Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
včera 14. decembra 2024 o 16:31
Čas čítania 0:59
Tereza Nemcová

Boj proti samovraždám pomocou umelej inteligencie: V Mexiku využívajú pokročilú technológiu

ZAHRANIČIE SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Duševný stav používateľov skúma technológia na základe krátkeho dotazníka.

Štát Yucatán v Mexiku využíva aplikáciu MeMind na prevenciu samovrážd, pričom táto technológia prispela k poklesu ich počtu o 9 %. Inovatívna aplikácia pomáha identifikovať rizikové osoby a ponúka im psychologickú podporu. Správu o tom podáva portál Rest of world

Technológia na záchranu životov

MeMind je aplikácia podporovaná umelou inteligenciou, ktorá prostredníctvom anonymných dotazníkov analyzuje duševné zdravie používateľov. Vznikla v spolupráci s vládou štátu Yucatán, kde je miera samovrážd dvojnásobná oproti priemeru Mexika. Aplikácia od roku 2022 oslovila 80 000 používateľov, pričom u viac ako 10 000 z nich identifikovala vysoké riziko samovraždy. V takýchto prípadoch aplikácia odporúča ďalšie kroky, ako je terapia alebo podpora psychologických tímov.


Dotazníky sa zameriavajú na témy ako domáce násilie, závislosti či depresia, ktoré sú v oblasti častými spúšťačmi samovražedných myšlienok. Aplikácia umožňuje anonymitu a zdieľa osobné údaje používateľov s vládou len po ich súhlase. Týmto spôsobom poskytuje prehľad o stave verejného duševného zdravia v regióne.

Prekážky a plány do budúcnosti

Napriek úspechom čelí aplikácia výzvam, ako je nízka dostupnosť smartfónov v chudobnejších častiach Yucatánu. Najohrozenejšia skupina, mladí muži, patrí medzi najmenej aktívnych používateľov aplikácie. Okrem toho niektorí odborníci upozorňujú, že aplikácia rieši len dôsledky, no nie hlbšie sociálne a ekonomické problémy, ktoré môžu viesť k duševným problémom.


Vývojári MeMind plánujú rozšíriť jej funkcie, vrátane zavedenia chatbotu pre terapeutické rozhovory. Podľa psychiatra Enriqueho Bacu, ktorý sa podieľal na vývoji aplikácie, technológia umožňuje otvorenejšiu komunikáciu a presnejšiu analýzu správania. Vďaka umelej inteligencii dokáže aplikácia rozpoznať aj neúprimné odpovede používateľov, čo prispieva k presnejšiemu vyhodnoteniu rizika.

Domov
Zdieľať
Diskusia