Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
16. marca 2023, 9:30
Čas čítania 4:33
Jakub Paulík

V Salvádore je najväčšie väzenie Ameriky. V cele so 100 ľuďmi sú len 2 umývadlá, 20 % väzňov nebude mať kde spať

V Salvádore je najväčšie väzenie Ameriky. V cele so 100 ľuďmi sú len 2 umývadlá, 20 % väzňov nebude mať kde spať
Zdroj: YouTube/Nayib Bukele
ZAUJÍMAVOSTI EL SALVÁDOR GANGY VÄZENIE
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Kritici hovoria o novodobom koncentračnom tábore. Prezident Salvádora má však v rámci boja s kriminalitou v krajine obrovskú podporu.

V Salvádore začiatkom roku 2023 otvorili najväčšie americké väzenie, do ktorého majú posielať členov gangov. Podmienky vo vnútri však podľa niektorých ľudskoprávnych aktivistov pripomínajú koncentračný tábor.

V prípade naplnenia priestorov by sa v jednej cele s dvomi toaletami nachádzalo až 100 väzňov, trestanci by mali v priemere len 0,6 m² priestoru a jeden strážnik by dozeral na 40 trestancov.

Prečítaj si rozhovor so Slovákom, ktorý sedel za mrežami so sériovým vrahom Ondrejom Rigom, či interview s Martinom, ktorý sa v 90. rokoch živil krádežami áut. Tvorbu obsahu zameraného na kriminálne témy podporujú členovia klubu Refresher+.

Väzenie s gangstrami, ktorí predávali deti na prostitúciu

Spútaných trestancov v bielych šortkách na zverejnených videách poháňajú zamestnanci nového gigantického väzenia v Salvádore, ktoré je vraj najväčším na americkom kontinente. S množstvom tetovaní a krátkymi zostrihmi vlasov sú muži v pohybe prakticky na nerozoznanie.

Väzenie v obci Tecoluca s názvom Center for the Confinement of Terrorism otvorili koncom januára tohto roku. Jeho rozloha je 1 659 211 m² a dnu sa zmestí až 40 000 väzňov, ktorých má strážiť 250 policajtov, 600 vojakov a 1 000 strážnikov, píše La Prensa Gráfica.

Prezident Salvádora Nayib Bukele na Twitteri ukázal nové monštrózne väzenie a jeho prvých obyvateľov.

Počas februára podľa vládnych videí do väzenia nahnali prvých viac ako 2 000 väzňov. Trestanci sú podľa Voxu predovšetkým členmi brutálnych gangov 18th Street gang a ich konkurencie z MS-13 (Mara Salvatrucha).

Odporúčané
Na „samotke“ strávil vyše 13 000 dní – viac ako polovicu života. Chcel znásilniť a dobodať dozorcu Na „samotke“ strávil vyše 13 000 dní – viac ako polovicu života. Chcel znásilniť a dobodať dozorcu 31. októbra 2023, 9:30

Členov MS-13 si napríklad v minulosti najímal aj neslávne známy drogový kartel Sinaloa, ktorý riadili El Chapo (vo väzení) a El Mayo (na úteku). Peniaze získavajú zo širokého spektra nelegálnych činností, medzi ktoré patrí aj prostitúcia detí.

Nová väznica v Salvádore vznikla ako reakcia na hromadné zatýkanie v krajine, ktorým prezident Salvádora Nayib Bukele zakročil proti rozšírenej kriminalite.

Noah Bullock, výkonný riaditeľ organizácie zameranej na ľudské práva Cristosal, pre Vox povedal, že Salvádor bol „počas viacerých momentov za posledných 20 rokov najnásilnejšou krajinou sveta“. Ľudia unavení tamojším násilím preto často prižmúria oko nad kontroverznou vládnou stratégiou, pri ktorej obmedzujú viaceré ústavné práva.

Na 100 väzňov pripadajú iba dve toalety a dve umývadlá

Niektorí ľudskoprávni aktivisti prirovnali nové najväčšie americké väzenie ku koncentračnému táboru. Poukazujú na to, že účelom väzenia nemá byť len trestanie páchateľov, ale aj pokus o ich resocializáciu, aby sa po odpykaní trestu mohli stať prínosom pre spoločnosť. Podmienky v Center for the Confinement of Terrorism by však najmä v prípade naplnenia kapacít boli katastrofálne.

V jednej cele určenej pre maximálne 100 väzňov sú iba dve umývadlá a dve toalety. Na 100 väzňov pripadá len 80 kovových lôžok, čo znamená, že v prípade naplnenia väznice by zhruba 20 % trestancov muselo spať na zemi.

Väzni v Center for the Confinement of Terrorism vychádzajú zo svojich ciel iba v prípade súdnych pojednávaní alebo trestaní, ktoré prebiehajú v izolovanej cele bez okien. Športové miestnosti vo väzení sú prístupné výhradne pre zamestnancov, uvádza First Post.

Odporúčané
Slovenka odsúdená za drogy: Bola som rada, keď ma zatkli. S pervitínom som chcela prestať, no nedalo sa (Rozhovor) Slovenka odsúdená za drogy: Bola som rada, keď ma zatkli. S pervitínom som chcela prestať, no nedalo sa (Rozhovor) 8. augusta 2023, 9:30

Na jedného väzňa by v cele v prípade naplnenia kapacít pripadalo len 0,6 m² priestoru. Podľa medzinárodných predpisov by pritom väzeň mal mať pre seba aspoň 4 m². Za predpokladu, že by sa vo väzení nachádzalo 40 000 trestancov, by na jedného dozorcu pripadalo až 40 väzňov, uvádza La Prensa Gráfica. Na porovnanie – v Británii jeden dozorca stráži v priemere štyroch väzňov.

