatrenia, ktoré neplatia celoplošne pre celé Španielsko, takže tie rozdiely existujú. Čo ma na miestnych obyvateľov príjemne prekvapilo najviac je to, že naozaj opatrenia poctivo dodržiavajú a je to vidno.

 

Odišiel si zatiaľ len s jednosmernou letenkou. Môže sa človek ako ty zo dňa na deň zbaliť a vypadnúť na niekoľko týždňov do zahraničia, aj keď má doma nejaké záväzky?

Mama mi chodí do bytu polievať kvety. Nebolo potrebné žiadne špeciálne plánovanie, len som sa zbalil a odišiel. Ja som pôvodne mal letenku naspäť a mal som sa vrátiť koncom januára, lenže som si cestu kupoval ako dve jednosmerné letenky a cestu naspäť mi zrušili. Tak som si povedal, že to je znamenie.

 

Tvoji fanúšikovia patria na slovenských sociálnych sieťach medzi mimoriadne aktívnych.

To je veľmi individuálne. Musím zaklopať, ale moji čitatelia naozaj aktívne sledujú a komentujú. Keď som šiel na Kanárske ostrovy, tak som spravil súťaž o pohľadnice s tým, že ľudia musia uhádnuť, kde cestujem. Nenormálne sa to chytilo. Ľudia mi zrazu posielali screenshoty, ako si približovali satelitné snímky, keď som z lietadla pridal fotku afrického kontinentu, lebo som sa pýtal, kto to miesto dokáže identifikovať.

 

Tak trochu to pripisujem tomu, že na Slovensku máme tvrdší lockdown a nie najkrajšie počasie, a tak ľudia sedia doma a pozerajú do telefónu. Keď je v lete vonku krajšie počasie, tak nie sú až takí aktívni, ale teraz ľudia veľmi necestujú, tak sú zvedaví a sledujú to možno trošku viac.

 

 

Tvoja popularita dosahuje takú úroveň, že si ťa ľudia v uliciach potajomky fotia a potom ti posielajú paparazzi fotky. Mal si pre to už aj nepríjemný zážitok s fanúšikom?

Raz mi prišla taká fotka z nudapláže. Ja ani neviem, ako tieto paparazzi fotky vznikli, len mi raz niekto poslal fotku, keď ma videl v potravinách nakupovať. Zasmial som sa na tom a odpísal som mu, že ma mohol aspoň prísť pozdraviť, ale fotku som zdieľal do story. Ľudia si ju všimli a začali mi takýchto paparazzi fotiek posielať stále viac.

 

Najväčší gól bol teraz v meste Las Palmas na Kanárskych ostrovoch, keď na mojom Instagrame stále bežala hádanka o to, kam som odcestoval. A zrazu mi sledovateľ poslal fotku mňa samotného, ako stojím pred kaderníctvom, keď som sa v Las Palmas šiel nechať ostrihať. Zhodou okolností pred tým kaderníctvom žil Slovák, ktorý náhodou pozeral z okna, tak ma odfotil a poslal mi to. 

 

Vyložene nepríjemnú skúsenosť som zatiaľ nemal. Ľudia, ktorí ma sledujú, sú naozaj vychovaní, slušní a civilizovaní, takže som nikdy zo žiadnym z nich nemal problém.

 

Cestovateľ Milan trávi lockdown na Kanároch: V plnej lanovke na Chopok som sa cítil nebezpečnejšie ako v lietadle (Rozhovor)
Zdroj: Milan Bez Mapy/Instagram

Z takých paparazzi fotiek mi vychádza, že si na Slovensku celkom populárny. Máš pocit, že z pozície influencera je jednoduchšie preniknúť do skutočného slovenského šoubiznisu?

Nemám ten pocit, lebo ja si len robím svoju prácu. Po minulé roky to boli články, teraz sa chystám prejsť na YouTube videá. Mám nejakých známych zo šoubiznisu, ale nad týmto som sa nikdy nezamýšľal.

 

Situáciu na Slovensku pravidelne kritizuješ. V storkách si viackrát hovoril, že sa ti nepáči, ako vyzerá režim v našej krajine, pozatvárané obchody aj reštaurácie, a preto si radšej odišiel.

Ja som sa snažil cestovať v momente, keď sa znovu otvorili hranice, aby som sa pozrel na to, ako situácia s koronavírusom vyzerá v zahraničí. Bol som v Poľsku, Nemecku, Španielsku, Grécku či Taliansku a všimol som si jednu vec. Tí ľudia majú rovnaký problém ako my, ale pristupujú k nemu tak triezvejšie. Nesnažia sa všetko hermeticky zatvoriť, myslia na svoju ekonomiku. 

 

My na Slovensku sme zatvorili úplne všetko bez ohľadu na to, či ľudia budú alebo nebudú krachovať. Ja nie som odborník, ale podľa môjho laického názoru by možno bolo dobré prihliadnuť na ľudí, ktorí musia mať zatvorené podniky a platiť nájmy. Akoby to nikoho nezaujímalo a podpora od štátu je minimálna.

 

V komentároch sa ti však v poslednom čase začali objavovať názory, či opatrenia proti pandémii tak trochu nespochybňuješ.

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 93479 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo hovorí na kritiku, že opatrenia proti pandémii začal spochybňovať
 • Aký zážitok má z lanovky na Chopok, kde sa tlačil s 20 cudzími ľuďmi
 • Prečo na Instagrame ukazuje plné bary, keď máme na Slovensku plné nemocnice
 • Či sa nechá zaočkovať, keď naňho príde rad
 • Ako reaguje na kauzu prednostného očkovania Dominiky Cibulkovej
 • Čo ho na cestovaní počas pandémie najviac zaskočilo
 • Či sa nebojí sadnúť do lietadla s tým, že sa tam môže nakaziť koronavírusom
 • Či plánuje aktualizovať článok, v ktorom ukázal, koľko zarába
 • Koľko stojí deň pobytu na Kanárskych ostrovoch v týchto dňoch

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Instagram Tagy: rozhovor, Slovensko, cestovanie, Milan Bez Mapy, Koronavírus
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.