Možno ešte nie sme ani zďaleka na konci pandémie.
Britský minister zdravotníctva uviedol, že nový variant koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Južnej Afrike, predstavuje väčšie riziko ako mutácia zistená vo Veľkej Británii, informoval o tom portál CNBC.
Tvrdí, že táto mutácia vírusu je problematickejšia. „Mám neuveriteľné obavy z juhoafrickej mutácie koronavírusu, a preto sme aj podnikli kroky, aby sme obmedzili všetky lety z Južnej Afriky,” vyjadril sa minister.
Británia a rovnako aj Južná Afrika zápasia s nárastom pozitívnych prípadov koronavírusu, ktoré sa z veľkej časti pripisujú práve mutáciám vírusu, tie ho robia prenosnejším. Všetci sa síce spoliehame, že očkovanie zastaví pandémiu, bude však platné aj pri jeho rôznych mutáciach? Pri tejto otázke sa názory rôznych vedcov rozchádzajú.
Niekoľko z nich uviedlo, že očakávajú, že vakcíny, napríklad tie od spoločností Pfizer, BioNTech alebo AstraZeneca budú chrániť ľudí aj pred novými mutáciami. Profesor medicíny spoločnosti Regius na Oxfordskej univerzite John Bell však v nedeľu uviedol, že mutácia identifikovaná v Južnej Afrike je v tejto súvislosti znepokojujúca.
„Obe mutácie majú viac variant, takže nejde len o jednu mutáciu,” povedal John Bell pre Times Radio s tým, že mutácie spojené s juhoafrickou formou koronavírusu majú skutočne dosť podstatné zmeny v štruktúre proteínu (v štruktúre vírusu). Obáva sa teda, že vakcíny Pfizer, BioNTech a AstraZeneca by mohli byť za prítomnosti takýchto mutácií neúčinné.
John Bell však nakoniec dodal, že ak vakcíny nebudú fungovať na tieto mutácie, je pravdepodobné, že sa budú dať prispôsobiť, čo už nebude trvať tak dlho ako rok.