Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 14. 8. 2020 meniny má Mojmír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
6
Tomáš Blahuta
Tibor P.
1. január 2016, 21:41
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

Našou krajinou zahýbali stovky vecí, no pozrime sa na stručný prehľad aspoň desiatich z nich.

Tomáš Blahuta
Tibor P.
1. január 2016, 21:41
Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prvý januárový deň v roku 2016 nás na mnohých miestach potešil (alebo nepotešil)  vôbec prvou snehovou nádielkou. V uliciach ešte stále počuť slabé i silné výbuchy petárd a inej pyrotechniky, no my vám teraz ukážeme, čo najviac zarezonovalo na Slovensku za už minulý rok 2015. Niečo podobné, avšak z globálnejšieho hľadiska sme vám priniesli nedávno, tak poďme sa povenovať našej malej krajinke. Ako to býva aj u ďalších podobných článkoch, nezmestia sa nám sem všetky dôležité udalosti. Snažili sme sa zachytiť všetky podstatné oblasti či už z vedy, kultúry alebo iných.

 

1. Slovenské supervynálezy ako Aeromobil a ECOCAPSULE

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Ide o automobil či malé lietadlo? Oboje! Za jeho zhotovením je Slovák Štefan Klein. Dovnútra sa zmestia dvaja ľudia a celková váha bez posádky nepresahuje 450 kilogramov. Maximálna rýchlosť po zemi činí 160 km/h a vo vzduchu 200 km/h. Dolet taktiež nie je najhorší, keďže by ste sa s ním dostali na miesto vzdialené až 700 kilometrov ďaleko (vzduchom). Klasicky po zemi sa dosahuje dojazd okolo 500 až 875 kilometrov. Oveľa viacej informácií môžete nájsť na oficiálnej stránke. Druhým mimoriadne zaujímavým predmetom je domček ECOCAPSULE. Elegantná kapsula je mimoriadne ekologická a zaujala aj významné svetové médiá ako CNN, The Telegraph či Mashable. Jej súčasťou sú solárne panely, veterná turbína a kľudne dokáže zbierať aj dažďovú vodu. Jednoducho super vecička. Ďalšie informácie na stránke ecocapsule.sk alebo v našom dávnejšom článku.

 


  

2. Úmrtia známych osobností

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Bol 29. marec a nikto by ani len nepomyslel, že nás opustí osobnosť ako Ivan Niňaj, známy slovenský športový komentátor. Väčšina poznáme jeho hlas najmä z hokejových prenosov, ale aj z cyklistiky či dokonca dostihov. O pár mesiacov na to, konkrétne 29. júna, ho na druhý svet nasledoval Ladislav Chudík, známy herec a pedagóg. Počas svojho života bol vyznamenaný štátnou cenou Klementa Gottwalda, Krištáľovou ružou a dostal aj Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Z náboženskej oblasti ľudí najviac zasiahlo úmrtie kardinála Ján Ch. Korca, naozaj aktívneho človeka stojaceho za napísaním vyše 80 titulov kníh. Ako zaujímavosť k nemu uvedieme, že v roku 1993 získal štátne vyznamenanie Francúzskej republiky. Samozrejme, opustilo nás obrovské množstvo ďalších známych i obyčajných ľudí, na ktorých nezabúdame. Česť ich pamiatke.

 


 

3. Príchod automobilky Jaguar

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Slovensko a automobilový priemysel idú k sebe. Na našom malom území sa nachádzajú už mnohé závody zamestnávajúce tisícky ľudí. Či už Kia pri Žiline, PSA Peugeot Citroën pri Trnave či Volkswagen pri Bratislave. K tejto trojici sa už čoskoro pridá závod anglickej automobilky Jaguar Land Rover pri Nitre. Podľa ich plánov by mala ročne vyrobiť okolo 300 000 vozidiel a celková investícia sa vyšplhala na 1,5 miliardy. Naším najväčším konkurentom bolo Poľsko, no predstavitelia automobilky si v posledných mesiacoch roka vybrali Slovensko. Len aby sme neskončili ako Detroit... 

 


  

4. Projekt slovensko.digital

 

Všetci vieme, že situácia v našej krajine nie je zrovna najlepšia. Mladé mozgy nám odchádzajú do zahraničia, stále nachádzame rady nezamestnaných a čo štve ešte viacero ľudí je takmer nekonečné vybavovanie vecí na úradoch. Informatizácia je vlastne zavádzanie počítačovej a telekomunikačnej techniky do sociálnych procesov, aby bol náš život aspoň o niečo jednoduchší. Na tento proces sa minule obrovských 900 000 000 eur, no výsledok nie je dobrý. "Slovensko od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur. Úradníkom však stále robíme poštára a veľa sa nezmenilo. Končí sa rok 2015, máme internet v mobilných telefónoch, onedlho budú na cestách jazdiť elektrické autá bez šoféra a začíname sa rozprávať o hrozbách umelej inteligencie," píše sa na stránke slovensko.digital. Preto sa desiatky skúsených ľudí z IT prostredia rozhodli prestať nečinne prizerať a začať konať. Výzvu aktuálne podpísalo už takmer 7 000 ľudí. Neváhajte, kliknite na odkaz a zistite viac. Už dnes môžeme povedať, že projekt má úspech, hoci je ešte v začiatkoch - ukazuje, že aj za oveľa menšiu sumu peňazí sa dá informatizovať verejný sektor bez toho, aby zo Slovenska odchádzali milióny až miliardy eur. 

