Piatok 25. 5. 2018 meniny má Urban, Vivien

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

TOP 10: Najlepšie storytelling skladby od chalanov z Mojej Reči

Na tvorbu Dobrých chlapcov sa tentokrát pozrieme z trochu iného uhla, keďže už od svojich začiatkov sa vyznačovali kvalitnou lyrikou.

14. február 2017, 17:40

Na tvorbu Dobrých chlapcov sa tentokrát pozrieme z trochu iného uhla, keďže už od svojich začiatkov sa vyznačovali kvalitnou lyrikou.

Kapela Moja Reč bola tou, vďaka ktorej mi rap v našom jazyku prirástol v časoch vydania prvých ich projektov k srdcu. Už od Dema z roku 2005 dokázala dvojica drzých MCs svojou tvorbou osloviť snáď každého mladého poslucháča, ktorý od rapového interpreta očakával kvalitné témy, flowy, techniku aj výber hudieb. Supa a Delik vždy bez najmenších problémov doprevádzali živú kapelu aj klasické inštumentály a nezaostávali ani na hosťovačkách s etablovanými menami, čo platí aj dodnes. Za viac ako desať rokov ich pôsobenia stihli vydať množstvo zásadných vlastných projektov a skladieb, na ktoré fanúšikovia nikdy nezabudnú, pričom ich pracovné nasadenie bolo minimálne v prvej polovici priam nekontrolovateľné. 

 

Devízou Dobrých chlapcov z Handlovej bola vždy aj diamantová lyrika, vďaka čomu vedeli do textov pretaviť  množstvo silných aj vtipných príbehov. Aj preto sme sa rozhodli pripraviť si pre vás tento výber tých najlepších skladieb, v ktorých Moja Reč opisuje konkrétne situácie až priveľmi dôveryhodným spôsobom. Niektoré záležitosti vznikli ešte v časoch, kedy kvalita rapu rástla priamo úmerne so šírkou gatí a aby si sa vôbec mohol postaviť za majk, musel si mať na sebe aspoň XXL tričko. Poďme sa teda spoločne pozrieť na desiatku najlepších storytelling trackov v podaní eMeR. Poradie nepotrebujeme, všetky tieto skladby sú skvelé. 

 

TOP 10: Najlepšie storytelling skladby od chalanov z Mojej Reči

 

666

Táto záležitosť je doslova strojom času a okamžitým návratom do roku 2006 k prvému počinu s názvom Dobrí chlapci. Ako väčšina tvorby Mojej reči, aj táto je venovaná nežnému pohlaviu, pre ktoré Supa aj Delik napísali kilometre textov. A nielen lovesongov, ale o tom trochu nižšie. Práve táto skladba je dôkazom toho, že obaja majú vo zvyku nielen vyrozprávať samotný príbeh, no veľmi radi zachádzajú do detailov, takže si vie poslucháč konkrétnu situáciu sám predstaviť, čo je vlastne úplne geniálne. O oboch je známe, že veľmi radi čítajú knihy, takže tu majú začinajúci raperi so slabou lyrikou taký malý návod. 

 

 

Nespavosť ft. Idea 

Moja reč mala vždy špeciálnu schopnosť vžiť sa do úplne náhodnej situácie a poňať ju až priveľmi uveriteľne. Zakaždým máš pocit, že si ju na vlastnej koži prežil. A presne to je aj tento prípad. Vec z albumu S/M Show, ktorý vyšiel v roku 2006. Ako veľmi príjemný bonus sa na tejto skladbe objavuje aj hlava Ty Nikdy Idea, ktorý už vtedy vedel, ako na to. Toto spojenie sa ukázalo ako fungujúce aj pri mnohých ďalších trackoch a nám ostáva len dúfať, že si pre nás niečo prichystajú aj dobudúcna. Nespavosť je skladba vzbudzujúca strach a zároveň opäť trochu precvičí vašu predstavivosť.

 

 

Venom

eMeR poukazovala aj na drogovú problematiku. Chalani zároveň dokazujú, že nemajú problém zosynchronizovať sa a vyrozprávať ti jeden príbeh z rovnakého pohľadu. Pre každého, kto si niečim podobným či už na vlastnej koži alebo v svojom blízkom okolí prešiel, je Venom emotívna skladba, ktorá nenechá chladným ani toho najsilnejšieho jedinca. Aj v tomto prípade musíme pochváliť autora hudobnej produkcie, vďaka ktorej má táto vec z projektu S/M Show tú potrebnú depresívnu atmosféru. 

