Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti. Zverejnili rebríček najdrahších miest sveta Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti.…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Lovecraft Country

Lovecraft Country od HBO ukončilo svoju prvú sériu. Ako sa seriál podaril?

Dominik Vetrák
21. október 2020, 16:04 Čas čítania: 4:28
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Recenzie
4
Dominik Vetrák
21. október 2020, 16:04
Čas čítania: 4:28

Recenzia: Lovecraft Country

Lovecraft Country od HBO ukončilo svoju prvú sériu. Ako sa seriál podaril?

Dominik Vetrák
21. október 2020, 16:04
Čas čítania: 4:28
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Po tohtoročnom The Outsider sme už k produkcii od HBO zvolili opatrnejší prístup. Aj keby nás seriál na začiatku uchvátil, budeme rátať s tým, že nás vo finále môže sklamať. Bol to aj prípad fantasy/sci-fi mysteriózneho seriálu Lovecraft Country? Odpoveď zďaleka nie je jednoznačná.

 

 

Dej sa odohráva v 50. rokoch minulého storočia, kedy to Afroameričania mali oveľa náročnejšie než v súčasnosti. Hlavnou postavou je Atticus Freeman (Jonathan Majors), ktorý sa pokúša nájsť svojho strateného otca (Michael K. Williams). 

 

Bohužiaľ, nielenže sa musí ako černoch pretĺkať Amerikou sužovanou zákonmi Jima Crowa, ktoré tlačili na rasovú segregáciu a černochom ničili život, čaká ho aj ďalšie veľké nebezpečenstvo.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2712 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Nevadí mi, ak nás niekto nazýva striptérkami. Nie je to hanlivé, ide o prácu s telom, hovorí performerka burlesky Lotta Love Nevadí mi, ak nás niekto nazýva striptérkami. Nie je to hanlivé, ide o prácu s telom, hovorí performerka burlesky Lotta Love
Čo variť počas lockdownu? Nemusíš iba kváskovať, známi kuchári a foodblogeri majú pre teba užitočné radyČo variť počas lockdownu? Nemusíš iba kváskovať, známi kuchári a foodblogeri majú pre teba užitočné rady
10 najočakávanejších hier na december a január. V singleplayerovkách a v multiplayeri strávime počas Vianoc stovky hodín10 najočakávanejších hier na december a január. V singleplayerovkách a v multiplayeri strávime počas Vianoc stovky hodín
VIAC

 

Ak si Lovecraft Country videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile seriálu.

 

Dostane sa totiž do mestečka a sveta, kde rýchlo zisťuje, že okrem rasistov sa bude musieť vysporiadať aj s príšerami. Atticus v tom, našťastie, nie je sám. Pomáha mu aj nádherná Jurnee Smollett ako Letitia Dandridge či strýko George v podaní Courtneyho B. Vancea.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Po vynikajúcom prvom diele som mal dojem, že podobne ako Watchmen, aj Lovecraft Country zakomponuje tému rasizmu a utláčania černochov do celkového spracovania deja. A aj keď bol rasizmus silnou súčasťou kostry príbehu v niekoľkých epizódach, rýchlo ho vystriedala mágia a fantasy zložka seriálu. 

 

Rasizmus hrá stále ústrednú tému, no v druhej polovici série ho už tvorcovia využívajú hlavne vo flashbackoch či ako nástroj pre budovanie charakterov hlavných postáv.  Tvorcovia využívajú rasizmus hlavne v dotváraní prostredia a spoločenskej situácie. Zobrazujú utrpenie černochov autentickým spôsobom, pričom to v niekoľkých epizódach posúvajú na celkom novú úroveň.

 

Dôkazom je epizóda, ktorá sa špeciálne venuje Hippolyte. Pre nezainteresovaných môže pôsobiť tak trochu nudne, no v očiach afroamerickej komunity šlo o významný diel, obzvlášť pre ženy. 

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Hippolyta tu zobrazovala útrapy černošskej matky v 20. storočí, kedy sa musela vysporiadať s mnohými problémami. Predsudky, rasizmus, pošliapané životné sny, nereálne očakávania okolia a ignorácia zo strany jej manžela, ktorý jej nikdy nedal priestor dosiahnuť to, na čo vždy mala a po čom vždy túžila.

 

Ide o neduh, s ktorým bude spoločnosť bojovať ešte veľmi dlho. Neduh, keď muži odopierajú ženám kariéru len kvôli tomu, pretože ich majú muži zafixované ako ženy len do momentu, kedy sa im narodí dieťa. V tej chvíli začínajú byť matkami a ako seriál citlivo znázornil, máloktorý muž si uvedomuje, že aj matky sa v živote ešte chcú cítiť ako ženy a osoby. 

 

 

Tieto aspekty deja, štylizácie charakteru postáv a kritiku spoločnosti nedokáže vnímať každý. Podobne je to s celkovou premisou seriálu a rasistickými nástrojmi rozprávania deja. Ak nie je divák černoch a nezažil to, čím si v USA Afroameričania prechádzajú dodnes, nikdy nebude schopný naplno pochopiť zámer tvorcov a ani prijať fakt, že sa im to podarilo.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Stačí sa ísť pozrieť na americké fóra a sledovať, čo pre Afroameričanov podobné vyobrazenia ich kultúry a životov znamenajú. Pre nás to z príbehového a charakterového hľadiska postáv nemusí byť dostatočne silné, pričom ich sa to dotkne nesmierne hlboko.

