Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
6. decembra 2023, 9:30
Čas čítania 3:57
Adriana Královičová

Lukáš postavil glamping na východnom Slovensku: Peniaze od rodičov nechcel, do projektu investoval 7 000 eur (FOTO)

KULTÚRA ARCHITEKTÚRA ZO SLOVENSKEJ A Z ČESKEJ REPUBLIKY CESTOVANIE PO SLOVENSKU DIZAJN INTERIÉROVÝ DIZAJN KAM NA VÝLET – SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Lukáš začal na projekte pracovať už v maturitnom ročníku. Na začiatku mal s financiami problém, no od rodičov si peniaze pýtať nechcel. Stan na lúke sa nachádza medzi dedinou Byšta a rekreačnou oblasťou Byšta kúpele.

Lukáš pochádza z obce Byšta v okrese Trebišov. Už ako študent začal premýšľať nad projektom, s ktorým by ľuďom priniesol unikátne ubytovanie v prírode. Ako mladý a začínajúci podnikateľ však dostatok peňazí nemal, a ako pre Refresher hovorí, požičať si od rodičov nechcel.

Inšpiráciu čerpal z Youtube videí Leviho Kellyho, ktorý prezentuje zaujímavé Airbnb ubytovania v USA. „Už v 17 rokoch má lákala myšlienka vytvoriť miesto v prírode, ktoré zaujme a poskytne pohodlie na oddych. Avšak, bol som si vedomý, že v takom mladom veku pre mňa nie je reálne postaviť chatu či mobilný dom,“ približuje nám. 

Menšia kopula na poli dnes spĺňa funkciu spálne. Ráno ťa však poriadne vzpruží sprcha priamo pod holým nebom. Vonku sa nachádza taktiež kuchyňa aj priestor na oddych. „Vymyslieť pekný a zároveň funkčný dizajn bola výzva. Pomohol mi otec aj bývalá priateľka,“ hovorí. 

Glampingové ubytovanie nájdeš v obci Byšta, ktorá sa nachádza na juhovýchode Slovenska len dva kilometre od hraníc s Maďarskom. Okolité kopce sú súčasťou Slanských vrchov, ktoré poskytujú krásne výhľady a možnosť ľahšej turistky. Blízko sa nachádza aj známa vinohradnícka oblasť Tokaj, kde hostia môžu ochutnať miestne vína a stráviť príjemné popoludnie pri pobyte. Najbližším mestom je 25 minút vzdialený Trebišov, kde môžeš navštíviť jeden z najkrajších parkov na Slovensku a miestne múzeum.

Glamping Point Byšta ubytovanie Slovensko
Zdroj: Glamping Point Byšta

Spať budeš vnútri, no prebudí ťa ranná sprcha vonku 

Najnáročnejšie bolo podľa Lukáša pochopiť výpočty, ktoré boli potrebné na vytvorenie kopuly v tej správnej veľkosti. Dodáva, že samotná výroba bola pomerne jednoduchá. Celý proces od myšlienky po finálny produkt trval tri roky.

Počas tohto času zhromažďoval informácie a učil sa novým zručnostiam. Samotný proces výroby mu zabral tri mesiace každodennej práce. Ubytovanie sa však snaží zlepšovať aj naďalej. 

Odporúčané
Kam na predĺžený víkend počas Veľkej noci? Týchto 5 rozprávkových ubytovaní si zamiluješ Kam na predĺžený víkend počas Veľkej noci? Týchto 5 rozprávkových ubytovaní si zamiluješ 2. marca 2024, 9:00

„Myšlienka mi v hlave uviazla na dlhý čas a stále som čakal na príležitosť previesť ju do reality. Paradoxne, táto príležitosť prišla v čase covidu, keď som bol nútený zrušiť zahraničnú prax a ‚uviazol‘ som doma. V tom čase som už veľmi dobre poznal typ stavby nazývaný geodesic dome. Ide o kopulu vytvorenú pomocou trojuholníkov. Praktickosť a samotný dizajn ma fascinovali, a tak som sa rozhodol vytvoriť konštrukciu zo zvyškov dosiek (hranolov) od môjho otca, ktoré sa používajú pri stavbe striech,“ približuje nám Lukáš.

glamping ubytovanie Slovensko architektúra dizajn interiérový dizajnglamping ubytovanie Slovensko architektúra dizajn interiérový dizajnglamping ubytovanie Slovensko architektúra dizajn interiérový dizajnglamping ubytovanie Slovensko architektúra dizajn interiérový dizajn
Zobraziť galériu
(42)

„Najväčšou inšpiráciou boli určite youtubové videá, Pinterest a existujúce Airbnb ubytovania. Algoritmus sa postaral o odporúčanie podobných videí, kde som si našiel veci, ktoré sa mi veľmi páčili, ale taktiež veci, ktorým som sa chcel vyhnúť. Po nejakom čase som vedel, že dôležitosťou súčasťou bude prepojenie ubytovania s prírodou,“ hovorí nám. Lukáš sa preto rozhodol pre menšiu kopulu, ktorá spĺňa funkciu spálne. Kuchyňu, kúpeľňu aj priestor na relax presunul von do prírody. Stan je možné vyhriať za pomoci dieselového ohrievača, trvá to len pár minút. 

