Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
3. júla 2020, 14:50
Čas čítania 1:56
Adam Novosad

Život musí bežať ďalej, odkazuje Matovičovi futbalový klub DAC. Žiadnu cestu do pekla na tribúnach nevidia

ŠPORT FUTBAL
Uložiť Uložené
Články o športe ti prináša Fortuna. Zaregistruj sa a vyber si svoj bonus!chcem bonus

Na reakciu Igora Matoviča zareagoval DAC Dunajská Streda vlastným vyhlásením.

V strede týždňa Slovan Bratislava triumfoval nad DAC Dunajskou Stredou, ale výsledné skóre nebolo také zaujímavé ako reakcia premiéra Igora Matoviča. Na štadióne sedelo 6 120 divákov, pričom organizátorom sa nepodarilo dodržať nariadenie, aby návštevníci sedeli šachovnicovo. Na tribúnach si nikto ťažkú hlavu nerobil ani z rúšok, informuje Šport.sk.

Igor Matovič preto na štvrtkovej tlačovej konferencii po stretnutí s konzíliom epidemiológov vyhlásil, že takéto správanie organizátorov a fanúšikov je neprípustné.

Nedodržiavanie nariadení je podľa neho cestou do pekla, a tak sa namiesto šachovnicového sedenia zavádza pravidlo, aby každý druhý rad zostal na tribúnach prázdny. Ak však nariadenie nebude dodržiavané, premiér pohrozil zrušením hromadných športových akcií.

Život musí bežať ďalej, odkazuje Matovičovi klub z Dunajskej Stredy. Žiadnu cestu do pekla na tribúnach nevideli
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zástupcovia DAC Dunajská Streda však s kritikou od predsedu vlády nesúhlasia. Vo svojom vyhlásení upozorňujú, že fanúšikovia si futbal užili kedže sa vírus aj naďalej šíri, je nemožné zredukovať riziko na nulu. Ako pozitívny príklad uviedli Maďarsko, kde na futbal chodia päťciferné návštevy.

Klub sa obhajuje tým, že pripravili aj opatrenia nad rámec odporúčaní hygienikov a manuálu Únie ligových klubov. Vytvorili video s inštrukciami, rozmiestnili dezinfekčné prostriedky a vo vnútorných priestoroch upozorňovali na povinnosť nosiť rúško.

Odporúčané
Matovič: Tieto krajiny po novom predstavujú riziko, správanie fanúšikov na futbale v Dunajskej Strede je cestou do pekla Matovič: Tieto krajiny po novom predstavujú riziko, správanie fanúšikov na futbale v Dunajskej Strede je cestou do pekla 2. júla 2020, 15:10

DAC vyhlásenie zakončil so slovami, že okrem futbalových zápasov je zvýšené riziko nákazy aj na miestach ako kúpaliská, divadlá, bary či pohostinstvá. Napriek tomu však podľa klubu musí život bežať ďalej a futbal je dôležitou súčasťou života.

Celé stanovisko Dunajskej Stredy:

„Sme radi, že aj na Slovensku sa hral futbal konečne pred poriadnou diváckou kulisou. V stredu večer sa na našom štadióne hralo stretnutie Fortuna ligy, v ktorom sa futbal ukázal v plnej kráse, čo pocítil a uznal každý, kto bol prítomný. Diváci mohli po dlhej dobe vidieť výborný futbal vo výbornej atmosfére. Každý aktér odchádzal domov s pocitom radosti, že sme si konečne opäť mohli spolu užiť futbalový zápas.

V žiadnom prípade nechceme, aby sa hocikto nakazil na futbale. Treba si ale uvedomiť, že sa dá tomu vyhnúť len veľmi ťažko. Pokiaľ bude vírus medzi nami, zabrániť tomu nevieme. Otvorením hraníc sa riziko návratu vírusu opäť zvýšilo.

Vnímame situáciu vo svete a vidíme, že v niektorých krajinách sa vírus znova objavil aj kvôli futbalovým zápasom. Okrem negatívnych prípadov však existujú aj pozitívne. Takým je napríklad Maďarsko, kde sa hrajú zápasy bez obmedzení, pred plným hľadiskom a s päťcifernými počtami fanúšikov, pričom z toho nevznikol žiaden problém.

My sme pred stretnutím DAC-Slovan zaviedli množstvo opatrení, viaceré išli aj nad rámec odporúčaní a manuálu Únie ligových klubov. Vytvorili sme vlastné video s inštrukciami, na štadióne sme umiestnili plagáty, na každom kroku boli rozmiestnené dezinfekčné prostriedky, vo vnútorných priestoroch boli návštevníci upozornení na povinnosť nosiť rúško, atď. Opatrenia sme smerom k fanúšikom komunikovali prostredníctvom všetkých dostupných komunikačných kanálov (elektronické, tlačené) a tiež priamo na štadióne (hlásateľ aj svetelná tabuľa) opakovane pred aj počas podujatia.

Pokiaľ by mal byť futbalový zápas vnímaný ako miesto, kde je zvýšené nebezpečenstvo šírenia nákazy, musíme poukázať aj na to, že minimálne rovnako nebezpečné sú aj kúpaliská, divadlá, kiná, bary či pohostinstvá, aby sme spomenuli len niekoľko príkladov. Život však musí bežať ďalej a futbal je rovnako dôležitou súčasťou života, ako spomenuté inštitúcie.”
Domov
Zdieľať
Diskusia