Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 10. 2020 meniny má Sergej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
1
Peter Pavlík
8. február 2018, 0:03
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

Prečítajte si, ako bolo v minulosti občas ťažké sa dostať k očakávaným filmom

Peter Pavlík
8. február 2018, 0:03
V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park
Zdroj: Warner Bros.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dnes sme sa konečne dočkali vydania Blade Runner 2049 na domácich nosičoch. Po skvelom zážitku z kina tak bude šanca si tento skvelý film opäť pozrieť. Netrpezliví si ho už určite stiahli, no ja som si počkal na oficiálne vydanie.

 

Popri čakaní sa mi vyrojila spomienka, ako sme niekedy čakali na svoje obľúbené filmy, keď ešte neexistoval internet. Ako som som už písal v tomto retro článku, tak najrýchlejším spôsobom, ako sa dalo kedysi dostať k očakávanému filmu, boli videopožičovne. 

 

Rozpoviem vám teda príbeh o tom, že zhliadnuť očakávanú snímku nebolo až tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Dúfam, že popri tom sa dozviete aj nejaké tie zaujímavosti o tom, ako vlastne tie videopožičovne, (o ktorých mnoho z vás počulo iba z rozprávania) z pohľadu zákazníkov, fungovali. A v starších z vás možno vyvolám nejakú tú nostalgiu. 

 

V časoch, kedy ešte neexistovali súkromné televízie a v bedni vážne nebolo na čo pozerať, patrilo k bežnému večeru väčšiny rodín vlastniacich videoprehrávač ísť do videopožičovne a vybrať si niečo na spestrenie večera. Obyčajní smrteľníci prišli, siahli po prvej Van Dammovke, Seagalovke, prípadne Lundgrenovke, ktorú ešte nevideli.

 

My, filmoví maniaci, ktoré sme čítali tematické časopisy a knižky, sme však mali ako taký prehľad a pátrali sme väčšinou po konkrétnych kúskoch, aby sme si doplnili vzdelanie.

 

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

 

To však samozrejme neznamená, že sme na filmy spomínaných pánov nepozerali. Naopak, žrali sme ich ako všetci ostatní.  Vyhľadávali sme však aj iné kúsky. Bohužiaľ, pri tom obrovskom objeme distribučnej ponuky sa niektoré filmy na regály miestnych požičovní nedostali. Buď ich majitelia pri objednávkach prehliadli alebo im neprišli divácky atraktívne. 

 

Blade Runner mal už aj pred vyše štvrťstoročím, keď sa tento príbeh odohráva, status náročného titulu. Navyše viac než dekádu starého. S tým sme sa však odmietli zmieriť a po nekonečných otázkach viacerých fanúšikov sa nakoniec aspoň jeden z majiteľov viacerých prevádzok rozhodol chýbajúcu klasiku doobjednať. Za pár dní sa tak Ostré komando (to bol vtedy oficiálny distribučný názov filmu) na pultoch objavilo. Vyhrané som však nemal.

 

Takmer nikto totiž nepočítal s tým, že film mal atraktívny obal. Harissona Forda (to nie je preklep, na obale to bolo meno naozaj takto napísané) v hlavnej úlohe a dej založený na tom, že tvrdé súkromné očko v budúcnosti naháňa skupinu robotov, pod vedením Rutger Hauerovej (to si nerobím srandu, na obale bolo vážne prehodené pohlavie predstaviteľa hlavného záporáka a herečky Sean Young). Podľa popisu proste akciou a hviezdami nadupaná pecka, ktorú všetci museli vidieť.

 

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

 

Logickým vyústením toho bolo, že o kazetu bol záujem a bola teda stále požičaná. V týchto prípadoch sa to riešilo tak, že si nedočkavý zákazník mohol dať konkrétny titul odložiť a na druhý deň, v čase termínu vrátenia, ho požičať. Na zabitie dlhého večera si teda vybral niečo iné z osobného You must watch zoznamu. Ten sme takmer všetci fanúšikovia mali.

 

Niektorý z počinov sa v požičovni samozrejme stále nachádzal, takže nebol problém si nájsť náhradu. Tá sa večer pozrela, na druhý deň sa išla vrátiť a na rade bol Blade Runner. Ale ouha. Človek, ktorý mal pri sebe vytúžené dielo, nebol tak zodpovedný ako ja a kazetu zabudol vrátiť. Útechou mi bolo jedine to, že dostane pokutu za nevrátenie (vo výške jednodenného požičovného) a ja som si mohol odškrtnúť ďalší film zo zoznamu, ktorý som si vybral ako náhradu.

 

Je piatok, ja utekám pre film, ktorý som mal odložený v nádeji, že ho už vrátili. A vrátili. Nepočítal som však s tým, že na víkend ho mal (na tento termín ešte predo mnou) rezervovaný už niekto iný, takže zase som musel improvizovať. Kazety sa v piatok požičiavali na celý víkend, takže sa logicky vyberalo viac filmov. Väčšinou štyri. Pri požičaní troch filmov bol totiž štvrtý zadarmo.