 

 

Naložený v káre

Okej, je čas na niečo s pozitívnym moodom. Chalani často mapovali aj svoje zážitky z ciest autom, legendárna je aj skladba JB s Peťom, ktorý sa podujal na neľahkú úlohu vodiča počas turné a rovnako aj táto vec pochádzajúca z roku 2006. Toto je presne ten typ skladby, ktorú počúvaš nielen pre skillz interpreta, ale aj preto, že ťa jednoducho baví jeho rapový život a hlavne mu všetky podobné príbehy veríš. Kiežby bolo takýchto záležitosti viac aj v súčasnosti.

 

 

Pi*e a Kok*ti

Túto skladbu asi opisovať ani nie je potrebné. Delik aj Supa sa aj do tejto témy vžili úplne naplno a jasne poukázali na to, že muži sú niekedy proste hovadá. No a čo. Niekedy dokonca dokázali vytiahuť také prirovnania, že ich pochopíš až po niekoľkonásobnom počúvaní. A táto skutočnosť platí pri drvivej väčšine ich tvorby počas celej kariéry, čo z nich zároveň robí veľmi výnimočnú crew. Nikto predsa nemá rád prvoplánové riadky, nad ktorými ani nepotrebuješ premýšľať. Aj keď, v posledných pár rokoch už možno tento element z rapu vyprcháva, no stále tu máme zásadných reprezentantov pančlajnov ako napríklad práve MR, Otis či Tonči S.

 

 

Trocha Lásky ft. Strapo

Aby to nebolo len o tých najstarších albumoch, tak sa presuňme o približne 4 roky do budúcnosti k albumu Dobrí chlaci 3 a skladbe, na ktorej hosťuje ďalší šikovný pesničkár Strapo. Trocha Lásky nám ponúka hneď tri pre mnohých až neuveriteľné príbehy poňaté presne tak, ako to máme najradšej - do detailov. Schopnosť poskladať skladbu tak, aby sa poslucháč ani sekundu nenudil aj v dnešnej dobe veľa československým raperom chýba a práve aj vec ako Trocha Lásky je moment, z ktorého by sa mohli učiť. K výbornému výsledku prispieva aj produkcia od pražskej legendy DJa Wicha.  

 

 

Stalker

Pri tomto albume sa ešte nemalú chvíľku zdržíme, keďže za spomenutie nepochybne stojí aj skladba Stalker, ktorá je podľa všetkého na pravde založená aspoň do určitej miery, no v konečnom dôsledku by sa dala generalizovať a aplikovať pre väčšinu raperov, samozrejme s patričným nadhľadom. A zároveň poučenie pre mužov, že existuje určitá skupiná žien, s ktorými sa radšej netreba zahrávať. 

 

 

Ihla

Tretie pokračovanie Dobrých chlapcov bolo plné storytellingov a vybrať len jeden či dva bolo vlastne nemožné a najradšej by sme ešte pokračovali, avšak priestor musia dostať aj ďalšie veci, a tak vyberáme tie s najsilnejšou atmosférou. Práve Ihla je temná, viac než detailná a aj vďaka hudbe od Jožiša Bengerera silná natoľko, že by bol hriech ju do výberu nezaradiť. Už tradične sa potvrdzuje schopnosť oboch rodákov z Handlovej ponoriť sa do ľubovoľnej situácie a opísať ju lepšie ako päťstostranová kniha. 

 

 

Cesty Niet

Vráťme sa ešte na chvíľku do roku 2004 k debutovému projektu Mojej reči s Komplotom, na ktorom sa nachádza presne nula zlých skladieb. Už po vydaní Dema teda muselo byť všetkým jasné, že týchto borcov čaká veľký úspech a nás veľa kvalitného rapu. Cesty Niet je teda snáď prvý zásadný storytelling, čo je vlastne dôvod, prečo sme ho zaradili. V tomto výbere je žiaľ miesto len pre desiatku najlepších, aj keď skladieb, ktoré by vyhovovali zadaným parametrom, sú skutočne desiatky. Je zaujímavé a až úchvatné s takýmto veľkým odstupom času sledovať, ako dokázali na prvý pohľad obyčajné témy Supa s Delikom poňať.

