Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
7. februára 2023, 9:30
Čas čítania 6:55
Denisa Šútorová

Slovenka z Trebišova naozaj dobyla svet modelingu ako seriálová Iveta: Som hrdá východniarka a chcem ľuďom poopraviť mienku

Slovenka z Trebišova naozaj dobyla svet modelingu ako seriálová Iveta: Som hrdá východniarka a chcem ľuďom poopraviť mienku
Zdroj: Archív/Lea Hauss
OSOBNOSTI IVETA (SERIÁL) MODELING ROZHOVORY
Uložiť Uložené

„Keď som si seriál pozrela, cítila som akúsi zodpovednosť a potrebu byť hlasom Trebišova. Veľmi rada by som ľuďom poopravila mienku a ukázala, že v reálnom svete odtiaľ pochádzajú aj úspešní ľudia, ktorí sú hrdí východniari,“ hovorí modelka Lea Hauss.

Potom ako seriálový hit Iveta vyvolal ošiaľ a Slovákov rozdelil na dva tábory, sme išli do Trebišova zistiť, čo si o novinke Jana Hřebejka myslia miestni. 

Krátko nato sa nám však podarilo vypátrať „skutočnú modelku Ivetu“ (vlastným menom Lea Hauss), ktorá má za sebou spolupráce so značkami Chanel či Valentino, skúsenosti s paparazzami, ale aj stretnutia so Snoop Doggom, s Paris Hilton či Calvinom Harrisom a večeru s Aviciim.

„Pochádzam z Trebišova, no 16 rokov som pôsobila v Hongkongu, kde som pracovala ako modelka. Momentálne mám 35, som učiteľkou jogy a spolu s manželom a trojročnou dcérkou Bellou Moon žijeme v Berlíne,“ hovorí Lea priamo z Bali, kde sa vzdeláva a dovolenkuje.

Ak ťa bavia články o úspešných a inšpiratívnych Slovákoch, sleduj túto tému, podpor tvorbu kvalitných výstupov a staň sa členom klubu Refresher+. Všetky články si tak prečítaš bez obmedzení.

Keď si seriál pozrela, cítila akúsi zodpovednosť a potrebu byť hlasom Trebišova. „Veľmi rada by som ľuďom poopravila mienku a ukázala, že v reálnom svete odtiaľ pochádzajú aj úspešní ľudia, ktorí sú hrdí východniari,“ povedala pre Refresher. „Celé mi to v seriáli príde ako fiktívne miesto, ktoré mohli nazvať akýmkoľvek názvom, no nazvali ho Trebišov a spravili z neho synonymum všetkých problémov, ktoré na Slovensku máme,“ hovorí.

Lea Hauss má za sebou viac ako 20-ročnú kariéru modelky. Momentálne žije v Berlíne, kde je učiteľkou jogy.
Lea Hauss má za sebou viac ako 20-ročnú kariéru modelky. Momentálne žije v Berlíne, kde je učiteľkou jogy. Zdroj: Archív/Lea Hauss


V rozhovore ti Lea porozpráva aj o tom, ako si splnila modelingový sen, koľko zarobila za prvú kampaň a čo si myslí o tvorcoch Ivety. 

Aké boli tvoje prvotné pocity, keď si si pozrela seriál?

Veľmi ma zamrzelo, že sa ako malý národ rozdeľujeme, namiesto toho, aby sme boli jednotní. Podľa mňa je smutné, že ešte stále sa delíme na východniarov, západniarov a že si myslíme, že jeden je lepší ako ten druhý.