Prezident El Salvádoru Nayib Bukele na prehliadke väzenia

Prezident ubezpečuje, že medzi zatknutými je len 1 % nevinných

V marci roku 2022 gangy v Salvádore počas 72 hodín zabili 87 ľudí. Po sérii brutálnych vrážd prezident Nayib Bukele (v úrade od roku 2019) vyhlásil výnimočný stav, ktorý medzičasom 11-krát predĺžil. 

V Salvádore minulý rok počas veľkého lovu na gangy až do otvorenia novej väznice chytili 62 000 osôb, čiže denne asi 150 ľudí. Počet hlásených vrážd sa podľa oficiálnych štatistík znížil o 57 % (počet vrážd za rok 2021: 1 147, počet vrážd za rok 2022: 496).

Úspechy s potlačením kriminality však prišli aj za cenu dočasného obmedzenia niektorých ústavných práv. V krajine napríklad policajti nepotrebujú príkaz na zatknutie. Stačí len, aby mali podozrenie, že konkrétna osoba je napojená na niektorý z gangov. Zadržané osoby nemajú navyše právo na advokáta.

Podľa humanitárnych organizácií úrady v Salvádore týmto spôsobom chytili aj množstvo nevinných ľudí, uvádza First Post. Prezident Bukele sa bráni, že zatknutia nevinných osôb sa týkajú len približne jedného percenta prípadov, píše Aljazeera.

Odporúčané
Strávili sme deň v ženskej väznici. Odsúdené nám ukázali cely, dozvedeli sme sa o bitkách a povedali nám, za čo sedia Strávili sme deň v ženskej väznici. Odsúdené nám ukázali cely, dozvedeli sme sa o bitkách a povedali nám, za čo sedia 6. augusta 2023, 16:30

Nezisková organizácia Human Rights Watch s odkazom na databázu ministerstva verejnej bezpečnosti upozorňuje, že medzi zadržanými bolo viac ako 1 000 detí, na ktoré sa už vzťahoval nový zákon týkajúci sa trestnej zodpovednosti 12-ročných osôb.

Mnohé rodiny zatknutých obyvateľov sa sťažujú, že im vláda o blízkych poskytla minimálne alebo žiadne informácie. Odôvodnenia niektorých zatknutí boli pritom nepostačujúce a príliš všeobecné.

„Prípady zahŕňajú ľudí, ktorých zatkli, pretože mali tetovanie, pretože sa nachádzali v konkrétnom čase v konkrétnej štvrti,“ povedala pre CNN riaditeľka americkej pobočky Human Rights Watch Tamara Taraciuk. Zdôraznila, že mnohí ľudia sa preto boja pohybovať v určitých štvrtiach.

Humanitárne organizácie poukazujú aj na to, že vo väzbe len v období medzi marcom a októbrom 2022 za nevyšetrených okolností zomrelo zhruba 80 osôb, píše CNN. Advokátka Bertha María Deleón zo Salvádora pre Vox vysvetlila, že v prípadoch týchto úmrtí nie je ani dovolená pitva.

Medzinárodná nezisková organizácia International Crisis Group uvádza, že počas vlády Nayiba Bukeleho má Salvádor svetovo najväčší počet uväznených ľudí v pomere k obyvateľstvu. Za mrežami sú zhruba 2 % dospelých, čiže asi 100 000 obyvateľov.

Väzenie
Zdroj: Youtube/Nayib Bukele

Spolupracuje vláda s gangmi?

Pokles kriminality v krajine je pre občanov dôvodom na radosť. Niet preto divu, že prezident Nayib Bukele sa môže pýšiť obrovskou podporou. Prieskum CID Gallup z februára 2023 uvádza, že hlave Salvádora verí až 90 % respondentov, uvádza web El Salvador INFO.

Odporúčané
Strávili sme deň vo väzení pre mladistvých. Ukázali nám cely, čo jedia aj ako športujú (Videoreportáž) Strávili sme deň vo väzení pre mladistvých. Ukázali nám cely, čo jedia aj ako športujú (Videoreportáž) 19. apríla 2023, 17:45

Podobné percento obyvateľov podporovalo aj zásah proti gangom, ktorý považovali za efektívny napriek tomu, že tým pravdepodobne porušili viaceré zákony. Tvrdým zákrokom voči gangom vyjadril svoju podporu aj salvádorský arcibiskup José Luis Escobar Alas.

Bývalý generálny prokurátor Salvádora Raúl Melar však tvrdí, že za poklesom kriminality v krajine môžeme hľadať aj údajnú spoluprácu vlády s gangmi, píše El Faro. Podľa jeho zistení sa niektorí vysokopostavení vládni úradníci údajne stretli s vodcami gangov, ktorým ponúkli lepšie väzenské podmienky či kratšie tresty.

Na revanš im vraj šéfovia gangov sľúbili, že sa zdržia hromadných vrážd na verejnosti a dajú si pozor na to, aby telá zavraždených dôkladne skrývali. Štatistiky vrážd môžu byť preto údajne skreslené.

Prezident Salvádora obvinenia z rokovania s gangmi dlhodobo odmieta. Bukele vyhlásil, že po skončení svojho funkčného obdobia v roku 2024 bude znova kandidovať napriek tomu, že ústava jeho krajiny to v súčasnosti zakazuje. Podľa ľudskoprávnych aktivistov existuje riziko, že prezident bude výnimočný stav v krajine predlžovať na udržanie svojej moci a odstránenie potenciálnych kritikov.

Člen 18th Street gangu.
Člen 18th Street gangu. Zdroj: Giles Clarke/Getty Image
Domov
Zdieľať
Diskusia