Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 8. 2020 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
V spolupráci

S EXCIMER

Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

Zaujímavosti
14
Denisa Bodková
11. apríl 2019, 17:23
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pred rokom som podstúpila laserovú operáciu očí. Neľutujem to?

Vždy som tvrdila, že si nikdy nenechám operovať oči, no rozhodla som sa inak. Prečo?

Denisa Bodková
11. apríl 2019, 17:23
Pred rokom som podstúpila laserovú operáciu očí. Neľutujem to?
Zdroj: unsplash.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
14
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
V spolupráci

S EXCIMER

Viac info

4. marca 2019 som podstúpila laserovú operáciu očí, ktorá mi sľubovala bezbolestné odstránenie dioptrií a prinavrátenie 100 % zraku. Dlho som sa rozhodovala, či sa zákroku podrobím. V minulosti som zaryto tvrdila, že v žiadnom prípade si nenechám robiť nič s očami, no jedného pekného dňa som si lahla pod laser. 

 

O svojom bezprostrednom zážitku som sa s vami prvýkrát podelila formou článku asi mesiac po samotnom zákroku. Jedným razom som tak zodpovedala množstvo otázok, ktoré sú mi ešte aj teraz často kladené zo strany potenciálnych záujemcov o laserovú operáciu.

 

Preto som sa rozhodla svoju skúsenosť updatnuť po roku a tak pomôcť v rozhodovaní aj tým, ktorí zákrok zvažujú aj naďalej. 

 

Čo ma presvedčilo ísť do toho, či ma zákrok naozaj nebolel a to, ako vidím rok po operácii si môžeš prečítať v nasledujúcich riadkoch. 

 

Ľudia z Instagramu ma poslali na operáciu očí. Bol zákrok bolestivý a vidím teraz stopercentne?
Ľudia z Instagramu ma poslali na operáciu očí. Bol zákrok bolestivý a vidím teraz stopercentne?Zdroj: Denisa/REFRESHER

 

V článku si prečítaš:

 • To, ako za mňa rozhodli ľudia na Instagrame
 • Aké sú operačné metódy a ktorú som sa rozhodla podstúpiť
 • Priebeh samotného zákroku a aj to, čo mu predchádzalo
 • Prečo som prvé dni nevidela na telefón a vadilo mi svetlo
 • Ako dlho sa mi upravoval zrak
 • Ako vidím po roku

Ako to celé začalo

Trpela som krátkozrakosťou, teda som nevidela dobre do diaľky. Moje dioptrie boli na každom oku iné a bojovala som s nosením okuliarov i kontaktných šošoviek. Mala som dioptrie a k tomu astigmatizmus. Pravé oko -1.5 + cylinder -0.75 a ľavé oko -2 + cylinder -0,5. Aj napriek tomu, že moje dioptrie neboli veľké, keď som večer chodila po vonku, mala som pocit, že  v šere nedovidím ani na krok. Okuliare som nosila pri šoférovaní, pozeraní televízie, v kine, alebo keď som potrebovala prečítať niečo v diaľke. Inak som si ich neustále skladala a liezlo mi to na nervy. 

  

excimer
excimerZdroj: Denisa/REFRESHER

 

Jedného dňa som sa rozhodla dať na svoj Instagram otázku, či má niekto skúsenosť s laserovou operáciou očí. Prišlo mi nespočetné množstvo kladných aj záporných vyjadrení od ľudí, ktorí zákrok podstúpili pred desiatimi rokmi a sú maximálne spokojní, ale aj zopár takých, ktorým sa zlý zrak vrátil. Počet kladných a povzbudzujúcich odpovedí však prevládal a tak som si vzala do hlavy, že to vyskúšam. 

excimer
excimerZdroj: Denisa/REFRESHER

Operačných metód je veľa. Ktorú odporučili mne?

Videotím Refresheru sa moju operáciu rozhodol aj natočiť, a tak som už veľmi nemala šancu si moje rozhodnutie rozmyslieť. 

 

excimer
excimerZdroj: www.excimer.sk

Zavolala som do Excimeru a nakoľko som tam už na vyšetrení zraku bola a mali ma v databáze, rovno sme sa dohodli na termíne operácie. Pripadlo to na 4. marec. Rovno poviem, že som si o operácii nič neštudovala, ani som si o tom nepozerala videá na YouTube. Podľa výsledkov, ktoré ti vyjdú z vyšetrenia, ti lekár odporučí metódu, ktorá je pre teba najvhodnejšia.

 

Tie sa delia na metódy bez rezu (povrchové) a metódy s rezom (hĺbkové). Pri metóde s rezom sa vykoná rez do oka (vytvorí sa tkz. flap), pri povrchových metódach sa celý zákrok vykonáva iba na povrchu oka, bez potreby rezu, odstráni sa iba povrchová časť oka - epitel, ktorý ale vždy dorastie. V Excimeri mi však vysvetlili, že metóda s rezom prináša doživotné komplikácie v podobe posunutia, v horšom prípade odtrhnutia flapu.

 

Rohovka je bezcievne tkanivo, a preto sa na mieste rezu už nikdy nezrastie. Problémy môžu nastať napr. pri autonehodách, silných tlakových nárazoch (box), výbuchoch a podobne. Preto ju v niektorých krajinách nemôžu podstupovať policajti, požiarnici a nemali by rovnako ani profesionálni športovci.

 

Keďže ja som mala výsledky ukážkové, mohla som podstúpiť najnovšiu povrchovú metódu SmartSurfACE 7D. Táto metóda je nielen rýchla, ale aj úplne bezkontaktná, to znamená, že sa žiaden nástroj počas samotného zákroku nedotkne môjho oka. Samotný zákrok trvá len pár sekúnd, s prípravou vieš byť zoperovaný do 7 minút. Takúto metódu má na Slovensku a v Čechách len Excimer, pretože ju dokáže vykonávať iba najnovší prístroj značky Schwind Amaris. To ma celkom uistilo a zmenšilo môj strach z operácie.

 

Hovorila som si, že ak som prežila to, keď mi traja talianski doktori na lyžovačke naprávali zlomeninu vretennej kosti, tak toto musí byť malina. 

 

SmartSurfACE je jediná metóda, pri ktorej sa nedotkne nástroj oka. Extrémne rýchly 7D laser s frekvenčnou rýchlosťou 1050Hz, ktorý disponuje najmodernejšou verziou software-u SmartPulse, odstráni povrchovú vrstvu - epitel v priebehu niekoľkých sekúnd a zabezpečí tak hladký a pravidelný povrch rohovky. Následne sa vykoná odstránenie dioptrií.

 

Ide tak o jedinú metódu zákroku, kedy laser vykoná abláciu (odstránenie) epitelu ako aj parenchýmu rohovky v jednom kroku. Výrazné zrýchlenie zákroku minimalizuje riziko dehydratácie rohovky. Operácie SmartSurfACE je možné vykonať iba na najmodernejších laseroch spoločnosti Schwind, ktoré disponujú software-om SmartPulse. Po zákroku sa aplikuje kontaktná šošovka na dobu 3 - 4 dni.

excimer
excimerZdroj: Denisa/REFRESHER

Deň D

V deň operácia som bola od rána trochu nervózna, ale hovorím si, že keď to neublížilo množstvu ľuďom predomnou, tak snáď ani mne. Do Excimeru som prišla okolo obeda, znovu som podstúpila pár predoperačných vyšetrení, či je všetko v poriadku, dali mi do očí kvapky, ktoré mi ich znecitliveli a šup do toho.

 

Predtým nám (boli sme v poradí viacerí) ešte sestrička rozdala balíčky, v ktorých boli informácie o operácií, o tom čo nastane po tom, kvapky, tabletky proti bolesti, gélová chladiaca maska na oči, slnečné okuliare a podrobne nám vysvetlila, ako sa prvé dni po operácii máme o seba starať. 

 

Celé to prebehlo veľmi rýchlo. Pamätám si len, že sestrička pri každom oku povedala, že ešte 20 sekúnd a bol koniec.

 

Potom si nás už postupne volali do miestnosti, kde prebiehal zákrok. So mnou, samozrejme, išla aj kameramanka, s čím som najprv bola v pohode, no keď som si lahla pod laser, mala som chuť všetkých vrátane lekára poslať preč. Musím povedať, že skvelý prístup personálu ma dokázal zakaždým upokojiť a utvrdiť v tom, že moje rozhodnutie je správne. Sestrička mi vopchala do rúk plyšového medvedíka, nech mám čo stískať a na celú operáciu dohliadal primár Excimeru MUDr. Vladimír Siska. 

 

Operácia excimerovým laserom odstráni dioptrie, ktoré používate na diaľku.

 

Krátkozrakosť /max do -12 dioptrií/ už od 18 roku života. Ďalekozrakosť /max. do +4,5 dioptrií/odstraňujú u klientov nad 35 rokov kvôli najstabilnejším výsledkom po operácii. Astigmatizmus /max. do-4,0 alebo +4,0 dioptrii/.

 

Zmiešané dioptrie /- +/ možnosť ich odstránenia závisí od výsledkov vyšetrenia.