Odporúčané
Mohammad z Kuvajtu robí plastického chirurga v Bardejove: O plastiky je na východe záujem, bizarné požiadavky odmietam (Rozhovor) Mohammad z Kuvajtu robí plastického chirurga v Bardejove: O plastiky je na východe záujem, bizarné požiadavky odmietam (Rozhovor) 18. februára 2024, 9:30

Tvorcovia doslova ukázali, že Bratislava je podľa nich niekde na vrchole a Trebišov niekde pod čiernou zemou. Áno, sme na východe, parlament je v Bratislave, je tam viac investícií, ale podľa mňa to v seriáli nie je vykreslené úctivo voči všetkým slovenským občanom. Treba si uvedomiť, že pre niektorých ľudí je jediným zdrojom informácií práve televízia. Mali by sme byť viac zodpovední, ukázať dnešnú dobu v pozitívnom svetle a nie rozdeľovať. 

Lea s Calvinom Harrisom.Lea na večeri s Aviccim.Lea s Paris Hilton na Coahelle.Lea so Snoop Doggom.
Zobraziť galériu
(7)

Veľa ľudí však chápe Ivetu ako satiru.

Áno, ako zábava a oddych pri telke je to možno fajn, ale zveličenia v seriáli sa skrátka nedajú prehliadnuť. Takisto tá východniarčina mi neprišla ozajstná, rozmýšľala som, či to tak spravili preto, aby tomu rozumeli všetci Slováci. Od východniarčiny to má ďaleko. Skutočný Trebišov je tiež rozdielny od toho, ktorý je v seriáli. Sú to dve rôzne veci. 

Čo ťa na formáte a obsahu seriálu najviac naštvalo? 

Že z Trebišova vykreslili len to zlé. Akoby u nás nebolo nič dobré. Všetci sme chuligáni, ona je z Trebišova, tak sa dievčaťa ani nedotknem, akoby mala mor. Prišiel mi smutný aj feedback hercov, keď reagovali na komentáre miestnych. Vraj u nás bude aspoň väčší turizmus.

Ak by si seriálu mala dať plusový bod, za čo by to bolo?

Som veľmi pozitívny človek a vždy sa na všetko snažím pozerať z toho lepšieho uhla. Keď som premýšľala nad tým, prečo režisér vybral práve Trebišov, povedala som si, že on v tom Trebišove určite bol (smiech) a videl, že máme krásne, cieľavedomé a inteligentné ženy, ktoré sa len tak nedajú.

Odporúčané
Veronika tancovala s Usherom: Naživo bol trochu arogantný a nezodpovedný. Bol to však najlepšie platený job (Rozhovor) Veronika tancovala s Usherom: Naživo bol trochu arogantný a nezodpovedný. Bol to však najlepšie platený job (Rozhovor) 12. februára 2024, 9:30

Inak si to ani vysvetliť neviem a toto je vlastne jediné vysvetlenie, ktoré ja sama pre seba pripustím. Takže určite dávam bod za samotnú postavu Ivety. Takisto sa tvorcom podarilo ukázať, ako Trebišovčania držia spolu a vždy sú jednotní.

Ley Hauss sme sa spýtali, v čom podľa nej seriál Iveta odráža realitu a čo sa jej na ňom nepáči.
Ley Hauss sme sa spýtali, v čom podľa nej seriál Iveta odráža realitu a čo sa jej na ňom nepáči. Zdroj: Archív/Lea Hauss

Keby si sa na jeden deň mohla stať režisérkou seriálu Iveta, čo by si urobila inak?

V prvom rade by som takýto seriál nikdy nenatočila, urobila by som niečo celkom iné. Strašne rada by som u nás videla niečo, ako je Modern Family. Aby sme sa zjednotili, je potrebné ukázať, že je OK byť iný. 

Na Slovensku sa stále neakceptujeme a nechápeme rozdiely. Keď je niekto iný, automaticky je predmetom stereotypov a predsudkov. Moja malá chodí do medzinárodnej škôlky, máme rodičov, kde sú dve mamy alebo dvaja otcovia, mixnuté náboženstvá a všetci žijeme v harmónii. 

Do redakcie si nám napísala, že ty si taká ozajstná slovenská Iveta, čo máš spoločné s tou seriálovou?

