Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
13. novembra 2020, 12:30
Čas čítania 2:18
Jakub Paulík

Recenzia: Holidate

Recenzia: Holidate
Zdroj: Netflix
FILMY A SERIÁLY FILMY 2020 NETFLIX NOVÉ FILMY NOVÉ FILMY NA NETFLIXE
Uložiť Uložené

Neter Julie Roberts dokáže hrať negatívne postavy, ale aj hrdinky v romantických filmoch.

Netflix do svojej ponuky pridal romantickú komédiu Holidate, ktorou sa divákov pokúša naladiť na blížiace sa sviatky. Dej snímky totiž začína vo vianočnom období, keď si hlavní hrdinovia Sloane (Emma Roberts) a Jackson (Luke Bracey) uvedomia, že by sa im na najbližšie sviatky hodil nejaký „dočasný partner“.

Odporúčané
Recenzia: Vylúpnuté oko, potoky krvi a explicitná nahota. Possessor nie je pre divákov so slabším žalúdkom Recenzia: Vylúpnuté oko, potoky krvi a explicitná nahota. Possessor nie je pre divákov so slabším žalúdkom 7. novembra 2020, 17:33

Obaja by sa tak zbavili samoty či nepríjemných otázok rodiny na to, či už si niekoho konečne našli. Vytvoria tak dohodu, podľa ktorej budú spoločne tráviť každý jeden sviatok v roku s tým, že pôjde o kamarátstvo bez výhod, teda bez sexu. Keďže je Holidate romantickou komédiou, žánrové klišé hovorí jasnou rečou. Odmietanie sexu a popieranie vzájomných citov má iba obmedzenú trvanlivosť.

Emma  Roberts
Emma Roberts Zdroj: Netflix

59-ročný režisér John Whitesell má vo svojej filmografii hneď niekoľko komédií so známymi hercami, ako Z nuly superhrdinom (Jim Belushi), Agent v sukni 2 (Martin Lawrence) či Vianoce na nože (Danny DeVito). Jeho tvorba je všeobecne vnímaná ako priemerná a v podstate ide o snímky, ktoré by si si ešte pred existenciou streamovacích platforiem pozrel počas sychravého nedeľného poobedia v televízii a do druhého dňa na ne zabudol.

Odporúčané
Ed Wood: Najhorší filmový režisér na svete, ktorý klamal, zavádzal a pod vojenskou uniformou nosil nohavičky a podprsenku Ed Wood: Najhorší filmový režisér na svete, ktorý klamal, zavádzal a pod vojenskou uniformou nosil nohavičky a podprsenku 9. novembra 2020, 14:32

Od Holidate som preto nemal žiadne veľké očakávania. Hlavným ťahákom filmu je kráska Emma Roberts, neter slávnej Julie Roberts, ktorá sa do pozornosti divákov dostala predovšetkým známym seriálom American Horror Story. V ňom si zahrala hneď niekoľko postáv a ukázala, že negatívne role jej skutočne pasujú.

Emma Roberts
Emma Roberts Zdroj: Netflix

S 31-ročným Lukeom Braceym (Danger Close: The Battle of Long Tan, Hacksaw Ridge) vo filme tvoria skutočne sympatický pár, ktorého chémia je od prvých spoločných minút na scéne značne citeľná. Divákom preto obaja veľmi ľahko prirastú k srdciam a azda každý im bude fandiť, aby sa už konečne dali dokopy.

Vedľajšie postavy sú však, nanešťastie, menej výrazné a miestami pôsobia ako „piate koleso na voze“. Príbeh v podstate nijak zásadne neovplyvnia a ich vtipy len málokedy vyčaria úsmev na tvári. Naopak, humor hlavnej dvojice pôsobí prirodzene a dá sa na ňom úprimne pobaviť.

Tak ako pri iných moderných komédiách, ani v Holidate nechýba množstvo alkoholu, marihuany, občasné vulgarizmy a viacero sexuálnych narážok. Väčšina z nich má hlavu a pätu, nie sú teda používané účelovo. Divák sa tak pri nich necíti vôbec trápne. I keď, pravda, občas tvorcovia skĺznu k miernej prízemnosti.

Recenzia: Holidate
Zdroj: Netflix

Humor v Holidate však celkovo funguje. Filmárom sa navyše podarilo vynikajúco vyhrať s dialógmi, v ktorých spomínajú lámača sŕdc Ryana Goslinga (Zápisník jednej lásky, La La Land, First Man, Blade Runner 2049), za čo si zaslúžia osobitnú pochvalu.

Odporúčané
10 zaujímavostí o Ryanovi Reynoldsovi: Mohol byť policajtom, trápia ho úzkosti a depresie 10 zaujímavostí o Ryanovi Reynoldsovi: Mohol byť policajtom, trápia ho úzkosti a depresie 23. októbra 2020, 12:30

Žánrovo sa Holidate, bohužiaľ, nevyhlo zaužívanej schéme. Od štádia spoznávania hrdinov sa dostaneme ku klasickému popieraniu vzájomných citov, napínavej roztržke a následnému udobreniu.

I keď je príbeh podaný formou sviatkového randenia celkom originálny, vo svojej podstate ide o úplne klasické romantické klišé, pri ktorom už od začiatku vieš, ako film skončí. Treba ale uznať, že tvorcovia vzťah medzi hlavnou dvojicou vôbec „nepresladili“, a tak si snímku môže užiť skutočne každý, nielen nenapraviteľné „romantické duše“.

Holidate
Holidate Zdroj: Netflix

Holidate nie je síce žiadnym žánrovým prevratom a búračom zaužívaných stereotypov, ale za to vie úspešne navodiť dobrú náladu a divák pri ňom kvalitne zrelaxuje. Ženské publikum určite ocení šarmantného Lukea Braceyho s jeho odzbrojujúcimi úsmevmi a muži sa budú radovať z prítomnosti roztomilej  a trochu drzej Emmy Roberts.

Film celkovo splnil moje očakávania nenáročnej romantickej komédie s milou dvojicou hrdinov, ktorej som od začiatku do konca držal palce. S prižmúrením oka ho hodnotím siedmimi bodmi z desiatich. Pôvodne som zvažoval dať o jeden bod menej, no Emma a Luke ma, priznám sa, skutočne chytili za srdce.

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia