U nás môžeme hovoriť skôr o incidentoch než o premyslených akciách.
Jednou z najväčších hrozieb súčasnosti je práve terorizmus. My Slováci sa s týmto pojmom stretávame prevažne v médiách, kde sú čoraz častejšie zverejňované správy o krvavých útokoch v rôznych častiach Blízkeho východu, ale aj našej Európy. O jeho príčinách by sa dalo debatovať celé hodiny. Či už ide o zastrašovanie, snahu dostať obyvateľstvo pod psychický tlak či si niečo dokázať. Posledným podobným zločinom bol nedávny útok v anglickom Manchestri na koncerte speváčky Ariany Grande, kde bolo zabitých 22 ľudí a desiatky ešte stále ležia v nemocniciach. Majú podobné útoky účinok a zmysel? Z ľudského hľadiska ide o niečo strašné a čoraz častejšie sa cítime byť ohrozovaní. Pozrime sa však na krátku štatistiku toho, ako to s terorizmom vyzerá vo svete.
Ako zdroj údajov nám poslúžila stránka Global Terrorism Database mapujúca útoky nepretržite celé roky. Spomenutá databáza funguje od roku 1970 a do dnešného dňa má na svojom konte zaznamenaných až 150 000 teroristických činov. Nechýba na nej ani naše Slovensko. Áno, poviete si, že u nás sa nič veľké snáď nikdy neodohralo, no stránka zachytáva aj menšie činy, ktoré sú klasifikované ako teroristické činy, resp. spĺňajú určité kritériá. Nakoľko si netreba predstavovať teroristov len ako islamských bojovníkov ovešanými bombami, na našom území boli spáchané 4 činy, vďaka ktorým sme sa ocitli v databáze. Nájdete ich tu. Keď si ich však rozkliknete, zistíte iba kde k nim došlo a zopár ďalších informácií, zvyšné údaje sú už nedostupné. Suma sumárum, oproti iným častiam zemegule sme na tom ešte stále mimoriadne dobre, tak verme, že si náš status uchováme aj do budúcnosti.
Mapa ukazujúca rozloženie "teroristických síl" za posledných 45 rokov. Ako vidno, najhoršie sú na tom oblasti Blízkeho východu, strednej Ameriky a podobne:
Mapa ukazujúca situáciu vo svete v roku 2015. Opäť tu vidno "tradičné oblasti" útokov:
Ak vás baví práca s mapami a rôznymi údajmi, určite navštívte aj spomínanú stránku.