Spoločné mám to, že som vyrastala sama s mamou a bez otca. Môj otec však nebol Róm. Podobne ako Iveta som mala svoje ciele, bola som motivovaná študovať a pracovať, aby sme sa mali lepšie. Obe sme temperamentné, nedáme si skákať po hlave, no a, samozrejme, sme modelky.

Vypátrali sme skutočnú Ivetu. Na seriál televízie JOJ reaguje negatívne.
Vypátrali sme skutočnú Ivetu. Na seriál televízie JOJ reaguje negatívne. Zdroj: Archív/Lea Hauss

Vraciaš sa domov do Trebišova?

Jasné, chodím tam často a veľmi rada, práve teraz sa chystáme na Veľkú noc. Moju malú učím aj slovensky, okrem toho však hovorí po anglicky a nemecky, keďže manžel je Nemec. Niektorí sa ma pýtajú, na čo jej v živote bude slovenčina, no pre mňa je dôležité, aby poznala svoje korene a jazyk. Som hrdá východniarka a podľa mňa neexistuje lepšie miesto na svete ako doma. 

Chcela by si sa v Trebišove znova narodiť?

Určité áno. Bolo krásne vyrastať v Trebišove. Možno sa teraz budeš smiať, ale keď sledujem, akým smerom sa uberá svet, je super vedieť aj to, ako sa postarať o kurčatá, okopávať zemiaky, pestovať vlastné ovocie či zeleninu. 

Odporúčané
Jakeelife o svojej diéte, ktorá vyvolala kontroverzie. Nie je to satira. Rytmusovu reakciu som si ani nevšimol (Rozhovor) Jakeelife o svojej diéte, ktorá vyvolala kontroverzie. Nie je to satira. Rytmusovu reakciu som si ani nevšimol (Rozhovor) 8. februára 2024, 9:30

Na dedine vám jeden sused daruje džem, druhý med, urobíte si vlastný chlieb, všetko je domáce a je to vidieť na vašom zdraví. Všetko je tu blízko, všetko sa dá, poznáte doktorku, poštárku.

Modelka Lea Hauss je hrdá východniarka. Potom ako si pozrela seriál Iveta, chcela Slovákom dokázať, že aj z Trebišova pochádzajú úspešní ľudia. S hokejistom Marekom Čechom, ktorý hral pre FC Porto, vyrastala na spoločnom sídlisku.
Modelka Lea Hauss je hrdá východniarka. Potom ako si pozrela seriál Iveta, chcela Slovákom dokázať, že aj z Trebišova pochádzajú úspešní ľudia. S hokejistom Marekom Čechom, ktorý hral pre FC Porto, vyrastala na spoločnom sídlisku. Zdroj: Archív/Lea Hauss

Prečo si sa rozhodla odísť do zahraničia?

Odmalička som chcela byť modelkou a súčasťou fashion sveta, bol to môj celoživotný sen. Ako päťročná som išla na Miss materskej školy, neskôr som sa zúčastnila na Miss základnej školy, Miss strednej školy a neskôr aj Miss Slovensko. 

Na prvý casting som išla ako 14-ročná, no potajomky, mama by ma určite nepustila. Keď sa mi po súťaži Metropolitan Top Model v Košiciach podarilo podpísať zmluvu na osem rokov, nevedela som, ako to povedať doma. Nakoniec mi to prešlo, no pod podmienkou, že musím mať samé jednotky.

Koľko rokov si mala, keď si prvýkrát vycestovala za prácou modelky? Nebála si sa?

Mala som 14 a išla som do Mníchova spolu s Editou Krešákovou, ktorá vyhrala Miss Slovensko. Sprevádzali nás však jej rodičia, ktorí s nami chodili aj po castingoch. Neskôr, o dva roky na to, som išla do Malajzie spolu s jednou babou z Prahy.

Keďže som bola zapísaná v agentúre, vedela som, že aj castingy a agentúry, do ktorých ma posielali v zahraničí, sú dôveryhodné.

Lea Hauss predvádzala pre najluxusnejšie svetové značky. Prvý kontrakt podpísala ako 14-ročná, napriek tomu jej sláva nestúpa do hlavy a obhajuje Trebišovčanov. Aj z východu pochádzajú úspešní ľudia, hovorí na adresu seriálu Iveta.
Lea Hauss predvádzala pre najluxusnejšie svetové značky. Prvý kontrakt podpísala ako 14-ročná, napriek tomu jej sláva nestúpa do hlavy a obhajuje Trebišovčanov. Aj z východu pochádzajú úspešní ľudia, hovorí na adresu seriálu Iveta. Zdroj: Archív/Lea Hauss

Odkiaľ si mala peniaze na vycestovanie?

Keď podpíšeš kontrakt s agentúrou, dajú ti vreckové, preplatia letenky a veci potrebné na fungovanie v danej krajine. Keď začneš pracovať, najskôr splácaš dlh v agentúre a až potom idú peniaze do tvojho vrecka. Nie je to ľahký proces a uspieť sa podarí asi tak 5 % z dievčat. 

Odporúčané
Moderátor Vlado Voštinár: Banky dávali hypotéky za 0,7 % úrok. Potom to narástlo na 5 % a ľudia na to zrazu nemajú Moderátor Vlado Voštinár: Banky dávali hypotéky za 0,7 % úrok. Potom to narástlo na 5 % a ľudia na to zrazu nemajú 31. januára 2024, 9:30

V čom podľa teba spočívalo tajomstvo tvojho úspechu a čo by si poradila začínajúcim modelkám?Treba podotknúť, že začiatkom roka 2000 nás bolo v modelingu oveľa menej a pre Áziu som bola vďaka európskemu vzhľadu zaujímavá. 

Mám však aj jedno dôležité pravidlo, ktorým sa riadim, a to je byť milá. V miestnosti môžu byť vždy desiatky krajších žien od vás, ale nie je v mojej moci to zmeniť. Jediné, čo môžem kontrolovať, je, že ja budem tá najmilšia v miestnosti. Keď sa usmievaš, si pozitívne naladená, klient si ťa skrátka bookne. 

Lea Hauss pre Cartier.
Lea Hauss pre Cartier. Zdroj: Archív/Lea Hauss

Pamätáš si, koľko si zarobila za svoju prvú kampaň a ako si investovala peniaze?

Bolo to 100-tisíc korún a naškrabala som si na vlastné auto. Išlo o kampaň pre japonskú značku spodnej bielizne, fotila som približne osem hodín. 

Akými veľkými spoluprácami sa môžeš pochváliť?

Myslím, že pre Chanel som odchodila 16 prehliadok. Takisto som predvádzala pre Valentino, Giorgio Armani. S Gucci a Cartierom som spolupracovala aj v rámci Číny a Vietnamu. Ďalej to bol Triumph, Emporio Armani či Louis Vuitton, pre ktorého som fotila s Devon Akio z Rýchlo a zbesilo.

 
V Miláne som bola in house modelka a runway modelka pre značku La Perla, bookli ma spomedzi tisíc dievčat ako modelku, na ktorej sa predvádzali všetky kolekcie pre obchodníkov z celého sveta. Doteraz neviem, ako sa mi to podarilo, no potom sme spolupracovali aj v Hongkongu.

Vďaka kariére si sa stretla aj s mnohými známymi ľuďmi. Ako si ich vnímala?

Áno, stretla som sa napríklad s Calvinom Harrisom, so Snoop Dogom, Stingom, s Dr. Dre, Kygom, Paris Hilton, Michele Rodriguez, no aj s Kate Moss, Naomi Campbell či Mirandou Kerr. Hudobníci väčšinou hrávali v klube Dragon-I, a keďže bola moja kamarátka žena majiteľa klubu, zhodou okolností je Češka, vždy sme mali možnosť dostať sa úplne blízko.

S Timom, teda Aviciim, som mala dokonca aj večeru. Bol veľmi pokorný, išla z neho úžasná energia, bol aj však trochu hanblivý. Inak som na celebrity narážala pri práci alebo na Ibize či Coachelle.

Lea na prehliadkách a v backstagi Chanel.
Lea na prehliadkách a v backstagi Chanel. Zdroj: Archív/Lea Hauss


S Mirandou Kerr sme napríklad spolupracovali na rovnakom evente. Nechcem povedať, že sme na podobnej úrovni, ale v Hongkongu sme boli. Ja som bola na akciu pozvaná ako miestna, za medzinárodnú tvár prišla ona. Boli sme spolu aj v novinách, brala som ju viac-menej ako kolegyňu. 

V Hongkongu si žila 16 rokov a stala si sa tam celebritou. Čo ťa zavialo práve tam?

Postupne ma prestalo baviť akoby začínať odznova na nových miestach, s novými ľuďmi, ktorých človek nepozná. Do Hongkongu som sa vracala častejšie, niečo ma tam pocitovo ťahalo. Povedala som si, počkaj chvíľu. Čo keby si sa presťahovala na jedno miesto, tam si začala budovať kariéru aj meno, a teda ušetríš aj za letenky.

Slovenka Lea Hauss sa začiatkom milénia preslávila ako celebritná modelka v Hongkongu. V čase pred Instagramom sa články o nej objavovali najmä v miestnych magazínoch.
Slovenka Lea Hauss sa začiatkom milénia preslávila ako celebritná modelka v Hongkongu. V čase pred Instagramom sa články o nej objavovali najmä v miestnych magazínoch. Zdroj: Archív/Lea Hauss


Vtedy sa ma ujala Deborah Hung, momentálne účinkuje aj v šou na Netflixe Bling Empire: New York. Rozhodla sa investovať čas do toho, aby zo mňa spravila takzvanú celebritnú modelku. Namiesto toho, že som predvádzala na prehliadkach, som začala sedieť na prehliadkach a eventoch ako hosť. Keď som tam dotiahla manžela a paparazzi ma chceli odfotiť a kričali moje meno, nechápal, čo sa deje. 

Odporúčané
Dominik odišiel študovať do USA: Školné tu stojí 70-tisíc na rok, presadiť sa na Slovensku je náročné Dominik odišiel študovať do USA: Školné tu stojí 70-tisíc na rok, presadiť sa na Slovensku je náročné 22. januára 2024, 16:30

Tvoj manžel je však v šoubiznise ako doma. 
Áno, môj manžel je v hudobnom priemysle a zastupuje Davida Guettu a Black Eyed Peas pre nemecky hovoriace krajiny. Takisto je agentom Die Fantastischen Vier, nemeckej skupiny, ktorá založila nemecký hip-hop. Jeden z členov je aj krstným otcom našej malej. 

Čím by si bola, keby ti nevyšla kariéra modelky?

Právnička. Vyrastala som na Ally McBealovej. Vždy som bojovala za spravodlivosť a ťahalo ma to k ľuďom, na bakalárovi som študovala aj sociálnu prácu. Takisto by som sa asi venovala tomu, čo aj teraz, teda joge, ajurvéde, duševnému rozvoju, je to moja vášeň. Keďže som mama, chcem robiť svet, v ktorom bude vyrastať moje dieťa, lepším. 

Modelka Lea Hauss je hrdá východniarka. Potom ako si pozrela seriál Iveta, chcela Slovákom dokázať, že aj z Trebišova pochádzajú úspešní ľudia. S futbalistom Marekom Čechom, ktorý hral pre FC Porto, vyrastala na spoločnom sídlisku.
Modelka Lea Hauss je hrdá východniarka. Potom ako si pozrela seriál Iveta, chcela Slovákom dokázať, že aj z Trebišova pochádzajú úspešní ľudia. S futbalistom Marekom Čechom, ktorý hral pre FC Porto, vyrastala na spoločnom sídlisku. Zdroj: Archív/Lea Hauss
Domov
Zdieľať
Diskusia