 

 

Dúha

Na záver samozrejme aj niečo zo zatiaľ najaktuálnejšieho albumu, ktorému patrila prvá polovica minulého roku. Chalani opäť dokázali, že v tejto disciplíne stále konkurenta nemajú a my pevne veríme, že tomu tak bude aj v budúcnosti. Zase raz tu máme sériu viacerých krátkych príbehov zaručujúcich zimomriavky. Pre tých, ktorí možno úplne nezachytili odkaz skladby, veľmi radi priblížime, že ide o snahu vniesť na jednu situáciu dva pohľady a teda, že nemusí byť všetko také zlé, ako to možno na prvý pohľad vyzerá, prípadne, že ľudia občas musia zabudnúť na svoje trápenia na úkor radosti iných. 

 

 

Pôvodne som sa do tohto článku pustil s jasným zámerom, vybrať pre vás tie najlepšie storytelling tracky. Postupne som si však uvedomil, že je to vlastne skoro nemožné, teda pokiaľ sa bavíme len o top desiatke. S prihliadnutím na skutočnosť, že Moja Reč vydala už nieľkoľko málo stovák (samozrejme ak uvažujeme aj single, prípadne spolupráce) rôznych skladieb, som sa teda rozhodol spísať ešte aspoň jednu desiatku tých, ktoré si pozornosť určite zaslúžia. Do honorable mentions teda radíme aj Neni na čo čakaťMozaika, Strih, On & On, Dieťa vo mne so Zverkym, Vrecia kostiCvakZalúbil som saMusíš si to ošéfovat s Tafrobom a Nutela

 

Verím, že to bolo pre vás príjemné čítanie a návrat k albumom, ktoré má každý fanúšik Supu aj Delika rád dodnes. Ďakujem za pozornosť!

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia10 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
10 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
MRKKMT14. február 2017, 20:15

On & On?!!!

69 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
JBfan14. február 2017, 19:23

pre mna top storytelling od nich je pocita dni...vela ludi asi nepozna stoji za vypocutie-

https://www.youtube.com/watch?v=a9GZZKSecvU

42 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Plutovski14. február 2017, 21:32

On & on, Mozaika, Počíta dni.. čo track to srdcovka, MR pre mňa najvyšší strop tejto scény asi (určite) po každej stránke

37 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
felofonix15. február 2017, 9:26

Najväčší storytelling sú Spomienky na časy so Zverinom a to ste tu nedali...

31 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
krypl14. február 2017, 19:54

....počíta dni raz, dva, tri

22 Odpovedať · Nahlásiť
Timo Tj Klimek15. február 2017, 13:22

Neviem teda nazvat Strapa pesničkarom.... ? Uz jak myslis ... Co sa týka tvorby od chlapcov je fakt ze ich tvorba je v minimálne mojich očiach veľkolepá... Je uz asi o osobnosti človeka a jeho minulosti, ktory text bude pre neho prave "tým" textom ale každopádne som strašne ako fanúšik potešení že tento článok vznikol

7 Odpovedať · Nahlásiť
Simona Dolníková15. február 2017, 21:33

Slovenský rap nepočúvam, ale na Moju reč nedám dopustiť. :-)

5 Odpovedať · Nahlásiť
Dávid Petrík15. február 2017, 20:38

To som jediný, ktorý vie, čo znamená slovo lyrika?

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Géčko16. február 2017, 1:16

A veru nie. Väčšina z týchto spomenutých ani nie je ten pravý mojarečácky storytelling. Najlepšia vec je jednoznačne Ihla avšak pre mna osobne je to, síce nie celá moja reč, iba supa, ale Noční směna...odporúčam: https://www.youtube.com/watch?v=YG3v5qLK5e0

-1 Odpovedať · Nahlásiť
Erik Eror Kuruc15. február 2017, 10:19

Top 10 a ty tu nedas motivaciu? DAJ SI FACKU!

-6 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
  • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
  • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.

SÚHLASÍM