 

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

 

Víkend prebiehal podľa plánu, tri filmy boli pozreté, otváram obal so štvrtým, ale namiesto očakávaného B-čka Bod varu s Wesley Snipesom sa pozerám na nápis Gauneri. Originálne obaly totiž ostávali v regáloch a zákazníci si odnášali domov filmy s potlačou majiteľa požičovne a číslom videokazety. Občas sa tak stalo, že predchádzajúca osoba omylom založila kazetu do obalu so zlým číslom a ak to pracovník neskontroloval, "katastrofa" bola na svete. 

 

Teda "katastrofa". V tomto prípade som obišiel veľmi dobre. Všetci určite dobre viete, že Gauneri sú v skutočnosti Tarantinovim debutom Reservoir Dogs. Pred premiérou Pulp Fiction však meno súčasnej režisérskej hviezdy nikto nepoznal a o konkrétnom filme počul iba ako o debute scenáristu Pravdivej romance Tonyho Scotta.

 

Nikto nebol pripravený na to, čo ho čaká a asi si viete predstaviť, aké to bolo prekvapenie, keď sme si túto neuveriteľne brutálnu a nadávkami prešpikovanú kultovku pustili v rodinnom kruhu.

 

Všetci sme sa do filmu okamžite zamilovali. Áno, aj vďaka k takýmto chybám sme objavovali klenoty. Menej šťastia som však mal, keď som namiesto Dňa nezávislosti objavil v obale Kurací park - film, ktorý nikto z vás skutočne nikdy nechce vidieť. A Bod varu som pre istotu doteraz nevidel ja. 

 

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

 

Je pondelok večer. Vraciam víkendovú nádielku, upozorním na chybu s vymeneným obalom a spolu s poďakovaním dostávam päťkorunovú pokutu za nepretočenú pásku. Toto pravidlo malo prekvapivo veľa požičovní odlišných. Niekde na to kašlali, ale napr. v Čechách som bol penalizovaný za pretočenú pásku.

 

Hlavné však bolo, že si konečne triumfálne beriem domov Blade Runnera. Pustím si film a.....obraz je úplne zničený. Skontrolujem pásku a tá je pokrčená. Občas sa totiž stalo, že prehrávač sa pri navíjaní zasekol a pásku pokrčil. Tá bola tým pádom v danej pasáži nepozerateľná. Povedal som si, že nevadí a danú časť som pretočil.

 

Po ďalších piatich minútach sa nepríjemná situácia opakovala. Zo strachu, že som zničil drahý tovar, som zobral vlastnú pásku (vyhradenú na podobné účely) a vyskúšal, či nie je náhodou pokazené moje video. Nebolo a šiel som reklamovať. Nanešťastie však práve tento titul bol objednaný iba v jednej kópii a následne vďaka chybe aj vyradený.

 

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

 

So smútkom v očiach som si vybral kompenzáciu v podobe Úteku z New Yorku (tiež to bola jediná mestská kópia), zanadával si na človeka, ktorý zhatil moju možnosť vidieť vytúžený film a pobral sa domov.

 

Nečakal som však, že cestou stretnem kamarátov, zakecáme sa na lavičkách a... Carpenterovu klasiku na nich zabudnem. To som si uvedomil až doma a film som už po návrate nenašiel. Vyplatila sa škoda v sume desaťnásobku požičovného a mňa doteraz mrzí, že som pripravil potenciálnych divákov o Snakeove dobrodružstvá.

 

Takto prišlo jedno malé mesto o dve veľké sci-fi pecky v jeden deň. Bez toho, aby som ich videl. Čo bola pre filmového fanúšika bez občianskeho preukazu poriadna rana od života.

 

Podobné veci sa však stávali nielen mne a to, že ste nejaký titul mali k dispozícii, na druhý deň už nemuselo platiť. Podobné trampoty sa stávali aj divákom v iných mestách a dostať sa k vytúženému filmu bolo v tej dobe občas vážne poriadnou skúškou trpezlivosti.

 

V 90. rokoch mohla byť cesta za obľúbeným filmom dobrodružstvom. Miesto Blade Runnera ste nečakane pozerali paródiu Chicken Park

 

Do predaja neboli filmy uvoľňované okamžite, boli čertovsky drahé a mnoho z nich sa do predajní v menších mestách ani nedostalo. Alternatívami boli jedine zahraničné televízie, prípadne pirátske kópie s jednohlasným dabingom. A to proste nebolo ono.

 

Dúfam, že som vám opäť aspoň trochu priblížil, ako sa žilo obdivovateľom pohyblivých obrázkov v poslednej dekáde minulého tisícročia. Skúste si potom na to občas spomenúť, keď stlačíte pokyn Download. Možno zistíte, že život je krásne jednoduchý, ale možno už nemáte z tých filmov takú radosť. 

 

P.S. Blade Runnera som nakoniec videl asi pol roka po týchto udalostiach, keď som dostal k sviatku od rodičov originálku. A to čakanie stálo za to. S Útekom z New Yorku to bolo komplikovanejšie. Čakal som tri roky. V kinách sa medzitým dokonca objavilo pokračovanie.

 

Pri výlete do Londýna mi však tá videokazeta v predajni urobila takú radosť, že som ju tam nemohol nechať. A nezastavilo ma ani to, že stála 14 libier (pri kurze 70 korún za jednu libru). V autobuse cestou späť to bol skutočný zážitok :)

 

Méte s videopožičovňami podobné skúsenosti? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v diskusii.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.