Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
14. januára 2023, 13:30
Čas čítania 6:03

„Nie sme všetci hlupáci, ku..y a mafiáni.“ Boli sme v Trebišove zistiť, čo sa ľuďom nepáči na seriáli Iveta (Reportáž)

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
„Nie sme všetci hlupáci, ku..y a mafiáni.“ Boli sme v Trebišove zistiť, čo sa ľuďom nepáči na seriáli Iveta (Reportáž)
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Rozhovory s vyše 30 Trebišovčanmi odhalili hlboké rozdiely v ich vnímaní mesta i sveta.

„Ak hľadáš Ivetu, stačí sa ísť pozrieť do osady Tábor, alebo aspoň do podzemnej garáže Tesca. Tam je Cigánov ‚do bludu‘, určite tam nájdeš nejakú Ivetu a možno ťa aj zvedie,“ hurónsky zahlási zavalitý pán v krčme spoza zruinovaných zubov cez kúdoly cigaretového dymu. Odkazuje ma na lokality frekventované rómskou populáciou.

Podzemie trebišovského Tesca je plné áut, no ľudoprázdne. Pred vchodom nájdeme dvoch Rómov z Rómskej poriadkovej služby, ktorí ako sezónni zamestnanci mesta zabezpečujú verejný poriadok a dozerajú aj na to, aby tu nik nežobral.

Trebišov, Iveta
Seriál Iveta nenatáčali v Trebišove. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Ani im sa nevyhol fenomén seriálu Iveta. „Je to síce sranda, no niektoré veci sú tam pravdivé. Prostitúciu a alkoholizmus nájdete všade na Slovensku, no najväčším problémom Trebišova je nezamestnanosť a rasizmus. To trafili,“ hovorí jeden z nich a ukazuje video z autoservisu, ktorého majiteľ si vizuálne značkuje autá Rómov. 

Takže toto je ten Trebišov

Seriál Iveta vzbudil divácky záujem a stal sa predmetom debát na celom Slovensku. V Trebišove však spôsobil kultúrny šok a katapultovanie do centra verejného záujmu. Mnohí miestni cítia hnev a trápi ich zranený lokálpatriotizmus. Iní obhajujú satiru a veria, že Iveta môže spoločnosti otvoriť oči a upriamiť pozornosť na načrtnuté problémy. 


Primátor Trebišova Marek Čižmár si vypočul najmä sťažnosti rozhorčených občanov a s otvoreným listom sa vydal na boj s autormi seriálu. Keď voláme na mestský úrad so žiadosťou o rozhovor s ochrancom dobrého mena Trebišova, jeho sekretárka nám zdvorilo vysvetlí, že to bude márne.

Trebišov, Iveta
Pani Anna by v seriáli rada uvidela skutočný Trebišov s majestátnym parkom a pamiatkami. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Všetko podstatné je vraj už v otvorenom liste pre TV Joj. To, že s listom a jeho obsahom úradníci súhlasia, nám potvrdí aj informátor mestského úradu.

17. marca 2024, 12:30 Čas čítania 7:47 Bol som na slovenskej fetišistickej párty: na okázalé večierky plné erotiky sa chodia odviazať aj vrcholoví manažéri Bol som na slovenskej fetišistickej párty: na okázalé večierky plné erotiky sa chodia odviazať aj vrcholoví manažéri

Náladu v spoločnosti si teda ideme overiť priamo do trebišovských ulíc. Z vyše 30 oslovených Trebišovčanov o seriáli nepočul len jediný. Ďalších niekoľko nemá vyhranený názor, no každý má niečo na srdci.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 129034 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Domov
Zdieľať
Diskusia