 

Nevidela som dobre na telefón a stále som si pripadala ako pod vodou.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Excimer (@_excimer_),

 

Rozvierač na viečka a zápach ako spálené vlasy

Toto bude možno tá nepríjemnejšia časť, no patrí k tomu. Ako som si tak ležkala pod prístrojom, očné viečka mi roztiahol kovový rozvierač, aby zabránili mrkaniu. Oči som mala úplne znecitlivené a ani poriadne neviem, kedy to všetko začalo a kedy skončilo. Jedno okolo som mala zalepené, kým mi laser prenikal do druhého a naopak.

 

Celé to prebehlo veľmi rýchlo, pamätám si len, že sestrička pri každom oku povedala, že ešte 20 sekúnd a bol koniec. Na čo ma upozornili bol fakt, že budem počas toho cítiť zápach, akoby horeli vlasy, čo tak aj bolo.

 

Minútku som si tam ešte poležala, potom ma sestrička posadila, dala mi vodu a zaviedla ma do chodby, kde ma už čakal priateľ, ktorý ma odviezol domov. Naozaj treba ísť na takýto zákrok s niekým, kto sa o vás postará, nakoľko vám oťažia viečka a vidíte akoby pod vodou.

 

Bez výčitiek musím povedať, že ani raz za celý rok som nepomyslela na to, že by som druhýkrát laserovú operáciu očí nepodstúpila.

Kritické prvé dni

Prvých 14 dní po operácii sa neodporúča šoférovať, treba sa vyhýbať zafajčeným priestorom, týždeň nešportovať a pol roka nosiť za akéhokoľvek počasia vonku slnečné okuliare s UV filtrom. Prvé tri dni boli trochu kritické. Najlepšie je spať, spať a ešte raz spať. Vadilo mi akékoľvek svetlo, chodila som v slnečných okuliaroch ešte aj po tmavom byte a jednu noc som ani minútu nespala, nakoľko mi nonstop slzili oči. Paťkrát denne som si kvapkala antibiotické kvapky, umelé slzy a keď sa to nedalo vydržať, prišli aj tabletky proti bolesti.

 

Nevidela som dobre na telefón a stále som si pripadala ako pod vodou. S ľudmi som komunikovala hlasovkami a napočúvala som si toľko podcastov, ako za celý život nie. Avšak stále som si hovorila, že keď som prežila to, ako mi traja talianski doktori na lyžovačke naprávali zlomeninu vretennej kosti, tak toto musí byť malina. Prvý týždeň mi nasadili ochranné kontaktné šošovky, no a keď mi ich na druhej kontrole vybrali, výrazne sa mi polepšilo.

 

Po týždni som už normálne pracovala, no aj keď zrak nebol ešte 100 %, mohla som v pohode šoférovať a videla som omnoho lepšie ako predtým. Čo ma prekvapilo bol fakt, že som dobre nevidela do blízka na text, a to aj po dvoch týždňoch od operácii. Avšak lekár ma ubezpečil, že to je všetko v poriadku a prvý mesiac sa mi zrak len upravuje, jeden deň to bude lepšie, iný zase horšie. No a tak to skutočne aj bolo. Niekedy podvečer som mala pocit, že vidím oveľa horšie, avšak v iný deň sa mi to dalo do poriadku. 

 

excimer
excimerZdroj: Denisa/REFRESHER

Jednoznačný záver

Bez výčitiek musím povedať, že ani raz za celý rok som nepomyslela na to, že by som druhýkrát laserovú operáciu očí nepodstúpila, respektíve som skoro na to už aj zabudla. Vidím výborne aj do blízka aj do diaľky. Prvý pol rok som vonku poctivo nosila slnečné okuliare a stále si užívam veci ako napríklad to, že viem prečítať nápis aj na druhom konci miestnosti, vidím na titulky v kine a že sa mi nerosia sklíčka na okuliaroch. I keď po roku je to pre mň a už celkom bežné. 

 

Čo by som zdôraznila, je úžasný prístup celého personálu očného laserového centra Excimer, to, že aj keď som stresovala a mala veľa otázok, vždy mi na ne pokojne odpovedali, boli ústretoví a predovšetkým ľudskí. Určite mnohých zaujíma cena operácie. Všetky informácie o tom nájdete TU. Ak si študent, dostaneš zľavu 75 € na každé oko, takže dokopy ušetríš 150 €.

 

To, či sa mi niekedy dioptrie vrátia, vylúčiť nemôžem, no ak by sa tak aj stalo, Excimer mi zabezpečil doživotnú záruku, a teda v krajnom prípade operáciu zdarma.

 

Na záver pripájam Freshnews, v ktorých je na konci reportáž priamo z mojej operácie.

 

Rozmýšľaš nad operáciou očí?
Áno
796 hlasov
Nie
178 hlasov
Už to mám za sebou
127 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.