 

Musel by si však byť úplne bezcitný človek, aby sa ťa nedotkol monológ Monstrosea v 9. epizóde, kedy postavy zažili udalosti masakru v Tulse, kedy černochov bombardovali lietadlami v uliciach Oklahomy. Veľmi autenticky tam spomína na to, ako zomreli jeho známi, priatelia a nevinní. Na hercovi je vidieť emócie, ktoré prechádzali ako ním, tak aj samotnou postavou. 

 

Niekedy som mal problém s celkovým kontrastom scén, ktoré boli príliš tmavé a ťažko som sa v nich orientoval. Na druhej strane som sa jednoducho orientoval v príbehu. Ten je priamočiary, nesnaží sa diváka veľmi zmiasť a v každej epizóde ponúkne niečo nové. Základná premisa je celkom prostá a neponúka nič, čo by otriaslo žánrom. Seriál sa skôr spolieha na štýl vyrozprávania príbehu a svoje úžasné postavy, ktoré ho nesú ďalej. 

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Sú za ne zodpovední špičkoví herci v hlavných rolách vrátane Michaela K. Williamsa. Jeho Montrose sú spoločne s Atticusom komplexné postavy, ktorými v jednu chvíľu opovrhujeme a v druhej sa nám zase dostanú pod kožu.

 

Páčilo sa mi zároveň aj rozhodnutie tvorcov urobiť z fantasy a sci-fi elementov priamočiare a prosto fungujúce magické elementy. Mágia tu jednoducho je, funguje takto jednoducho a môže byť prístupná aj pre teba. Seriál preto nie je zbytočne komplikovaný. 

 

Na seriáli možno pochváliť aj jeho technickú stránku. Užíval som si soundtrack, prácu s kamerou aj vizuálnu stránku (až na spomínané, príliš tmavé scény). Digitálne efekty boli už vďaka kvalitnej produkcii od HBO na vysokej úrovni. 

 

Bol by som za to, aby bol o čosi kratší a aby sa vyhodilo pár zbytočných scén a dejových liniek, ktoré príbehu nič podstatné nedodali. Celkovo som si však prvú sériu užil a aj keď mi niektoré epizódy príliš nesadli (hneď tá druhá či tretia), vynahradili mi to ostatné časti.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Obzvlášť tá odohrávajúca sa v Južnej Kórei. Šlo o jednu z najlepších častí seriálu, ktorá sa odpútala od zvyšku príbehu. Avšak, na rozdiel od minuloročného seriálu Watchmen a ich „flashbackovej epizódy“, tvorcovia túto dejovú linku a časť nedokázali vôbec zapracovať do širšieho významu celkového príbehu. Rozhodne nevyužili plný potenciál postavy Ji-Ah a ani jej vzťahu s Atticusom.

 

Moje celkové nadšenie sa sem-tam striedalo so sklamaním a občas mi nesadlo rýchle striedanie žánrov a štýlov epizód. Režiséri vystriedali fantasy horor za exorcistický thriller, dobrodružného Indiana Jonesa v černošskom prevedení, cestovanie časom a všemožné sci-fi námety. 

 

Lovecraft Country je veľmi zaujímavým fantasy seriálom, ktorý divákov rozdelí na dva tábory. Ja chápem oba, keďže zastávam názory plné chvály, ale aj kritiky. Obľúbil som si postavy, užil som si skvelé herecké výkony a prehĺbil som svoje vedomosti o tom, ako by som mal vnímať afroamerickú kultúru a ich bolestivú minulosť. Takýchto príbehov nikdy nebude dosť. 

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Európania, Američania a belosi rozprávajú o hrôzach 2. svetovej vojny od jej skončenia. Ich smutné príbehy vidíme každoročne v televízii, v kine, v knihách a naprieč celými médiami. Napriek tomu sa zakaždým tešíme na nový film či seriál, ktorý tieto udalosti spracuje inak.

 

Na druhej strane tu máme afroamerické seriály a filmy tvorené Afroameričanmi, ktorí majú konečne priestor na to, aby vyrozprávali tragické dejiny svojimi očami. Niektorým sa to ale vidí ako neprípustné a nasilu pretláčanie tém okolo rasizmu. 

 

A tak, keď sa z médií prvýkrát v rámci áčkovej produkcie dozvieme o najodpornejšej rasistickej udalosti v USA až 100 rokov po tom, čo sa udiala (Masaker v Tulse z roku 1921), niektorým to už nevonia a zdá sa im, že je toho akosi mnoho, čo nedáva zmysel.

 

 . 

Lovecraft Country má svoje muchy a my úplne pochopíme, ak s hodnotením pôjdeš výrazne nižšie, keďže sa ťa príbeh a postavy nemuseli dotknúť tak ako mňa a iných divákov. V recenzii ale prvej sérii udeľujeme sedem bodov z desiatich a tešíme sa na prípadnú druhú sériu. 

 

PS: Finále v niečom potešilo a v inom zase sklamalo. Hlavne v tom, ako naložilo s dejovou linkou okolo Ruby.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: HBO
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:35
„Neberiem pomenovanie striptérka urážlivo, a ak to tak niekto myslí, mal by sa posnažiť viac. Nie je to pre mňa hanlivé, je to práca s telom,“ hovorí burlesque tanečnica Lotta Love. V rozhovore pre Refresher otovrene rozpráva o nahote, sexualite aj boji za práva žien.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti. Zverejnili rebríček najdrahších miest sveta Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť