Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 14. 12. 2019 meniny má Branislava, Bronislava

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Miesta
3
Adam Novosad
7. jún 2019, 12:24

V Rusku sa prebudila vyhasnutá sopka, ktorá môže spôsobiť katastrofu ako Vezuv v Pompejách, hovorí štúdia

Štúdia skúmala aktivitu vyhasnutej sopky.

Adam Novosad
7. jún 2019, 12:24

Na ruskom polostrove Kamčatka sa začala prebúdzať sopka, o ktorej sme si doteraz mysleli, že je vyhasnutá a pravdepodobnosť budúcej erupcie klesla takmer na nulu. Vulkanický komplex Udina dosahuje nadmorskú výšku 2 923 metrov nad morom a vedci ju za vyhasnutú považovali až do roku 2017, informoval Newsweek.

 

Medzitým si však všimli pokračujúcu seizmickú aktivitu hlboko pod povrchom a po testoch z minulého roku zistili, že v hĺbke okolo 5 kilometrov sa zrejme zhromažďuje magma.

 


 

V priebehu mája a júna minulého roku zaznamenali dohromady až 559 prípadov seizmickej aktivity, a tak sa začali zamýšľať nad zmenou klasifikácie z vyhasnutej na aktívnu sopky. S presnosťou pritom nevieme povedať, kedy Udina vybuchla naposledy. Vedci zistili, že magma z regióny Tolud, kde sa jej uskladňuje väčšie množstvo, zrejme našla novú cestu do komplexu.

 

Zatiaľ nikto nedokáže predpovedať, či a kedy sopka vybuchne, ale hlavný autor štúdie Ivan Kulakov sa obáva katastrofických rozmerov erupcie. Kulakov vysvetľuje, že ak je sopka dlhý čas neaktívna a potom náhle vybuchne, erupcia môže spôsobiť komplikácie po celom svete.

 

Vedec dokonca prirovnal potenciálny výbuch komplexu Udina k výbuchu sopky Vezuv, ktorý pred tisíckami rokov pochoval mesto Pompeje na juhu Talianska. A spomenul si aj na výbuch sopky v Peru okolo roku 1600, ktorý spôsobil ochladenie klímy v Európe či dokonca hladomor v Rusku.

Foto: Pixabay Tagy: Rusko, sopka
Ohodnoť článok
74
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
15:07
V Nízkych Tatrách zasypala lavína dvoch slovenských lyžiarov. 23-ročný muž neprežil, druhému sa podarilo privolať horských záchranárov.
14:24
Parkovaciu politiku od 1. mája 2020 zavedie aj bratislavská časť Nové Mesto. Ľudia s trvalým pobytom inde, tu po 18.00 hod už nezaparkujú.
13:20
Miestni museli vyhrabávať kone aj dvere k svojim domom. Islandom sa prehnala mohutná výchrica Extrémna víchrica na Islande priniesla až dva metre snehu. Miestni museli vyhrabávať kone aj dvere k svojim domom. Potvrdená je zatiaľ jedna obeť.
NAHOR
Najčítanejšie