So stavbou mu pomohol otec

„Väčšinu času som na projekte pracoval sám, avšak svojpomocná práca má svoje limity. Vtedy som o pomoc požiadal otca, ktorý má bohaté skúsenosti s prácou s drevom, ale aj v mnohých ďalších oblastiach. On mi vždy poradil v praktických veciach a vysvetlil, čo ako funguje a ako to spraviť. Samotnú prácu a výrobu nechával na mňa, čo bolo skvelé na nadobudnutie cenných skúseností,“ dodáva. Určitú úlohu zohrávala aj jeho vtedajšia priateľka, s ktorou dôkladne preberal svoje nápady ohľadom dizajnu interiéru a exteriéru. 

Odporúčané
Český rodinný dom pripomína vilu ako z Beverly Hills. Sleduj modernú drevostavbu s bazénom vo vinárskej oblasti na Morave Český rodinný dom pripomína vilu ako z Beverly Hills. Sleduj modernú drevostavbu s bazénom vo vinárskej oblasti na Morave 29. februára 2024, 17:30

Vymyslieť funkčný interiér, ktorý by bol zároveň útulným miestečkom na oddych, bola pre Lukáša naozaj výzva. Prvým faktorom, ktorý bolo nutné zvážiť, je štvormetrové panoramatické okno, ktoré je určite dominantou interiéru. Sedenie a posteľ sú vyrobené tak, aby poskytovali čo najlepší výhľad z okna. Všetok nábytok vyrobil sám. 

Pri výrobe sa snažil spojiť moderné prvky s vidieckym štýlom. Pracoval s tým, čo mal doma. To celý proces sťažilo, no myslí si, že vďaka tomu má interiér svoj unikátny charakter. V interiéri sú aj vynovené a upravené kreslá, ktoré mu poskytol kamarát. Bol rád, že môže vdýchnuť nový život kreslám, ktoré aj po viac ako štyridsiatich rokoch na chate môžu plniť svoj účel.

„Najväčšou dominantou je samotný tvar ubytovania. Geodesic dome stavby sú veľmi špecifické, a tak ich nevidíme až tak často. V čase, keď som kopulu vyrábal, som nevedel o žiadnom dostupnom ubytovaní tohto typu na Slovensku. Určite je veľkým lákadlom aj kúpacia kaďa, ktorú hostia využívajú na relax pod hviezdami vo vyhriatej vode,“ dodáva. 

S projektom začal ešte v maturitnom ročníku

„V čase, keď som sa rozhodol, že do projektu pôjdem naplno, som bol stále na škole v maturitnom ročníku a ako študent som nemal veľké úspory. Z toho dôvodu som vedel, že budem potrebovať finančnú pomoc na začiatok. Štátna pomoc je z môjho pohľadu nastavená veľmi zle a väčšiu šancu získať ju, má niekto, kto si nedokáže nájsť či udržať prácu, než študent, ktorý chce podnikať,“ opisuje ťažké začiatky. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Glamping Point (@glamping_point)

Lukáš si od rodičov peniaze požičať nechcel a na túto možnosť ani len nemyslel. Išiel podnikať do sektora, ktorý na Slovensku nebol a ešte stále nie je taký rozšírený ako v zahraničí. Riziko bolo veľké a v prípade, že by to nevyšlo, nechcel tým zaťažiť blízkych.

Odporúčané
FOTO: V tomto štýlovom byte býva mladá štvorčlenná rodina. Pozri si priestranný interiér plný farieb a umenia FOTO: V tomto štýlovom byte býva mladá štvorčlenná rodina. Pozri si priestranný interiér plný farieb a umenia 27. februára 2024, 10:00

„Z toho dôvodu som sa rozhodol využiť program Slovenskej sporiteľne pre začínajúcich podnikateľov. Pri zvolení sumy som bol veľmi opatrný, keďže úroky sú naozaj vysoké. Na získanie úveru som použil podnikateľský plán, ktorý bol zároveň mojou maturitnou prácou na škole,“ hovorí. Najväčšou úsporou peňazí bolo to, že takmer všetko vyrábal sám. Budget, ktorý získal, bol dostatočný len na pokrytie vecí, ktoré sa doma vyrobiť nedali.

Výrobou interiéru a exteriéru strávil stovky hodín. Ako nám však hovorí, vymýšľanie a výroba ho veľmi baví, a tak to pre Lukáša bol určitý druh relaxu. Najväčšou položkou bola jednoznačne elektrina. „Tým, že stan nie je napojený na žiadne siete, bolo nutné vyriešiť elektrinu, kúrenie, tečúcu vodu, ale aj ohrev vody. Pri elektrine som zvolil získavanie energie pomocou solárneho panela. Solárne panely sú v dnešnej dobe pomerne lacné, no keď príde na zachovanie energie do batérií, tam cena výrazne rastie. Pre predstavu, solárny systém, ktorý napája stan, stál okolo 1 200 eur,“ dodáva.

Domov
Zdieľať
Diskusia