 


 

5. Najkrajšia žena Európy je SlovenkaUdalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Na začiatku minulého mesiaca, presnejšie 5.12. sa naša krajanka Petra Denková zúčastnila súťaže Miss Supranational. Síce ju nevyhrala, no skúsená porota ju označila za najkrajšiu Európanku a získala tak ocenenie, resp. titul Miss Europe Supranational. Stále teda máme pravdu v tom, že slovenské ženy patria ku jedným z najkrajších na svete a vôbec sa nemáme za čo hanbiť! Veď predsa známe príslovie hovorí, že na Slovensku sa nemusíte otáčať za peknou ženou, lebo hneď oproti vám ide ďalšia. Čo myslíte, platí to aj o našich mužoch, Slovákoch?

 


 

6. Vlčie hory a National Geographic

 

Pozoruhodný výsledok sa podaril dosiahnuť slovenskej trojici v zložení Erik Baláž, Karol Kaliský a Jozef Fiala. Stoja totiž za vznikom pozoruhodného dokumentárneho filmu s názvom Vlčie hory ukazujúci stále divoký život vo východných Karpatoch rozprestierajúcich sa na našom, poľskom a ukrajinskom území. Ich snahu si všimli aj ľudia z celosvetovo známeho National Geographic, ktorý slovenský dokument zaradili do svojho programu. Vďaka tomu sa bude vysielať v afrických a európskych štátoch, v Grónsku, Rusku a mnohých ďalších krajinách na celom svete. Presne takto sa má naša krajina reprezentovať! Pevne veríme, že tento rok bude na podobné úspechy zo sveta kinematografie a dokumentaristiky minimálne rovnako úspešný ako ten predchádzajúci.

 


 

7. Historický postup Slovenska na EURO 2016

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Určite všetci viete, že našim futbalistom sa pod vedením trénera Jána Kozáka podarilo po prvýkrát v histórii prebojovať na európsky šampionát, a to rovno do krajiny kvalitného vína a sladkých croissantov - Francúzska. Išlo o náročnú cestu plnú príjemných prekvapení i nádeje, že všetko skončí úspešne. A aj sa tak stalo. Za zmienku stojí minimálne úvod kvalifikácie ako hrom, keď sme najprv na Ukrajine vybojovali cenný triumf, na ktorý sme následne nadviazali senzačnou výhrou proti silným Španielom. Po dlhej dobe sa podarilo obnoviť dôveru fanúšikov v našu reprezentáciu, premiérovo vypredať všetky kvalifikačné zápasy. Tu treba podotknúť, že by si asi málokto bol pomyslel, že na zápasy s futbalovými trpaslíkmi, medzi ktoré patrí napríklad Luxembursko, bude žilinský štadión praskať vo švíkoch. Nebudeme sa však viacej rozpisovať, pretože máme pre vás prichystaný aj článok o najväčších úspechoch našich športovcov v roku 2015.

 


 

8. Referendum o rodine

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Okrem zaujímavých technologických vynálezov, kultúry a športu sa diali zaujímavé veci aj v politickej oblasti. Prvou vecou, čo rozhádala slovenský národ bolo referendum o rodine. Uskutočnilo sa v sobotu 7. februára a celkovo sa ľudia rozhodovali v troch otázkach, pretože štvrtú Ústavný súd neuznal. Účasť sa pohybovala na 21,41%, a preto bolo neplatné. Vlna kritiky, rozdielnych názorov a vášne medzi politikmi aj rôznych mimopolitických skupín naznačovali len veľmi mizivý úspech tohto referenda. Kým na jednej strane  Zatiaľ jediné ľudové hlasovanie v našej samostatnosti, ktoré bolo právoplatné a zároveň s úspešným výsledkom, bolo to o našom vstupe do Európskej únie, kde prevažná časť hlasujúcich vyjadrila tejto myšlienke plnú podporu.


  

9. Imigranti, imigranti a imigranti

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Sú najrozoberanejšou, najvážnejšou a najčastejšie spomínanou témou na Slovensku za ostatný kalendárny rok? Samozrejme, nie iba na Slovensku, ale i v Českej republike, Maďarsku a vlastne na celom európskom kontinente. Počas minulých 12 mesiacov svoje domovy v Sýrii, Iraku a ďalších bojom zmietaných krajinách na východe opustili milióny mužov, žien a detí vydávajúc sa na nebezpečnú cestu za lepším životom o bezpečím. Či už išli za bezpečím alebo peniazmi riešiť nebudeme, ale nemôžeme túto tému len tak prehliadnuť. Určite ste aj vy aspoň raz komentovali články o migrantoch, zanadávali si, zostali šokovaní alebo niečo podobné. Naozaj, nič iné sa neriešilo tak intenzívne ako utečenecká kríza v Európe. Dovolíme si predpovedať, že rok 2016 bude týmto skupinám ľudí patriť opäť. A nepochybne vzbudí rôzne reakcie a rozsiahlu diskusiu naprieč spoločnosťou.

 


 

10. Festivaly a zábava

Udalosti charakterizujúce Slovensko v roku 2015. Nechýbajú zaujímavé úspechy a ani super vynálezy

 

Mimoriadne horúce leto naznačilo, že na veľmi obľúbených festivaloch na Slovensku bude naozaj, ako inak, horúco! Pohoda, Grape, Uprising a mnohé ďalšie vylákali von desaťtisíce ľudí. Zaujímaví hudobníci a umelci, skvelá partia, dobré počasie a niekoľkodňová zábava. Slováci to jednoducho milujú, a preto sme sa festivaly a letnú zábavu rozhodli pridať aj do nášho stručného rebríčka. Samozrejme to neplatí iba pre letné obdobie! Už teraz sa nevieme dočkať, koho tóny jednotlivých skladieb nám do uší budú hrať počas tohto roka. Každý z nás máme iste svoje predstavy o ideálnom headlinerovi. Tak si držme palce, možno niektoré naše požiadavky budú organizátormi aj vyslyšané, ktovie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.